Nowe zasady dystrybucji polis spowalniają sprzedaż

Finanse

Wbrew przewidywaniom, to nie analiza potrzeb klienta ma największy wpływ na bieżącą pracę agentów tylko dodatkowe obowiązki informacyjne. Zdaniem pośredników najwięcej czasu zajmuje im konieczność...

05.11.2018

PZU Życie rezygnuje z zakazanej klauzuli w polisach

Prawo cywilne Rynek i konsument

PZU Życie odmawiało wypłaty świadczeń z ubezpieczeń na życie powołując się na to, że śmierć, operacja czy niezdolność do pracy były spowodowane wcześniejszymi chorobami, nawet gdy nie miały związku z nieszczęśliwym zdarzeniem. Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów towarzystwo zrezygnowało z tej praktyki.

05.11.2018

Rising Stars - 35 młodych prawników walczy o tytuł wschodzącej gwiazdy

Prawnicy

Kapituła konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2018" wybrała już 35 osób nominowanych do nagród dla wyróżniających się, młodych prawników. 15 listopada, podczas gali konkursu, ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.

05.11.2018

Obowiązkowe szkolenie BHP czasem też na podyplomówce

BHP Szkolnictwo wyższe

Studenci i doktoranci muszą odbyć szkolenie BHP. Czasem obowiązek ten dotyczy również osób, które zapisały się na studia podyplomowe. Jest już rozporządzenie regulujące tę materię - będzie...

05.11.2018

Wyniki II tury wyborów samorządowych do godz. 12

Wybory

Są już pierwsze oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że wszystkie wyniki powinniśmy poznać do południa. Wieloletni prezydenci Gdańska - Paweł Adamowicz i Krakowa - Jacek Majchrowski pozostają na stanowiskach po drugiej turze wyborów.

05.11.2018

Język migowy w policji, pogotowiu i straży pożarnej

Administracja publiczna

Przygotowany przez Senat projekt zmiany przepisów ustawy o języku migowym nakłada na służby "ratownicze" m.in. obowiązek świadczenia usług tłumacza migowego został już przesłany do Sejmu.

05.11.2018

Wiele definicji przedsiębiorcy nie ułatwia prowadzenia biznesu

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wiele ustaw oraz definicji przedsiębiorcy i działalności gospodarczej to pole minowe dla osób rozpoczynających własny biznes. Sytuację dodatkowo komplikuje brak spójności między definicjami w kodeksie cywilnym i prawie przedsiębiorców, co może rodzić poważne problemy interpretacyjne.

05.11.2018

Podział majątku przed rozwodem? Coraz częściej do notariusza

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Coraz więcej par, jeszcze przed rozwodem, korzysta z usług notariusza i dzieli się majątkiem. Chcą szybko i bez orzekania o winie zakończyć małżeństwo. To nowy trend, ale w ocenie notariuszy można by pójść jeszcze dalej i bezproblemowe rozwody rozstrzygać poza sądami.

05.11.2018

Niezapłacona faktura wymusi korektę rozliczeń

CIT PIT Prawo gospodarcze

Brak zapłaty zobowiązania w ciągu 120 dni od terminu płatności określonego na fakturze, spowoduje obowiązek korygowania kosztów podatkowych i podwyższenia podstawy opodatkowania.

05.11.2018

Trwają analizy, co zrobić z polskim osoczem 

Opieka zdrowotna

Około 23 proc. osocza pobieranego od polskich honorowych dawców krwi trafia do szpitali. Jego nadwyżki, czyli ok. 200 tys. litrów rocznie przekazywane są za opłatą zagranicę. Ministerstwo Zdrowia analizuje, czy warto zbudować w Polsce fabrykę do frakcjonowania osocza. Wnioski ma przedstawić do końca listopada.

05.11.2018

Prezydent proponuje zakaz naliczania odsetek od odsetek

Prawo cywilne

Na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się 7 listopada br. Sejm rozpatrzy w pierwszym czytaniu projekt zmian w kodeksie cywilnym, który dotyczy zakazu naliczenia odsetek od odsetek. Autorem projektu jest Prezydent RP.

05.11.2018

Ipsos: Wygrywają dotychczasowi prezydenci

Samorząd terytorialny

W drugiej turze wygrają dotychczasowi prezydenci - wynika z sondażu Ipsos. W Gdańsku wybory prezydenta miasta wygrał Paweł Adamowicz, w Krakowie Jacek Majchrowski z poparciem a w Kielcach Bogdan Wenta.

04.11.2018

Będzie wymóg szczepień dla obcokrajowców przyjeżdżających do pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Pracujemy nad regulacjami dotyczącymi szczepień dla cudzoziemców, którzy na dłużej przyjeżdżają do Polski - poinformował w niedzielę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jego zdaniem odra, którą zostały zarażone dzieci na Mazowszu została "zawleczona z zagranicy".

04.11.2018

Ponad sto incydentów wyborczych

Samorząd terytorialny

Zanotowano 102 incydenty związane z II turą wyborów samorządowych - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Było to 10 przestępstw i 92 wykroczenia. To więcej niż w poprzedniej turze wyborów.

04.11.2018

Wyniki drugiej tury wyborów w poniedziałek przed południem

Samorząd terytorialny

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych będą najprawdopodobniej znane w poniedziałek przed południem - ocenił przewodniczący PKW, sędzia Wojciech Hermeliński. Podkreślił także, że ze względu na dużą ilość pracy w przyszłości mogą pojawić się trudności ze znalezieniem chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych.

04.11.2018

Polska i Niemcy będą współpracować w sprawie szczepień

Opieka zdrowotna

Problem rosnącej liczby osób odmawiających szczepień był jednym z tematów rozmów szefów resortów zdrowia Polski i Niemiec w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w końcu ubiegłego tygodnia w Warszawie.

04.11.2018

Diagnoza w poradni nawet bez współpracy rodziców ucznia

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele często nie wiedzą, jak poradzić sobie z niesfornym uczniem, który przeszkadza na lekcji. Bywa, że szwankuje również współpraca z rodzicami, którzy nie wierzą, że ich dziecko źle zachowuje się w szkole. Istnieją procedury, które można zastosować w takiej sytuacji.

04.11.2018

Długość jachtu bez znaczenia dla opłaty rejestracyjnej

Administracja publiczna

Obecnie opłata jest uzależniona od długości jachtu i może wynieść nawet 375 zł. Natomiast od 2020 r. będzie obowiązywała stała stawka w wysokości 60 zł. Projekt w tej spawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

04.11.2018