Słowacja przetestuje wszystkich mieszkańców na obecność koronawirusa

Koronawirus

Nasz południowy sąsiad przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom kraju, z wyjątkiem dzieci do 10 lat. - To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła - powiedział w sobotę premier tego kraju Igor Matovicz.

17.10.2020

GIS radzi, co zrobić kiedy pojawią się objawy COVID-19

Pacjent Koronawirus

Gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku to objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, jak się zachować, gdy podejrzewamy, że możemy być nim zakażeni. Przede wszystkim: nie idźmy do pracy, pozostańmy w domu i umówmy telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.

17.10.2020

Prezydent: Powrót do normalnego funkcjonowania uczelni powinien nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe

Dla studenta

Związane z epidemią utrudnienia każą raz jeszcze postawić pytanie o to czym jest uczelnia i co stanowi istotę tego modelu przekazywania wiedzy. Odpowiedzią jest relacja mistrz - uczeń - napisał w liście z okazji rozpoczęcia w sobotę nowego roku akademickiego WSKSiM w Toruniu prezydent Andrzej Duda. Dlatego, jak zaznaczył, powrót do normalnego funkcjonowania polskich uczelni powinien nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe.

17.10.2020

Rzecznik MŚP krytykuje nowe obostrzenia dla siłowni, basenów i saun

Koronawirus

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, krytykuje zapowiedź zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania kolejnych branż, m.in. fitness, basenów i saun w związku z rosnąca liczbą zakażonych COVID-19. W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego postuluje też o odszkodowania dla tych branż. Ostrzega, że właścicielom siłowni grozi bankructwo.

17.10.2020

Ograniczenia w kościołach - w czerwonej strefie jeden wierny na 7 mkw

Koronawirus

Obowiązujące od soboty ograniczenia związane z pandemią dotyczą także kościołów i uroczystości religijnych. Zgodnie z opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniem, w strefie żółtej wymagane są 4 metry kwadratowe na jednego uczestnika, a w strefie czerwonej 7 metrów kwadratowych. Obowiązują też maseczki i zachowanie 1,5m dystansu pomiędzy uczestnikami.

17.10.2020

Izba Dyscyplinarna trzy razy uchylała immunitety w trybie 24-godzinnym

Wymiar sprawiedliwości

Wraz ze zmianami legislacyjnymi z lutego 2020 roku w Sądzie Najwyższym pojawiły się zupełnie nowe postępowania przypominające postępowania aresztowe w sądach rejonowych. To procedura zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego lub prokuratora ujętego na gorącym uczynku, która wymaga podjęcia decyzji w ciągu 24 godzin. Wszystkie dotychczasowe przypadki dotyczyły prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

17.10.2020

Rząd włączył hamulce - większa czerwona strefa i kolejne ograniczenia

Koronawirus

Od soboty w czerwonej strefie znalazły się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. Trafiła do niej również Warszawa. W tej strefie, która obejmie obszar zamieszkany przez około 70 proc. ludności, obowiązują limity klientów w sklepach, zakaz organizacji wesel i innych uroczystości, a w zgromadzeniu weźmie udział nie więcej niż 10 osób.

17.10.2020

Jest rozporządzenie - od poniedziałku szkoły średnie pracują zdalnie lub hybrydowo

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Szkoły ponadpodstawowe w czerwonych strefach pracują zdalnie, a w żółtych hybrydowe. Ograniczenia nie dotyczą szkół dla niepełnosprawnych oraz częściowo szkół branżowych i artystycznych. Rozporządzenia w tej sprawie już obowiązują - szkoły zawieszone są od 19 października 2020 r.

17.10.2020

Zwrot spółdzielczych udziałów małżonkowi bez PIT

Domowe finanse PIT

Prawo z tytułu wypłaty udziałów po śmierci członka spółdzielni nie należy do spadku, a wypłata na rzecz osoby wskazanej w oświadczeniu na wypadek śmierci stanowi przychód z praw majątkowych podlegający opodatkowaniu. Jeśli jednak osobą uprawnioną do wypłaty udziałów jest małżonek i źródłem finansowania wkładu był majątek wspólny, to wypłata udziałów nie podlega opodatkowaniu PIT.

17.10.2020

RPO chce odroczenia rozprawy ws. przedłużenia jego kadencji

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał Konstytucyjny powinien odroczyć rozprawę wyznaczoną na 20 października i to co najmniej do 12 listopada. Wskazuje przy tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może się ona odbyć wcześniej niż po 30 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o terminie. Jemu doręczono je zaś 13 października.

17.10.2020

Spolszczanie imion Mazurów - spór o tożsamość i porządek w dokumentach

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Urząd stanu cywilnego na Mazurach bardziej wierzy dokumentom z lat 50. i 60. niż wyjaśnieniom obywateli, którym zmieniono imiona i nazwiska na bardziej polskie. Nie uznaje też oryginałów z archiwów niemieckich i nie wyjaśnia sprawy z zainteresowanymi. I zamiast Paul "nadaje" autochtonom imię Paweł, zamiast Helga - Olga.

17.10.2020

Dziecko uzyskuje pokaźną sumę i… może być problem z zarządem majątkiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Majątek dziecka to niekoniecznie tylko kieszonkowe. Niekiedy małoletni może posiadać znaczny majątek, np. jeśli otrzymał spadek lub uzyskał wysokie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Rodzice lub opiekunowie w takiej sytuacji powinni ostrożnie zarządzać majątkiem dziecka, gdyż sprawą może zainteresować się sąd opiekuńczy.

17.10.2020

TSUE potwierdza - chory może leczyć się za granicą bez wcześniejszej zgody NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo unijne

Przepisy krajowe nie mogą wyłączać pacjentowi prawa do refundacji leczenia odbytego za granicą, nawet jeśli na tę terapię chory nie uzyskał uprzedniej zgody od Narodowego Funduszu Zdrowia, bo np. ze względów zdrowotnych nie mógł na nią czekać - piszą Zuzanna Chromiec i Natalia Łojko, powołując się na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

17.10.2020

Podstawy programowej nie może pisać samo ministerstwo

Dyrektorzy i nauczyciele ostrzegali, że podstawy programowej nie da się zrealizować przy zdalnym nauczaniu. Po pół roku rząd w końcu dostrzegł problem i zapowiedział, że dokona zmian. Problem w tym, że na razie nie wiadomo jakich, ani w jakim trybie będą one wprowadzane. Bardzo prawdopodobne, że znów bez szerszych konsultacji ze specjalistami.

17.10.2020

Nowe ograniczenia dla przedsiębiorców - jest już rozporządzenie

Prawo gospodarcze Koronawirus

W piątek 16 października późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń w związku z epidemią. Poza wprowadzeniem ograniczeń zapowiedzianych w czwartek przez premiera, precyzuje przepisy dotyczące maseczek. Co ciekawe siłownie zostają zamknięte, ale szkoły tańca mogą działać. W strefie żółtej można organizować kongresy on-line.

17.10.2020

MF konsultuje zasady sporządzania sprawozdań finansowych

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Komitet Standardów Rachunkowości planuje opracowanie dokumentu, który będzie pomocny w przygotowaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 w zakresie zagadnień związanych z pandemią Covid-19 - informuje Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych. I zachęca do wypełnienia ankiety w tej sprawie.

16.10.2020

1200 zł za drugi samochód - parkować w miastach coraz trudniej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ograniczanie samochodów w miastach można nazwać trendem, bo decyduje się na nie coraz więcej samorządów. Zaczyna się od poszerzenia stref płatnego parkowania, wzrostów opłat. Utrudnienia skierowane są także do mieszkańców, na przykład warszawska drastyczna podwyżka abonamentu za parkowanie drugiego samochodu.

16.10.2020

Małe i średnie firmy boją się zamknięcia szkół

Małe i średnie firmy

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są gotowi na drugą falę epidemii, o ile rząd nie podejmie decyzji o zamknięciu szkół. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestru Długów. Wówczas bowiem na ich kondycję negatywnie wpłynie nieobecność pracowników i spadek przychodów. W takiej sytuacji potrzebne będzie wsparcie od rządu.

16.10.2020

Podatek od nagrody Igi Świątek zostanie we Francji. Do tego wyższy niż w Polsce

PIT

Zwycięstwo Igi Świątek we French Open to ogromny sukces sportowy, ale też wielkie pieniądze. A na podatek od nich łakomie mogłyby patrzeć organy podatkowe zarówno Polski jak i Francji. Jednak umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, że to Francja pobierze tę daninę. Niestety wyższą niż pobrana byłaby w Polsce.

16.10.2020

Ruszył nabór wniosków o świadczenia wyrównawcze dla osób represjonowanych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Każda osoba mająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, ma prawo do świadczenia wyrównawczego. Wnioski można składać od 15 października.

16.10.2020