Płatności w systemie BLIK, w którym nie trzeba podawać numeru konta bankowego, a jedynie używać tymczasowych jednorazowych kodów autoryzujących, staja się coraz popularniejsze. Według danych, które 17 listopada podała firma Polski Standard Płatności (operator tej usługi), w trzecim kwartale tego roku użytkownicy BLIK-a zrealizowali ponad 300 mln transakcji – to wzrost o 67 proc. rok do roku. Na koniec września br. z BLIK-a aktywnie korzystało 12 mln użytkowników, którzy każdego dnia wykonywali nim średnio 3,5 mln operacji.

Księgowość - o czym warto pamiętać w listopadzie? - redakcja LEX poleca >>>

Ta coraz popularniejsza forma płatności będzie mogła w przyszłym roku zostać użyta także do opłacania podatków przez osoby prowadzące biznes. Tak zakłada projekt zmiany ordynacji podatkowej, nad którym pracuje Sejm. Po pierwszym czytaniu w dniu 16 listopada 2022 r. został on skierowany do pracy w Komisji Finansów Publicznych.

Proponowaną zmianę nie tak łatwo znaleźć. Zmiana ordynacji znalazła się w druku sejmowym nr 2764, który w większości poświęcony jest zmianom w podatku akcyzowym. Są tam jednak też zmiany w kilku innych ustawach, w tym o CIT i PIT.

Czytaj w LEX: Zapłata, potrącenie i niepieniężne uregulowanie zobowiązania podatkowego krok po kroku >>>

Czytaj w LEX: Wygasanie zobowiązań podatkowych na przykładach >>>

Szybka płatność, dodatkowy dokument

Płatność podatków BLIK-iem będzie dostępna dla podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o ile mają konto w e-urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów, które jest autorem projektu, postanowiło dodać jeszcze jeden warunek stosowania tej popularnej formy płatności. W ordynacji ma się znaleźć zapis, obligujący podatników do składania oświadczenia, że pieniądze przekazywane na zapłatę podatku pochodzą z rachunku tego podatnika.

Co więcej, taki dokument ma być składany pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Ma zawierać klauzulę o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”
W uzasadnieniu ustawy MF pisze o konieczności weryfikacji płatności dokonywanych takimi instrumentami płatniczymi. Wskazuje, że złożenie oświadczenia przez podatnika o tym, ze płaci swoimi pieniędzmi zwolni organy podatkowe z obowiązku weryfikacji każdej płatności. Jednak nie wyeliminuje to zupełnie działań kontrolnych. "Dokonanie takiej weryfikacji wciąż będzie możliwe w przypadku, gdy organ podatkowy w ramach wykonywanych zadań nabierze wątpliwości, czy oświadczenie złożone przez podatnika było prawdziwe. Zmiany te znajdą zastosowanie również do płatności dokonywanych przez płatników i inkasentów" - czytamy w projekcie.

 

Sprawdź również książkę: Ordynacja podatkowa. Komentarz. Tom II >>