Turniej składał się z dwóch etapów - 17 października odbył się test online sprawdzający wiedzę teoretyczną i praktyczną z obszaru negocjacji, zawartą w kursie e-learningowym. Quiz zawierał 20 pytań o pojęcia i terminy oraz mini studia przypadku, sprawdzające praktyczne rozumienie i zastosowanie pojęć z obszaru negocjacji. 

24 października od godz. 10 do 14 odbył się II etap turnieju - Finał. Zespoły wzięły udział w rozgrywce online, przeprowadzanej w formie dwustronnej gry negocjacyjnej. Wygrali radcy z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku. 

Patronami wydarzenia byli Prokuratoria Generalna, Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw i Wolters Kluwer. 

Czytaj: Radcy zmierzą się w Turnieju Negocjacyjnym>>

Negocjacje w skomplikowanej sprawie spadkowej

Chodziło o sprawę spadkobierców ekscentrycznego biznesmena polskiego pochodzenia, mieszkającego dotychczas na stałe na Wyspach Giribali, na Karaibach. Biznesmen ten od wielu lat gromadził majątek zarządzając funduszem inwestycyjnym Double Inn Inc. z siedzibą w stolicy Wysp Giribali, Stanleybridge. Aktywa funduszu - jak wynikało ze scenariusza - obejmowały m.in. udziały w międzynarodowych i polskich spółkach, przeważnie z branży IT, finansowej i chemicznej.

W Polsce nie pozostawił on żadnej rodziny poza bratem i jego dwójką dzieci. Po pogrzebie mężczyzny okazało się jednak, że większą część majątku zapisał on swojej, dotychczas ukrywanej przed rodziną, nieślubnej córce, 25-letniej dobrze zapowiadającej się śpiewaczce operowej. Przejęcie majątku - jak wynikało z gry - miało się dokonać tylko pod warunkiem, że jego podział zostanie dokonany przez obie strony. 

Co ważne uczestnicy byli oceniani na przez algorytm. Mechanizm polegał na tym, że każdy miał swoją pulę punktów do zdobycia. Każdy z zespołów miał cele do osiągnięcia. Przy takiej samej liczbie punktów wygrywał ten kto uzyskał lepszy czas.

Negocjatorzy mieli 50 minut na zapoznanie się z materiałami w zespole i przedyskutowanie strategii, potem 30 min negocjacji, 10 minut przerwy i 60 min negocjacji. 

Radcy wygrywają i doceniają przeciwników

Zwycięski zespół nie krył radości i zaskoczenia. Radcy przyznali, że pierwszy raz przystąpili do turnieju. 

- Myślę, że gwarancją sukcesu była też druga strona, która negocjowała i możliwości porozumienia we wszystkich płaszczyznach. Nie było zacięcia więc obie strony mogły uzyskać satysfakcjonujące rozwiązania - mówiła mecenas Marta Drabiuk.

Czytaj w LEX: Koszty związane z procesem negocjacji >

Drugą stronę chwalił też jej negocjacyjny partner. - Byli otwarci, odpowiadali na prezentowane argumenty, stanowiska. Łatwo było o porozumienie na poszczególnych polach - mówił radca prawny Rafał Rybnik.   

Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz podkreślał, że negocjacje to taka strefa działania pełnomocników profesjonalnych, która daje przewagę konkurencyjną. 

Czytaj: Bobrowicz: Umiejętności negocjacyjne zwiększają konkurencyjność prawników>>

- Dzisiaj uważam, że są dwa filary budowania przewagi na runku. Pierwsza to są umiejętności miękkie z wykrzyknikiem przy negocjcjach, druga przewaga technologiczna. Czas pokaże czy miałem w tym zakresie rację, moim zdaniem pandemia już sprawdza czy opanowaliśmy technologie. Są też tacy, którzy myślą, że to minie i liczą na to, że nauczą się IT w przyszłości. Podobnie jest z negocjacjami. Parę lat temu zrobiłem badania w jaki sposób uczymy się negocjacji i zdecydowana większość ok. 90 proc. uczy się jej z doświadczenia, co oznacza, że wybraliśmy bolesny sposób nauczania kwalifikacji, bo uczą nas klienci i przeciwnicy - wskazywał prezes. 

Dodał, że obecnie jeśli o negocjacje, coraz więcej osób, prawników jest w drugiej fazie - uświadomionej niekomentacji. - Dostaje telefony za spółek Skarbu Państwa, czy innych ważnych instytucji, których przedstawiciele zaczynają dostrzegać, że są słabsi w negocjacjach. I już wiedzą, że potrzebują wiedzy, doświadczenia, szkoleń - wskazał.