Etap pierwszy Turnieju - jak informuje Krajowa Rada Radców Prawnych - składać się będzie z testów online wypełnianych przez zgłoszone zespoły radców prawnych. Dwadzieścia najlepszych drużyn spotka się ze sobą online w finałowej punktowanej grze negocjacyjnej, która wyłoni najlepszy zespół rozgrywek. Patronami wydarzenia są Prokuratoria Generalna, Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw i Wolters Kluwer. 

Czytaj w LEX: Alternatywne metody rozwiązywania sporów >

Rejestracja ruszyła 

Dwuosobowe zespoły radców prawnych mogą się rejestrować do 15 października 2020, poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie: http://turniej.kirp.pl/p4.php. Zgodnie z regulaminem każdy zespół ma mieć swojego kapitana i może przystąpić do Turnieju pod określoną przez siebie nazwą.

Czytaj w LEX: Mediacje i postępowanie ugodowe w sprawach cywilnych i gospodarczych >

Co ważne uczestnikiem Turnieju może być każda osoba fizyczna, spełniająca łącznie następujące warunki:

  • jest osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych,
  • jest radcą prawnym,
  • zamieszkuje na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Następnie do 16 października zgłoszenia mają być weryfikowane, pod kątem zgodności z regulaminem i prawdziwości podanych danych. Tylko zespoły, których zgłoszenia będą kompletne i zgodne z regulaminem zostaną dopuszczone do dalszej części turnieju.

Czytaj w LEX: Mediacja w erze Covid-19 (koronawirusa) >

 

17 października ma ruszyć I etap turnieju - test online będzie sprawdzał wiedzę teoretyczną i praktyczną z obszaru negocjacji, zawartą w kursie e-learningowym. Chodzi o quiz zawierający 20 pytań o pojęcia i terminy oraz mini studia przypadku, sprawdzające praktyczne rozumienie i zastosowanie pojęć z obszaru negocjacji. O wygranej zdecyduje ilość zebranych przez drużyny punktów. W przypadku remisu w punktach, ma wygrać drużyna, która wypełniła test w krótszym czasie.

Czytaj w LEX: Koszty związane z procesem negocjacji >

Z kolei 24 października od godz. 10 do 14 odbędzie się II etap turnieju - Finał. Zespoły zakwalifikowane do II etapu wezmą udział w rozgrywce online, przeprowadzanej w formie dwustronnej gry negocjacyjnej. Najlepszy zespół negocjacyjny wyłoniony zostanie na podstawie wyników uzyskanych podczas gry.

Czytaj w LEX: Zienkiewicz Adam, Collaborative law - praktyka prawnicza oparta na współpracy >

Online nie znaczy gorzej

Turniej początkowo miał być zorganizowany stacjonarnie, plany zostały jednak zmienione z powodu COVID-19. - Jeśli chodzi o formułę negocjacji online trzeba rozważać dwa zagadnienia. Pierwszy to wątek ściśle merytoryczny, polegający na rozwiązaniu problemu i on się w porównaniu z negocjacjami face to face niczym nie różni. Czyli i tu konieczny będzie plan negocjacji, rozważenie strategii, taktyk  i technik. Różnice wynikać będą za specyfiki negocjacji online i dotyczą niewerbalnej mowy ciała - mówi Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. 

Czytaj: Bobrowicz: Umiejętności negocjacyjne zwiększają konkurencyjność prawników>>

I dodaje, że w trakcie negocjacji online negocjatorzy "patrzą tylko w twarz", czyli pozbawieni są tych sygnałów, które wynikają z mowy ciała, obserwowania zachowanie drugiej strony. 

- Ale wyobraźmy sobie, że prowadzimy negocjacje face to face - w maseczkach. Wtedy mamy odwrotną sytuację, nie dostajemy wielu kluczowych informacji, które wynikają z mimiki twarzy - dodaje. 

Czytaj w LEX: Prawa i obowiązki pełnomocników procesowych w praktyce w związku z koronawirusem >

Czemu gra nie symulacja? 

Wyjaśnia też dlaczego zdecydowano się na grę negocjacyjną a nie symulacje.

- Symulacja to jest pewien scenariusz, a jego realizacja obserwowane jest przez jury. W grze wprowadzamy obiektywny mechanizm algorytmu. Jest w ten sposób skonstruowana, że każdy ma swoją pulę punktów do zdobycia. Nikt nie wygrywa kosztem drugiego. Każdy z zespołów ma swoje cele do osiągnięcia i za nie będzie punktowany. Algorytm oceni kto wygra. A jeśli dwa zespoły będą mieć taką samą liczbę punktów, to wygra ten który uzyska lepszy czas. Sama gra się toczy między zespołami, ocenia ich mechanizm matematyczny. Maksymalny obiektywizm, eliminujący subiektywizm jury. To jest zaleta gier - mówi prezes. 

Czytaj: Innowacje, specjalizacja, klient - kancelarie tak widzą szansę na przetrwanie COVID-19>>

Dodaje, że scenariusz będzie taki sam dla wszystkich zespołów, zakłada że interesy zespołów będą sprzeczne, a rozwiązanie problemu wymaga negocjowania.

- Cele turnieju są dwa: ci którzy podejmą decyzję, że chcą w tym uczestniczyć podniosą swoje negocjacyjne kompetencje. Po drugie, chcemy  pokazać, że radcy prawni to nie tylko profesjonaliści przygotowani tylko do rozstrzygania sporów w sądzie ale i rozwiązywania ich poza sądem, w drodze negocjacji - dodaje mecenas Bobrowicz. 

Czytaj w LEX:

Koronawirus jako siła wyższa a umowy cywilnoprawne >

Koronawirus jako siła wyższa a odpowiedzialność za szkodę >