W uzasadnieniu do projektu znowelizowanej ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw  podkreślono, że ma on na celu optymalizację wydatkowania środków publicznych na cele ochrony zdrowia. Jednakże eksperci krytykują nowelizację podkreślając, że przeniesienie wydatków do NFZ zmniejszy się ilość pieniędzy na leczenie, co odczują pacjenci.

Czytaj także na Prawo.pl: 
Wiśniewski: Rząd postanowił wytransferować do kilkunastu miliardów złotych z NFZ>>
Gospodarstwa domowe wydały 30 mld zł na zdrowie w 2020 r. - wynika z danych GUS>>

 

Nowe zasady finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych

Świadczenia wysokospecjalistyczne w chwili obecnej są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków dotacji z budżetu państwa. Projekt przewiduje przeniesienie źródła finansowania przedmiotowych świadczeń z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia, który jest podstawowym płatnikiem w systemie opieki zdrowotnej.

Listopad 2022 r. z ochroną zdrowia - Redakcja LEX poleca >>>

Istniejące mechanizmy zapewniające finansowanie pełnej realizacji umowy przez Narodowy Fundusz Zdrowia – także świadczeń udzielonych w stanach nagłych – uzasadniają jednolite finansowanie tych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia – podkreślono.

Przez NFZ będą w całości finansowane także:

  •  leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla osób powyżej 75. roku życia (tzw. „leki 75 plus”) oraz leki dla kobiet w ciąży (tzw. „ciąża plus”),
  • leki oraz wyroby medyczne nabywane w ramach programów polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia (aktualnie dotyczyć to będzie dwóch programów: Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023 oraz Rządowego programu polityki zdrowotnej Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026 z modułem Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych na lata 2022-2024);
     

Zmiana finansowania staży podyplomowych lekarzy

W zakresie finansowania staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów projekt zakłada przywrócenie trybu finansowania obowiązującego dla zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. W związku z powyższym środki na realizację tego zadania będą przekazywane marszałkowi województwa przez właściwego wojewodę, a nie jak obecnie przez ministra właściwego do spraw zdrowia

Zmiana źródła finansowania zadań ratownictwa medycznego

Źródło finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego zostanie przeniesienie z budżetu wojewodów do planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia.Obecne rozwiązania powodują, że finansowanie zadań realizowanych przez zespoły ratownictwa medycznego odpowiedzialne są dwa podmioty: wojewoda oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Proces planowania i przekazywania środków jest więc wydłużony i skomplikowany. Wojewodowie będą nadal odpowiedzialni za sporządzanie wojewódzkich planów działania systemu, na podstawie których – podobnie jak dotychczas – oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia będą przeprowadzały postępowania w sprawie zawarcia umów na zadania Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Kalendarz szkoleń online w LEX OCHRONA ZDROWIA >>>

Dodatkowe wsparcie finansowe w 2023 r.

Projekt zakłada umożliwienie jednorazowego zasilenia w 2023 r. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia. Powyższa zmiana jest uzasadniona koniecznością kontynuowania realizacji niektórych zadań z zakresu ochrony zdrowia mających na celu przeciwdziałanie i zapobieganie skutkom epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, których zakres pozostaje w funkcjonalnym związku z kompetencjami płatnika publicznego (np. zakup szczepionek);

W projekcie zaproponowano wprowadzenie przepisu incydentalnego umożliwiającego ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w 2023 r. wsparcia finansowego inwestycji realizowanych w określonych podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego.

Projekt zakłada także umożliwienie wsparcia wieloletnich inwestycji budowlanych finansowanych lub dofinansowanych z budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w uzasadnionych przypadkach w łącznej kwocie środków z budżetu państwa wyższej niż wartość kosztorysowa inwestycji określona przy rozpoczęciu jej realizacji, obejmująca koszty przygotowania do realizacji, koszty robót budowlanych, koszty nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych i koszty pierwszego wyposażenia.