Przez brak maseczki, firma nie dostanie ani pomocy covidowej, ani unijnej

Koronawirus

Sejm w czwartek uchwalił tzw. ustawę antycovidową. Za jej sprawą przedsiębiorcy, którzy naruszą obostrzenia ustanowione w związku z wystąpieniem stanu epidemii, mogą zostać pozbawieni wszelkiej pomocy publicznej, także unijnych dotacji. O tym, że to absurdalny i zły przepis, są przekonani zarówno prawnicy, jak i rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

24.10.2020

Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się pomocą m.in. dla gastronomii

Małe i średnie firmy

W przyszłym tygodniu planujemy posiedzenie Sejmu ws. pomocy m.in. dla gastronomii - poinformowała w piątek wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Jak wyjaśniła. chodzi o doraźną pomoc związaną np. z miesięcznym świadczeniem postojowym, zwolnieniem ze składek ZUS na listopad.

23.10.2020

Samotni starsi mogą liczyć na pomoc, rusza Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Pomoc społeczna Koronawirus

Samotni seniorzy będą mogli zadzwonić na infolinię, by poprosić o zrobienie zakupów. Zainaugurowany przez rząd Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to program pomocy osobom starszym, które nie mają opieki ze strony rodziny. Ma być udzielana na szczeblu centralnym i samorządowym. Na razie zabezpieczono na ten cel 100 mln zł. Wsparcie otrzymają też ośrodki pomocy społecznej.

23.10.2020

Wyrok TK szybko "wytnie" część legalnych aborcji i uruchomi karanie lekarzy

Prawnicy Opieka zdrowotna

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przesłanka do usunięcia ciąży z powodu ciężkich wady lub nieuleczalnej choroby płodu przestanie być legalna od momentu jego publikacji w Dzienniku Ustaw. To z kolei oznacza w praktyce, że wszystkie zabiegi, które są zaplanowane po tym terminie, nie będą mogły zostać przeprowadzone. Prawnicy obawiają się efektu mrożącego wśród lekarzy, który uderzy w badania prenatalne.

23.10.2020

Zwolnienie z ZUS i postojowe mają być wsparciem dla gastronomii na najbliższy miesiąc

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja – to propozycje rozwiązań na najbliższy miesiąc dla branży gastronomicznej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Kierownictwo resortu przeprowadziło w tej sprawie w piątek konsultacje z branżą gastronomiczną.

23.10.2020

Felczerzy będą mogli się opiekować chorym na COVID-19

Finansowanie zdrowia

Felczerzy będą mogli opiekować się pacjentami podejrzanymi o zakażenie lub zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 - wynika projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

23.10.2020

Sanatoria zawieszają działalność

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia RODO

Kolejne ograniczania mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria. Będą one zamknięte po tym jak zakończą się obecnie trwające turnusy - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. To jedna z wielu decyzji rządu w związku ze skokowym wzrostem liczby zakażeń

23.10.2020

Wicepremier Gowin nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego

Prawo pracy

Od 23 października br. strona rządowa przejęła przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Jej przewodniczącym na najbliższy rok został Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w RDS reprezentować będzie także wiceminister Olga Semeniuk.

23.10.2020

Zasiłki opiekuńcze dla rodziców będą takie jak na wiosnę - czyli jakie?

Ubezpieczenia społeczne

Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaraz jednak dodał, że dzieci do III klasy szkoły podstawowej będą chodziły do szkoły normalnie. Tyle, że dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma, bo po 21 września rząd nie wydał nowego rozporządzenia. Wątpliwa jest też zresztą podstawa do jego wydania.

23.10.2020

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od soboty cały kraj znajdzie się w czerwonej strefie. Zgromadzenia i spotkania rodzinne ograniczono do pięciu osób, zamknięte zostają bary i restauracje. Młodzież do 16 roku życia - w godzinach od 8:00 do 16:00 nie może wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. Szkoły, poza klasami 1-3 będą pracować zdalnie. Specjalną opieką mają być objęte osoby powyżej 70 lat.

23.10.2020

Fundacja Helsińska: Nie uznawajcie aborcyjnego wyroku TK 

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Tak zwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego stanowi bezprecedensowy atak na prawa kobiet, prawa rodziny i wolność jednostki od nieludzkiego i poniżającego traktowania - stwierdza w opublikowanym w piątek oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I apeluje do lekarzy i sędziów, by nie brali tego wyroku pod uwagę.

23.10.2020

NIK: System Tax Free do poprawy

VAT

Wciąż zdarza się, że Tax Free, zamiast do okazjonalnych zakupów w celach osobistych, jest wykorzystywany także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych. NIK wskazuje, że największym problemem systemu zwrotu podatku od towarów i usług na wschodniej granicy jest brak jednolitych metod skoordynowanego eliminowania nadużyć.

23.10.2020

Wybrano Super Dyrektorów szkół i przedszkoli

Kadry w oświacie

Anna Florek ze Społecznego Przedszkola Integracyjnego Fundacji CZAS DZIECIŃSTWA w Warszawie otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Super Dyrektorem Szkoły została Ewa Wawrzak ze Szkoły Podstawowej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Psarach. Wyniki ogłoszono w czwartek wieczorem podczas VII Kongresu Edukacja i Rozwój.

23.10.2020

Będą nowe tarcze antykryzysowe - trwają prace w resorcie rozwoju

Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju tworzy właśnie dwa rozwiązaniami dla firm. Jedno to kolejna tarcza antykryzysowa, tym razem skierowana do najbardziej dotkniętych kryzysem branż - m.in. fitness i weselnej. W tarczy mają się znaleźć postojowe, zwolnienia z ZUS i pożyczki. Pomoc będzie uzależniona od dominującego PKD. Ponadto resort pracuje nad tzw. ustawą deregulacyjną.

23.10.2020

Lekarz spoza UE zatrudni się w szpitalu bez uznania dyplomu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W Polsce przebywa około tysiąca lekarzy w trakcie przygotowań do nostryfikacji oraz ok. 300-500, którzy już przeszli tę procedurę. Szpitale czekają na lekarzy spoza państw UE, którym rząd ułatwi wreszcie podejmowanie zatrudnienia w Polsce bez konieczności wcześniejszego uznania dyplomu. Pomimo dramatycznych braków kadrowych w pandemii, samorząd lekarski jest nadal przeciwny takim rozwiązaniom.

23.10.2020

Spłaty do ZUS w ratach to nie zaległość - PFR pozytywnie rozpatruje reklamacje

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza finansowa

Od 4 sierpnia w ramach reklamacji wsparcie z tarczy finansowej PFR otrzymało 720 nowych firm, a 1500 złożyło dodatkowe wnioski. W sumie od tego czasu Polski Fundusz Rozwoju wypłacił 188 mln złotych – dowiedział się serwis Prawo.pl. Do końca roku wszyscy przedsiębiorcy dostaną odpowiedź na swoje zgłoszenia, a podmioty, których reklamacje zostaną uwzględnione - otrzymają pieniądze.

23.10.2020

"Martwe dusze" w szkołach dla dorosłych zawyżają dotacje

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Koronawirus

Każdy miesiąc dla szkoły dla dorosłych to walka o frekwencję, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zostanie zamknięta, a w nauczaniu zdalnym przy rozliczaniu dotacji liczy się ostatni miesiąc stacjonarnej pracy. Także w wielu "młodzieżowych" szkołach niepublicznych liczba uczniów nie zawsze odpowiada liczbie deklarowanej do dotacji lub wręcz wykazywane są „martwe dusze”. Pandemia i niedoskonałe przepisy utrudniają samorządom zapanowanie nad tą sytuacją.

23.10.2020

Zapomnisz o badaniu technicznym auta, zapłacisz podwójnie

Policja Małe i średnie firmy

Podwójną opłatę zapłacą zapominalscy za badanie techniczne auta, przeprowadzone po 30 dniach od terminu. Jeszcze dotkliwsze konsekwencje, bo aż do 10 tys. zł, mogą spotkać właścicieli stacji diagnostycznych, w których przeprowadzono nieprawidłowo badanie - zakłada projekt noweli prawa o ruchu drogowym. Większy nadzór nad sprawdzaniem stanu technicznego aut ma pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach

23.10.2020

Sejm po raz kolejny nie wybrał rzecznika praw obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. A ponieważ innych kandydatów nie było, stanowisko to wciąż nie jest obsadzone i swoje obowiązki nadal pełni dotychczasowy rzecznik - prof. Adam Bodnar.

22.10.2020

Samorządy zrobią zakupy przeciwdziałające COVID bez przetargów, Sejm uchwalił zmianę

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 samorządy nie będą musiały stosować ustawy Prawo zamówień publicznych - zdecydował Sejm. Warunek - musi być wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

22.10.2020