Nie zdejmiesz maseczki - nie dostaniesz karty do głosowania

Wybory Koronawirus

Członek komisji wyborczej w celach identyfikacji może zażądać od wyborcy ściągnięcia maseczki. Odmowa grozi nieotrzymaniem karty do głosowania, choć w niektórych wypadkach można będzie taką decyzję skutecznie zaskarżyć, bo przepisy nie są w tej kwestii precyzyjne.

25.06.2020

Sprawcą zabójstwa - recydywista, Prokurator Generalny kieruje kasacje

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został skazany na karę łączną - 16 lat więzienia, m.in. za zabójstwo w warunkach recydywy specjalnej wielokrotnej. Wyrok utrzymał sąd apelacyjny. W ocenie Prokuratora Generalnego kara wymierzona sprawcy jest rażąco niewspółmierna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu.

25.06.2020

Kto chce dostać postojowe, musi się spieszyć

Jednorazowe postojowe Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców można złożyć najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił spadek przychodów. Oznacza, że osoby, które czekają z nim zbyt długo, nie mają szansy na otrzymanie 2080 złotych. To problem m.in. samozatrudnionych, których przychód raz się obniżył i od tego czasu utrzymuje się na stałym poziomie.

25.06.2020

NRA sprawdza jak adwokaci radzą sobie w czasie COVID-19

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

1550 adwokatów wypełniło ankiety przygotowane przez Naczelną Radę Adwokacką, dotyczące sytuacji kancelarii w związku z koronawirusem - najwięcej z ORA w Warszawie. Już wstępne wnioski pokazują, że jest lepiej niż sądziła adwokatura.

25.06.2020

O błąd medyczny łatwiej w czasie COVID-19 - lekarze chcą zmian

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze boją się odpowiedzialności karnej i cywilnej za błędy medyczne popełniane w czasie epidemii koronawirusa. Chcą więc zmian, które ich przed tym zabezpieczą. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przekaże rządowi projekt przepisów wzorowany na amerykańskiej klauzuli Dobrego Samarytanina - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chodzi o zwolnienie z odpowiedzialności w przypadku nieumyślnych uchybień, a nie tych rażących.

25.06.2020

Młodzieżówka PiS chce rozszerzyć definicję mobbingu

Prawo pracy

Michał Moskal, przewodniczący Forum Młodych PiS, potwierdził w środę, że jest gotowy projekt ustawy, którego celem jest zlikwidowanie luki płacowej. Przewiduje on rozszerzenie definicji mobbingu o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Trwa zbieranie podpisów pod projektem.

24.06.2020

Pocałunek w usta to naruszenie wolności seksualnej

Prawo karne

Usiłowanie doprowadzenia do obcowania płciowego, całowanie, dotykanie bioder i łapanie za pośladek sąd okręgowy zakwalifikował jedynie jako naruszenie nietykalności cielesnej uczennicy. Prokurator Generalny wniósł kasację od tego wyroku twierdząc, że nauczyciel powinien być surowiej ukarany, bo pocałunek to inna czynność seksualna.

24.06.2020

Nowe zasady delegowania wpłyną na ubezpieczenia społeczne

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

Do końca lipca Polska musi wdrożyć przepisy dyrektywy o delegowaniu pracowników. Wkrótce zmienić się będą musiał również zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym. Parlament Europejski pracuje nad dużą nowelizacją przepisów w tym zakresie. Pojawi się m.in. obowiązek liczenia czasu pracy i weryfikacja tzw. znaczącej części pracy, a także nowa definicja podróży służbowej.

24.06.2020

RPO: W sporze o alimenty priorytetem dobro dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć kto w postępowaniu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ma reprezentować dziecko: rodzic czy odrębny kurator. W ocenie RPO, skoro między rodzicami zachodzi konflikt interesów, to dziecko – zgodnie z nadrzędną zasadą jego dobra - powinien reprezentować kurator.

24.06.2020

BIG InfoMonitor: Są pierwsze objawy koronawirusa w zaległościach przedsiębiorstw

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Kultura, rozrywka i rekreacja - to sektory, w których w kwietniu, czyli pierwszym pełnym miesiącu izolacji, przybyło najwięcej nieopłaconych kredytów i faktur. Źle wypadł też sektor administrowania i działalności wspierającej obejmującym m.in. organizatorów turystyki, zaległości zwiększyły się tu o ponad 7 proc. Skalę problemów ma szansę ograniczyć pomoc państwa, ale nie sprosta im w całości.

24.06.2020

Tarcza antykryzysowa 4 już obowiązuje

Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Tarczę antykryzysowa 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji już obowiązuje. Przewiduje ona też szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, oddanie w ręce prezesa UOKiK kontroli na rynkiem przejęć, ułatwienia dla pracodawców, zwłaszcza w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń, i niekoniecznie korzystne przepisy dla pracowników.

24.06.2020

Nowa matryca stawek VAT już od 1 lipca

VAT Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Przyjęta przez parlament tarcza antykryzysowa 4 przesunęła obowiązek składania nowych plików JPK_VAT wraz z deklaracją VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich podatników VAT. Rząd nie zdecydował się jednak na opóźnienie rewolucji w określaniu stawek tego podatku. Sprzedawcy mają zatem tydzień na przygotowanie się do zmian.

24.06.2020

Jeśli zdalna szkoła, to tylko po dyskusji

Kadry w oświacie

Resort edukacji nie zaprzecza, że zdalne nauczanie może być kontynuowane po wakacjach. Część rodziców protestuje, a nauczyciele chcą, by przepisy precyzyjnie określały, na jakich zasadach ma się ono odbywać. Chcą dyskutować m.in. o wynagrodzeniach i o kwestii podstawy programowej.

24.06.2020

Fundusz Medyczny to kiełbasa wyborcza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawie 3-miliardowy Fundusz Medyczny, którego powstanie zapowiada Andrzej Duda, ma małe szanse na polepszenie pacjentom dostępności do efektywnego leczenia, w tym onkologicznego. Jego spora część zostanie bowiem przeznaczona na unowocześnienie infrastruktury szpitali.

24.06.2020

Narasta problem z biegłymi sądowymi, a MS zasłania się COVID-em

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wykluczenie cyfrowe, pisanie opinii na akord, bazowanie na wiedzy sprzed kilkudziesięciu lat - to główne grzechy wielu polskich biegłych. Lekarstwem miała być ustawa, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie potrafi powiedzieć kiedy powstanie. Opóźnienie składa na karb... koronawirusa. Prawnicy i sędziowie mówią, że tak źle z opiniami jak teraz, już dawno nie było.

24.06.2020

Nie ma pakietu, będzie skarga lub protest wyborczy

Wybory Koronawirus

Właśnie minął termin dostarczenia pakietów wyborczych - jeśli karta do głosowania nie dotarła do wyborcy, to pozbawienie czynnego prawa wyborczego i powód do złożenia protestu wyborczego. Gminy mają wysyłkę w większości za sobą, a Poczta Polska zapewnia o terminowości dostarczania. Kłopot może być z osobami, które dopiero znajdą się w kwarantannie - mogą wnioskować o pakiety do piątku i trzeba je im szybko dostarczyć.

24.06.2020

E-rozprawy, e-kontakty z klientami - KRRP przygotowuje radców na nowe wyzwania

Prawnicy LegalTech Koronawirus

Koronawirus uderzył mocno w rynek prawniczy. Ograniczenia w pracy sądów i obostrzenia związane z epidemią spowodowały, że prawnicy coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Dodatkowo kolejne tarcze antykryzysowe wprowadziły możliwość e-rozpraw w sprawach karnych i cywilnych. Krajowa Rada Radców Prawnych chce przygotować do tego prawników i publikuje Księgę Bezpieczeństwa Komunikacji Elektronicznej.

24.06.2020

Fizjoterapeuta nie jest medykiem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Fizjoterapeuci chcą umożliwienia im dostępu do ofert specjalnych na przejazdy kolejowe, z których mogą skorzystać obecnie pracownicy ochrony zdrowia w uznaniu za wysiłek, jaki ponoszą w walce z epidemią. Zostali w tych ofertach pominięci.

24.06.2020