Ostatni czas na tworzenie PPK - niewielu pracodawców jest zwolnionych

Emerytury i renty PPK

W najbliższy wtorek, 27 października mija ostateczny termin na zawarcie umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi przez firmy z tzw. II i III etapu wdrażania tego systemu. Zasadą jest, że rezygnacja z oszczędzania w tym programie wszystkich zatrudnionych nie zwalnia firm z tego obowiązku.

26.10.2020

Dofinansowanie do lokalnych przewozów wciąż nie bardzo kuszące

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Wiele mniejszych samorządów nadal zwleka z organizowaniem lokalnych przewozów autobusowych. Powodów jest kilka - mimo zwiększenia dopłaty, nadal nie przysługuje ona do obecnie działających linii, bardzo krótki jest też okres na złożenie wniosku. Do tego samorządy nie mają pieniędzy na dopłaty, co nie pomaga w likwidacji wykluczenia transportowego.

26.10.2020

Prywatne szpitale też szykują się na koronawirusa

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale prywatne szykują na razie ponad 1000 łóżek dla pacjentów covidowych. W ciągu najbliższych dni mają być podpisane umowy między NFZ a prezesami prywatnych jednostek na świadczenie usług w ramach walki z pandemią. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci im za to tak jak szpitalom publicznym, czyli po 400 zł za dzień pobytu pacjenta.

26.10.2020

Minister: Wymagania na egzaminach dostosujemy do skutków pandemii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wymagania egzaminacyjne w tym roku szkolnym dostosujemy do sytuacji wywołanej epidemią - ogłosił w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I dodał, że najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów.

25.10.2020

Radcy zmieniają regulamin, krajowy zjazd - online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Radców Prawnych zmieniła regulamin obrad krajowego zjazdu w ten sposób, że możliwe będzie przeprowadzenia go online - poinformował Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes KRRP. Początkowo zjazd miał się odbyć stacjonarnie, na Stadionie Narodowym. Plany radcom pokrzyżował jednak koronawirus.

25.10.2020

Adwokatki protestują przeciw wyrokowi TK

Wymiar sprawiedliwości

Zespół ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w swoim stanowisku protestuje i głęboko nie zgadza się z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przesłanka do usunięcia ciąży z powodu ciężkich wad lub nieuleczalnej choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.

24.10.2020

Radcy z Białegostoku liderami Turnieju Negocjacyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Radcy prawni Marta Drabiuk i Rafał Rybnik zajęli pierwsze miejsce w Turnieju Negocjacyjnym. Zawody - z powodu epidemii - odbyły się online, ich głównym celem było podnoszenie i sprawdzenie praktycznej wiedzy w tym obszarze, oraz zachęcanie prawników również do tej metody rozwiązywania sporów. W finale najlepsze zespoły zmierzyły się w grze negocjacyjnej.

24.10.2020

Imieniny cioci mogą być większe niż protest

Koronawirus

Cała Polska znajduje się w czerwonej strefie, zamknięte są restauracje i bary. Wciąż można brać udział w zgłoszonych zgromadzeniach, np. w demonstracjach, ale maksymalna liczba uczestników to pięć osób. Czyli - jak wynika z rozporządzenia - dużo mniej niż gości na "domówce".

24.10.2020

Seniorzy pójdą tylko do sklepu lub kościoła, bo dostaną mandat

Mimo zapewnień premiera i ministrów o tym, że "nasi kochani seniorzy" są jedynie proszeni o niewychodzenie bez potrzeby, prośbę tę postanowiono poprzeć przepisem. W nocy z piątku na sobotę wprowadzono ograniczenia poruszania dla osób po 70. roku życia - mogą wychodzić z domu tylko, gdy jest to niezbędne.

24.10.2020

Zmiany w KPC niekoniecznie przyspieszą postępowanie

Zmiany w KPC zamiast przyspieszać, usprawniać postępowanie, mogą je komplikować. Jak powiedział jeden z wybitnych sędziów SN, nie można dopuścić do tego, by kodeks zmieniał się w instrukcje obsługi pralki - mówił prof. Marcin Dziurda podczas hybrydowej konferencji „Nowelizacja KPC 2019 – pierwsze doświadczenia, refleksje i postulaty”, która odbyła się na WPIA UW.

24.10.2020

W całej Polsce można organizować konferencje online

Koronawirus

Od soboty 24 października w całej Polsce można organizować targi, kongresy i konferencje online Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl w nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustalenia określonych ograniczeń. To ważna zmiana, bo przedostatnio nowelizacja przepisów dopuszczała takie imprezy tylko w żółtych strefach, co stanowiło duży problem dla przedsiębiorców.

24.10.2020

Rzecznik: Pozbawienie firm pomocy za naruszanie obostrzeń wbrew prawu

Koronawirus

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje do Senatu w wykreślnie z ustawy covidowej przepisu, który pozwala pozbawić firmy dotacji za naruszenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Podkreśla, że prowadzi on do niewyobrażalnego naruszenia zasady pewności prawa i doprowadzi wiele firm do bankructwa.

24.10.2020

Na zastępstwie z religii tylko opieka

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nauczyciel, który zastępuje katechetę nie prowadzi lekcji ze swojego przedmiotu, tylko organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Choć nauczyciele i tak pomijają tę regułę - zwłaszcza jeżeli katechety nie ma miesiącami, a sami nie mieli czasu zrealizować wszystkich tematów. Ale naruszają wtedy obowiązujące prawo.

24.10.2020

Kontroler ruchu lotniczego: zawodowy rollercoaster

Prawo pracy

Kontroler ruchu lotniczego to jeden z 10 najbardziej stresujących zawodów świata. Taka praca intryguje, niewielu wie jednak, jak wygląda ona naprawdę. Nic dziwnego – w Polsce wykonuje ją jedynie około 600 osób. Wiele osób o niej marzy, ale czy na pewno wiedzą, na czym tak naprawdę polega?

24.10.2020

Zbyt łagodny wyrok za zabójstwo? Kasacja Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Student politechniki Piotr R. zadał swojemu sąsiadowi śmiertelny cios nożem, gdy ten próbował zareagować na zakłócanie ciszy nocnej. Choć tłumaczył, że doszło do wypadku, Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał go na 13 lat więzienia za zabójstwo, a apelacja wyrok utrzymała. W ocenie prokuratury stopień szkodliwości społecznej nie uzasadnia tak łagodnej kary.

24.10.2020

Ważą się losy przepisów o odbieraniu zaniedbanych zwierząt

Samorząd terytorialny Środowisko

Na najbliższym posiedzeniu Sejm rozpozna poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli zdecyduje o pozostaniu przy pierwotnej wersji ustawy, to prawo właścicieli będzie osłabione. Ale praktyka wskazuje, że sądy niechętnie akceptują odbieranie zwierząt przez ekologów: nie wystarczy, że zwierzę jest bardzo zaniedbane, trzeba wykazać, że pozostaje na skraju życia i śmierci.

24.10.2020

 „Tabletka po” - lekarze się boją, cena rośnie

Opieka zdrowotna

Od lipca 2017 roku tzw. antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. "tabletki po" są dostępne tylko na receptę. Lekarze rodzinni nie zawsze chcą je wypisywać, odsyłając kobiety do ginekologa, choć, zgodnie z prawem, nie muszą tego robić. Te szukają więc pomocy w szpitalnych izbach przyjęć lub w internecie. W obu przypadkach - mogą słono zapłacić.

24.10.2020

Aktualne kody odpadów medycznych

Zarządzanie

Czym są odpady medyczne i jakie są ich rodzaje, określa rozporządzenie ministra zdrowia dotyczącego postępowania z odpadami medycznymi w podmiotach leczniczych. W przepisach określono między innymi warunki wstępnego magazynowania w sposób selektywny odpadów medycznych we wszystkich grupach klasyfikacyjnych.

24.10.2020

Rozporządzenia MEN o zdalnej pracy szkół już obowiazują

Koronawirus

Większość szkół od 24 października 2020 r. pracuje zdalnie - wyjątkiem są klasy I-III w szkołach podstawowych. Na razie ograniczenie obowiązuje do 8 listopada 2020 r. Nowe rozporządzenie zlikwidowało tez wyjątki dotyczące zajęć praktycznych w szkołach zawodowych i lekcji gry na instrumentach muzycznych.

24.10.2020

Lokalizacja inwestycji celu publicznego może być ustalona na wniosek inwestora

Budownictwo

Co do zasady, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednakże w przypadku braku planu miejscowego, lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji na wniosek inwestora. Jeżeli organ, np. wójt nie stwierdzi niezgodności zamierzenia inwestycyjnego z przepisami prawa, to obowiązany jest wydać żądaną decyzję.

24.10.2020