Rada Przedsiębiorczości: Płaca minimalna musi być przewidywalna oraz bezpieczna społecznie i gospodarczo

Prawo pracy

W roku 2021, w trakcie trwającego kryzysu, wysokość płacy minimalnej ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije ona poziom 50 proc. ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich. To niepożądana i groźna dla gospodarki sytuacja – alarmuje Rada Przedsiębiorczości. I apeluje o przywrócenie jej przewidywalności w następnych latach.

22.02.2021

MF: Już milion zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Mamy kolejny rekord w usłudze Twój e-PIT, w ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku taki wynik osiągnięto po 8 dniach od startu usługi.

22.02.2021

SN odpowie, co z prowizją po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.

22.02.2021

Data płatności będzie obowiązkowym elementem faktury. To ułatwi walkę z zatorami

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce tak zmienić przepisy, by łatwiej mu było karać największych zatorowiczów. Pracę najbardziej ułatwiłaby prosta zmiana wymaganych elementów na fakturze. Chodzi o wskazanie konkretnej daty, w której kontrahent musi zapłacić. To ułatwi wyliczanie zaległości i kar. Trudniej też będzie wykazać spółkom, że też są ofiarami zatorów i tym samym uniknąć kary.

22.02.2021

Kuratorzy czekają, ministerstwo pracuje - nie wiadomo, kiedy ustawa o kuratorach

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej wraca od kilku lat. W połowie 2019 r., wydawało się, że do jej powstania jest zaledwie krok, zaproponowane zmiany nie spodobały się jednak ani kuratorom, ani resortowi. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że trwają prace koncepcyjne nad regulacją, nie wiadomo jednak kiedy się skończą.

22.02.2021

Kobiety stracą na likwidacji OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Emerytkom w wieku 65 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza na nowo emeryturę i kobietom się to opłaca. Ustawa o Otwartych Funduszach Emerytalnych oznacza koniec tego uprawnienia dla wszystkich pań, które do końca maja nie zdążą zapłacić choćby jednej składki emerytalnej i dla kobiet, które do tego czasu nie zgromadzą na subkontach 4598,20 złotych.

22.02.2021

Skarga nadzwyczajna namieszała w SN - sędziowie głowią się, który wyrok i jak wzruszyć

Wymiar sprawiedliwości

Skarga nadzwyczajna obowiązuje już blisko trzy lata i jest prawdziwą rewolucją w systemie prawnym. Problem w tym, że - jak podkreślają prawnicy - nie tyle z powodu swojego znaczenia, co faktu, że wprowadzając ją, nie uwzględniono innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia. Skutkiem są nie tylko analizy czy, jaką skargę i kiedy można rozpatrzeć, ale też dyscyplinarki dla radców i adwokatów.

22.02.2021

Przez niejasne przepisy sprawozdania finansowe części gmin mogą być nierzetelne

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Część gmin może prezentować zniekształcone wyniki finansowe. Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących VAT i wykazywania przychodów i wydatków w sprawozdaniach. Niektóre samorządy pokazują kwoty netto, inne brutto. Powoduje to, że rzeczywisty obraz ich finansów nie jest prawidłowy, a ewentualny deficyt przedstawiony nieprawdziwie.

22.02.2021

Fiskus próbuje zarabiać na złym prawie

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka sama z siebie nie może stwierdzić optymalizacji podatkowej i odmówić wydania interpretacji. Potrzebna jest w tym zakresie opinia szefa Krajowej Administracji Skarbowej. NSA twierdzi zaś, że sama odmowa wydania interpretacji nie pozbawia podatnika ochrony, ponieważ może on wystąpić o opinię zabezpieczającą - zamiast 40 złotych trzeba jednak wtedy zapłacić 20 tysięcy.

22.02.2021

Polska dobrze wypada ze szczepieniami na tle krajów UE

Koronawirus szczepienia

Do 21 lutego w Polsce zaszczepiono blisko 2,7 mln osób. Jesteśmy na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeżeli chodzi o odsetek osób, które otrzymały, co najmniej jedną dawkę. Tak wynika z danych kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dwie dawki otrzymało 929 tysięcy osób. Według resortu zdrowia w minionym tygodniu zaszczepiliśmy ponad 580 tys. osób.

21.02.2021

Prawie 545 tys. nauczycieli zarejestrowało się na szczepienia

Szkoła i uczeń

19 lutego zakończyła się druga tura rejestracji nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki podało w sobotę, że w ostatnim tygodniu na szczepienie zapisało się blisko 277 tys. osób, co oznacza, że w obu etapach łącznie zarejestrowało się 544 599 nauczycieli, w tym 62 650 nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach.

20.02.2021

RPO wnosi kasację do SN, bo sąd skazał za przestępstwo, które było wykroczeniem

Prawo karne

U mężczyzny kierującego samochodem stwierdzono 0,25 mg/l stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąd skazał go za przestępstwo kierowania autem "w stanie nietrzeźwości". Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o uchylenie tego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, bo takie przestępstwo popełnia ktoś, u kogo stężenie wynosi powyżej 0,25 mg/l. Niższe stężenie oznacza zaś popełnienie nie przestępstwa, a wykroczenia.

20.02.2021

Minister: W marcu możliwy powrót maturzystów do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Powrót ósmoklasistów i maturzystów do szkół na początku marca się nie wydarzy, natomiast w marcu wydarzyć się może. To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - powiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Według ministra zdrowia kluczowe jest tempo rozwijania się pandemii, bo przeszliśmy ze skali kilkaset przypadków więcej z tygodnia więcej na kilka tysięcy więcej z tygodnia na tydzień.

20.02.2021

Dowód z odciskiem palca - dłuższa droga dla gmin i obywateli

Samorząd terytorialny

Nowe dowody osobiste, które wejdą do obiegu w sierpniu, wiążą się z wydłużeniem czasu załatwiania formalności. Konieczność osobistego kontaktu z urzędnikiem utrudni wyrabianie dokumentów dla obłożnie chorych czy mieszkańców domów pomocy. Dodatkowo, w tym roku przewiduje się kumulację wniosków, bo mija 10-letni termin ważności grupy dokumentów. A gminy nic nie wiedzą o nowych obowiązkach.

20.02.2021

Dzieci od dawna nie widzą rodziców, a w procedurach luki

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z roku na rok wzrasta liczba kontaktów z dziećmi przy udziale kuratora. Pandemia i wiosenny lockdown obniżył nieco te dane, ale nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Po prostu wiele dzieci od miesięcy nie widzi drugiego rodzica. Kuratorzy podkreślają konieczność zmian i w przepisach, i w praktyce, bo jak wskazują, ich rola sprowadza się do biernego obserwatora i gwaranta, czegoś co dziecku się należy.

20.02.2021

Korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej coraz bardziej niepewne

Domowe finanse PIT

Niepełnosprawni i ich opiekunowie zasypują w ostatnim czasie administrację skarbową pytaniami o odliczenia od PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Niejasności dotyczą przede wszystkim korzystania ze sprzętu. W rezultacie podatnicy nie wiedzą, które wydatki można odliczyć, a które nie. Problemy dodatkowo mnoży skarbówka, która w odstępie kilku dni wydaje… całkowicie sprzeczne interpretacje.

20.02.2021

Nie można zrzec się tytułu profesora, a nieobecność w pałacu - bez skutków prawnych

Szkolnictwo wyższe

Nie ma prawnych możliwości pozwalających na zrzeczenie się tytułu profesora zwyczajnego, nie można też odmówić jego przyjęcia, gdy zdecydowano już o nominacji - takie zapowiedzi są wyłącznie deklaracją, tym bardziej, że procedurę wszczyna się na wniosek zainteresowanego. Dużym problemem nadal pozostaje natomiast nierozstrzyganie już złożonych wniosków.

20.02.2021

Fundacja rodzinna - remedium na problemy sukcesji międzypokoleniowej

Prawo rodzinne Spółki Prawo gospodarcze

Obecnie można doprowadzić do przekazania przedsiębiorstwa na rzecz kolejnego pokolenia, jednak funkcjonujące rozwiązania prawne nie zapewniają integralności majątku przedsiębiorcy w perspektywie dłuższej niż drugie pokolenie. W polskim porządku prawnym brak jest odpowiednich regulacji. Sytuację może zmienić zapowiadana ustawa o fundacji rodzinnej - pisze Bartosz Knyt

20.02.2021

Do emerytury liczą się także lata pracy na roli

Emerytury i renty

Nie tylko wiek ubezpieczonego czy lata jego pracy zawodowej są istotne przy określeniu czy przysługuje mu już emerytura i w jakiej wysokości. Gdy do tego świadczenia brakuje odpowiedniego okresu, można go uzupełnić aktywnością w gospodarstwie rolnym – własnym lub rodziców. Nie da się jednak w ten sposób wykorzystać pracy okazjonalnej, np. w czasie wakacji czy urlopów.

20.02.2021