Ulga na złe długi może naruszać dyrektywę o VAT

VAT

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w zeszłym tygodniu, że przepisy dotyczące ulgi na złe długi naruszają regulacje unijnej dyrektywy. Sprawa dotyczyła, co prawda, czeskiego podatnika, jednak, zdaniem ekspertów, wyrok ma duże znaczenie także dla polskich przedsiębiorców.

14.05.2019

Spór o "stażowe emerytury" trafi do Rady Dialogu Społecznego

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Związkowcy chcą, aby kobiety po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach mogli przejść na emeryturę bez względu na osiągnięty wiek. - Taka propozycja jest nie do przyjęcia - twierdzą pracodawcy. Jak argumentują, wprowadzenie tego typu rozwiązań spowoduje, że na emeryturę będą przechodzić osoby przed 60 rokiem życia.

14.05.2019

NFZ: 4 miliardy złotych więcej od lipca, by było na podwyżki dla pominiętych zawodów

Finansowanie zdrowia

O 4 mld złotych ma wzrosnąć budżet NFZ od lipca tego roku, a kolejna zmiana planu finansowego planowana jest na jesień. Po tych zmianach będzie 100 mld złotych na ochronę zdrowia. Dodatkowe pieniądze mają pozwolić dyrektorom lecznic na podwyżki dla grup zawodowych, które ich jeszcze nie dostały, chodzi m.in. o fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych.

13.05.2019

Będą zmiany w przepisach dotyczących pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Konkrety dotyczące zmian w przepisach mają być przedstawione we wtorek. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał też zespół prokuratorów, którego mają przeanalizować przypadki przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", dotyczącego problemu pedofilii w Kościele.

13.05.2019

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Wybory

Wyborca, który chce głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego poza miejscem zameldowania, może złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Trzeba to zrobić na tyle wcześniej, żeby wójt zdążył sprawdzić dane zawarte we wniosku.

13.05.2019

Więcej chętnych, by pracować w zawodzie pielęgniarki

Zawody medyczne

Pierwszy raz w historii 100 proc. absolwentek pielęgniarstwa i położnictwa odebrało prawo wykonywania zawodu – podał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnej. Szef resortu dodał, że trzeba poprawiać wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej w świadomości społecznej, tak aby coraz więcej młodych ludzi wybierało te kierunki studiów.

13.05.2019

KE: trwają rozmowy z Polską w sprawie zamrożenia cen energii

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Firmy wciąż nie mają pewności, czy tzw. ustawa prądowa zamrażająca ceny energii na poziomie tych z 30 czerwca 2018 roku jest zgodna z unijnym prawem o pomocy publicznej. Cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie.

13.05.2019

KE nałożyła 200 mln euro kary na największego producenta piwa

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Największa na świecie firma piwowarska - spółka AB InBev - nadużyła pozycji dominującej na belgijskim rynku piwa. Za utrudnianie importu tańszego piwa Jupiler z Holandii do Belgii Komisja Europejska nałożyła na nią ponad 200 mln euro kary.

13.05.2019

Doradcy podatkowi: Trudno doradzać, gdy prawo coraz bardziej represyjne

Ordynacja CIT PIT

Duża częstotliwość zmian, coraz wyższy poziom restrykcyjności i opresyjności aparatu skarbowego oraz automatyzacja procesów związanych z obiegiem dokumentów – to największe wyzwania, z jakimi borykają się obecnie doradcy podatkowi. Zdaniem ekspertów, w przyszłości podatnicy będą mieli jednak jeszcze trudniej.

13.05.2019

PIP i generalni wykonawcy chcą poprawić bezpieczeństwo na budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

13.05.2019

Od środy tańsze połączenia telefoniczne z innymi krajami UE

Rynek i konsument

Od 15 maja w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS. Za połączenia ze swojego kraju do innego państwa UE konsumenci zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT).

13.05.2019

Dostawca energii ukarany za automatyczne przedłużanie umów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.

13.05.2019

Dokumenty samochodu można już mieć w telefonie

Administracja publiczna Nowe technologie

mPojazd to kolejna usługa udostępniona w aplikacji mObywatel. Posiadacze smartfonów mogą ją już instalować na swoje urządzenia bezpłatnie. Odzwierciedla ona dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz informację o aktualnej polisie ubezpieczenia OC.

13.05.2019

Nie będzie rozmów z Izraelem o zwrocie mienia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że odwołało wizytę grupy izraelskich urzędników, ponieważ dokonana w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmiana składu delegacji mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia ofiar Holokaustu.

13.05.2019

NIK: Więcej kontroli i więcej propozycji zmian w prawie

Finanse publiczne Administracja publiczna

W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła więcej kontroli i wystąpień pokontrolnych w porównaniu z 2017 rokiem, więcej było także wniosków de lege ferenda, czyli o zmianę konkretnych przepisów prawa. Jak podkreśla NIK, do parlamentu trafiło 535 takich propozycji, spośród których znaczna część została zrealizowana.

13.05.2019

Można już składać wniosek o zapomogę z funduszu strajkowego

Prawo karne

Związek Nauczycielstwa Polskiego udostępnił wzór wniosku o zapomogę z funduszu strajkowego. Pomoc dostaną tylko te osoby, które przystępując do strajku, nie należały do związków zawodowych i strajkowały minimum 9 dni. Pomocą zostanie objętych ok. 16 tys. nauczycieli.

13.05.2019

Wyjaśnienie sędziego Jarosława Wyrembaka do publikacji o wyłączeniu go ze składu TK

W publikacji Prawa.Pl pod tytułem: TK sprawę odmowy wykonania usługi rozpatrzy bez sędziego Wyrembaka oraz w publikacji Prawa.Pl pod tytułem: TK – rozprawa odwołana, bo sędzia nie może orzekać, zamieszczono nieprawdziwe informacje o treści opinii prawnej BAS-WAL-2606/16 z 13 lutego 2017 roku, sporządzonej przez dr hab. Jarosława Wyrembaka

13.05.2019

E-Twój PIT umożliwił skok na tożsamość podatników?

Domowe finanse PIT

Przy okazji tegorocznych rozliczeń PIT, mogło dojść do próby wyłudzenia tożsamości, a może nawet dostępu do kont bankowych, w celu ich „wyczyszczenia” ‒ alarmują eksperci. Radzą, by osoby, które padły ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłosiły się na policję, a także by zmieniły hasła i loginy, a nawet zastrzegły swoje dokumenty.

13.05.2019

Ban na Facebooku pod kontrolą sądu

Sąd rozstrzygnie, czy Facebook mógł naruszyć dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), blokując jej konto za naruszenie zasad społeczności. Organizacja, która prowadzi edukację antynarkotykową, domaga się od portalu przywrócenia konta i przeprosin. Zdaniem prawników powinna powstać możliwość odwołania się od decyzji

13.05.2019

Dyrektor ukarze ucznia, ale sprawa może trafić też do sądu

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W myśl projektu zmian w ustawie o nieletnich dyrektorzy szkół będą mogli rozwiązać część problemów z uczniami poprzez różnego rodzaju kary, także porządkowe. Eksperci propozycje chwalą, bo mniej błahych spraw trafi do sądów rodzinnych, ale może dochodzić do zamiatania tych poważniejszych pod szkolny dywan lub do podwójnego karania.

13.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski