MEN przygotowuje rozporządzenia dotyczące zdalnej nauki

Resort edukacji będzie pracował nad rozporządzeniami dotyczącymi zasad pracy szkół w systemie mieszanym. Określimy je w rozporządzeniach - poinformowała rzecznik MEN Anna Ostrowska. Dodała, że ograniczenie pracy szkół zmniejszy liczbę interakcji i ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa.

16.10.2020

Maseczki trafią do ustawy, skończy się spór o podstawę prawną obowiązku zasłaniania ust i nosa

Prawo karne Policja Koronawirus

Obowiązek noszenia maseczek od początku pandemii ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Ci drudzy kwestionują podstawę prawną jego wprowadzenia i odmawiają przyjęcia mandatów. Wszystko przez to, że obowiązek wprowadzono rozporządzeniem, bez podstawy prawnej w ustawie. Niebawem ma się to zmienić, bo odpowiednie zapisy mają trafić właśnie do ustawy.

16.10.2020

Sąd rozpozna w piątek wniosek o areszt wobec L. Czarneckiego

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ma w piątek przed południem rozpoznać wniosek Prokuratury Regionalnej o aresztowanie Leszka Czarneckiego, podejrzanego w sprawie tzw. afery GetBack. Biznesmen może ukrywać się za granicą, zgoda sądu na jego aresztowanie jest więc niezbędna, aby można było wystąpić o wydanie listu gończego za podejrzanym, a następnie także Europejskiego Nakazu Aresztowania.

16.10.2020

Rodzice znów zaczynają mieć problemy z dostępem do szczepień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Niektóre przychodnie, ze względu na dugą falę epidemii, zamykają się przed przyjmowaniem dzieci i wykonywaniem im szczepień zgodnie z kalendarzem. Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej apeluje o odstąpienie od tych praktyk.

16.10.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale budowa potrwa dłużej i będzie droższa

Środowisko Budownictwo

Wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 31 grudnia, ale nie rozpatrzone, będzie trzeba przygotować na nowo. Od tego dnia będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe wymagania, dotyczące zużycia energii - i to z nimi musi być zgodna dokumentacja. Ministerstwo Rozwoju nie widzi problemu. Twierdzi, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować.

16.10.2020

Można pozwać za zakażenie w szkole, ale procesu łatwo się nie wygra

Prawo cywilne Szkoła i uczeń Koronawirus

Pedagodzy i związkowcy od dawna alarmują, że przy rosnącej liczbie zakażeń nie da się zapewnić bezpieczeństwa w szkołach. MEN się z tym nie zgadza, tymczasem coraz więcej nauczycieli choruje na COVID-19, zdarzały się nawet przypadki śmiertelne. W takiej sytuacji można wystąpić o odszkodowanie, ale trudno będzie wygrać proces.

16.10.2020

Kuratorzy zaniepokojeni propozycjami zmian w Kpk

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by kurator społeczny był jedną z osób, która będzie mogła uczestniczyć w procesie nastolatka, który nie ukończył 18 lat, jako swoisty gwarant jego bezpieczeństwa procesowego. Kuratorzy mają jednak wątpliwości, w ich ocenie taki zapis jest niespójny - choćby z ustawą o kuratorach sądowych.

16.10.2020

Wydłuża się kolejka pracowników do lekarzy medycyny pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy obawiają się, że narastająca epidemia COVID-19 wydłuży kolejki do lekarzy medycyny pracy i nie zdążą w terminie uaktualnić badań okresowych pracowników. Bez nich nie będą oni mogli być dopuszczeni do pracy, a firmy będą miały problem z funkcjonowaniem. Zdaniem ekspertów, zmiana przepisów jest konieczna, ale czas dany na zrobienie badań nie musi pokrywać się z czasem trwania epidemii.

16.10.2020

W dobie COVID-19 firmy przestały bać się konkurencji

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Pracodawcy wypowiadają umowy o zakazie konkurencji. Jak ustalił serwis Prawo.pl, pierwsze wypowiedziano już dzień po wejściu w życie przepisów tarczy antykryzysowej, która wprowadziła taką możliwość. Zdaniem ekspertów, to łatwy sposób na ograniczenie kosztów przedsiębiorcy. Zwłaszcza, że firma nie musi nawet wykazywać pogorszenia sytuacji finansowej.

16.10.2020

Kolejne pieniądze z UE na walkę z pandemią

Finanse publiczne Finansowanie zdrowia Prawo unijne Koronawirus

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowane przez Polskę zmiany mające na celu wsparcie systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią. Dzięki temu dodatkowe 300 milionów złotych będzie można przeznaczyć na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony indywidualnej.

15.10.2020

Rząd zapowiada prawo chroniące medyków walczących z pandemią

Zawody medyczne Koronawirus

Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego samarytanina, która pozwoli lekarzom poczuć się bezpiecznie. W ramach walki z COVID-19 błędy popełniane nieumyślnie, nie będą karane - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt odpowiedniej ustawy ma być rozpatrywany podczas planowanego na najbliższe dni posiedzenia Sejmu.

15.10.2020

Pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy 5 wpłynęły do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

W czwartek, pierwszego dnia przyjmowania wniosków w ramach tarczy 5, do ZUS wpłynęło ponad 1 tys. wniosków w sprawie branżowego zwolnienia z opłacania składek, 199 wniosków w sprawie pierwszorazowej wypłaty dla agenta i przewodnika oraz 543 wnioski w sprawie dodatkowego świadczenia postojowego branżowego – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.10.2020

Prezes NRA: Adwokatura będzie bronić praw Giertycha

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka z "najdalej idącym niepokojem" przyjęła informację o czwartkowym zatrzymaniu przez CBA adwokata Romana Giertycha. W swoim stanowisku jej prezes adwokat Jacek Trela podkreślił, że wiąże się to bowiem z możliwym naruszeniem tajemnicy adwokackiej obejmującej sprawy jego klientów.

15.10.2020

NFZ płaci od czwartku za dłuższy czas pracy mobilnych punktów wymazowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezes NFZ znowelizował zarządzenie, z którego wynika, że  płaci od czwartku za dłuższy czas pracy mobilnych punktów wymazowych – 80 zł za każdą pełną godzinę powyżej dwóch godzin, a 300 zł za dobową dostępność przez 7 dni w tygodniu, co najmniej przez dwie godziny dziennie.

15.10.2020

Samorządy w czerwonych strefach nie mają danych o zakażonych i na kwarantannie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Dostęp do informacji o zakażonych i skierowanych na kwarantannę jest podstawą do efektywnych działań, tymczasem coraz częściej pojawia się problem braku precyzyjnych danych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o liczbie zakażonych i skierowanych na kwarantannę na poziomie gminy - alarmuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

15.10.2020

ZUS: Polska jest liderem w UE pod względem liczby zaświadczeń wydawanych delegowanym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemcy to kraj, do którego najczęściej delegowani są pracownicy z Polski. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku ZUS wystawił 56,92 proc. zaświadczeń dla pracowników delegowanych właśnie do Niemiec. Dla porównania do Francji – 9,70 proc., do Holandii – 8,35 proc., do Belgii – 6,78 proc., zaś do Szwecji – 4,25 proc.

15.10.2020

Adwokat Roman Giertych zatrzymany przez CBA

Wymiar sprawiedliwości

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek adwokata Romana Giertycha. Ma to związek - według Biura - ze śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW. W grę wchodzą zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy. Razem z prawnikiem został zatrzymany m.in. biznesmen Ryszard K. Prokuratura ma 48 godzin na przedstawienie im zarzutów.

15.10.2020

Trzy Polki w europejskim konkursie promującym prawniczki LegalTech

LegalTech

Jeszcze do 18 października można oddać głos w konkursie European Women of Legal Tech 2020. Wśród 150 kobiet działających na rzecz nowych technologii w branży prawniczej są aż trzy z Polski. To: Katarzyna Abramowicz, Paulina Jeznach i Kamila Kurkowska.

15.10.2020

Wypadek przy pracy – jak ubiegać się o odszkodowanie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Tyle samo, co przed rokiem, czyli 0,2 proc. z nich poniosło śmierć. W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04.

15.10.2020

Kancelaria Porwisz i Partnerzy doradcą prawnym Enea Połaniec

Rynek

ENEA Centrum Sp. z o.o. rozstrzygnęła przetarg na panel doradców prawnych dla ENEA Połaniec S.A. Wśród 6 wybranych kancelarii prawnych po raz kolejny znalazła się także kancelaria Porwisz i Partnerzy. Planowane doradztwo obejmie prawo energetyczne, prawo spółek handlowych, prawo zamówień publicznych oraz prawo cywilne.

15.10.2020