Niepełnosprawni mają mieć lepszy dostęp do utworów drukowanych

Prawo cywilne

Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów drukowanych - to cel przyjętego we wtorek projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych.

30.10.2018

KRS przerywa kolejny nabór sędziów do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie wezwie na przesłuchania kolejnych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego i wstrzyma działania związane z tą rekrutacją. W ten sposób zastosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE - zapowiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

30.10.2018

NSA: Córki Polaka i jego partnera, urodzone przez surogatkę, są Polkami

Prawo rodzinne

Dzieci urodzone w USA przez matkę zastępczą, w związku dwóch mężczyzn - w tym obywatela Polski - mają również prawo do polskiego obywatelstwa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powołał się przy tym na dobro dziecka. Zaznaczył, że nie może być ono dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status rodziców.

30.10.2018

Do UOKiK wpłynęło 250 skarg na Idea Bank

Rynek i konsument

UOKiK chce ustalić jacy pośrednicy byli najbardziej zaangażowani w sprzedaż konsumentom obligacji GetBack. W zainteresowaniu urzędu pozostają: Idea Bank, Polski Dom Maklerski, Mercurius Financial Advisors i Noble Securities.

30.10.2018

Uruchomiono platformę edukacyjną Polski MOOC

Dla studenta

Resort nauki uruchomił polską platformę - MOOC - do prowadzenia kursów online. Ma być przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności. Budżet na...

30.10.2018

Do UOKiK wpłynęło 250 skarg na Idea Bank

Rynek i konsument

Dziś w UOKiK odbyło się spotkanie Rzecznika Finansowego i prezesa UOKiK z domami maklerskimi oraz bankami oferującymi i sprzedającymi obligacje korporacyjne GetBack. Omówiono na nim sposób komunikowania się z obligatariuszami i zarządzania ich skargami.

30.10.2018

2 listopada ZUS pracuje normalnie

Ubezpieczenia społeczne

Najbliższy piątek, 2 listopada będzie we wszystkich oddziałach i inspektoratach ZUS zwykłym dniem pracującym.

30.10.2018

Zasiłek pielęgnacyjny w 2019 i 2020 roku

Ubezpieczenia społeczne

Od 1 listopada 2019 roku zasiłek pielęgnacyjny wyniesie 215,84 zł. To 31,42 zł więcej niż do tej pory. Podwyżka obejmie ok. 912 tys. osób.

30.10.2018

Większa szansa na staż za granicą

Szkolnictwo wyższe

Wolontariat to ważny element kształtowania kompetencji społecznych, co wpisane jest w rolę edukacji - mówiła wiceminister Marzena Machałek podczas inauguracji Europejskiego Korpusu Solidarności. To...

30.10.2018

TK odroczył rozprawę w sprawie limitu trzydziestokrotności

Ubezpieczenia społeczne

Do 13 listopada odroczona została rozprawa ws. wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją trybu prac nad ustawą znoszącą górny limit składek ZUS, tzw. limit trzydziestokrotności.

30.10.2018

Fiskus może pytać o karalność świadków

Ordynacja

Przepisy ordynacji nie każą pytać świadków, czy byli karani za składanie fałszywych zeznań. Ustawa nie wyklucza takich osób z grona świadków. Nie oznacza to jednak, że organy podatkowe nie mogą zadawać pytań w tym zakresie – potwierdza Ministerstwo Finansów.

30.10.2018

NIK: Dla niepełnosprawnych nadal miejsca publiczne niedostępne

Administracja publiczna

Osoby starsze i niepełnosprawne wciąż mają kłopoty dostępnością do przestrzeni publicznej. Nie mogą swobodnie korzystać z muzeów, bibliotek, czy ośrodków kultury. Gminy rozpoznają ich potrzeby, ale problemem jest wdrażanie rozwiązań spełniających te potrzeby.

30.10.2018

MEN: Dodatek dla najlepszych zmobilizuje do rozwoju

Kadry w oświacie

Dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli dyplomowanych zachęci ich do rozwoju zawodowego - wyjaśnia wiceminister edukacji Maciej Kopeć. To odpowiedź na interpelację, dotyczącą awansu zawodowego....

30.10.2018