Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przeforsowane w ostatnich latach przez obóz Prawa i Sprawiedliwości reformy dotyczące sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego naruszyły zasady niezależności sędziowskiej - oceniła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović.

03.09.2019

MS: Holenderski minister bezpodstawnie zarzuca nam łamanie praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oświadczenie ministra sprawiedliwości Holandii, o rzekomym naruszaniu w Polsce zasad praworządności, mija się z prawdą, jest politycznym manifestem wpisującym się w kampanię wyborczą - oświadczyło we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Holenderski minister został też ostro skrytykowany za straszenie za to sankcjami na forum UE.

03.09.2019

Samorządy mogą wkrótce liczyć na środki na podwyżki nauczycieli - zapowiada MEN

Finansowanie oświaty

Samorządy są dla Ministerstwa Edukacji Narodowej kluczowym partnerem w realizacji polityki oświatowej - mówi wiceminister edukacji na konferencji i zapowiada, że pieniądze z dodatkowej subwencji oświatowej na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli zostaną przekazane na przełomie września i października.

03.09.2019

Egzamin notarialny odbędzie się w całym kraju od 4 do 6 września

Zadanie polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności to niektóre z zadań, które będą wykonywać zdający egzamin notarialny. Rozpocznie się 4 września i potrwa do 6 września.

03.09.2019

Kolegium SN: Rzecznik dyscyplinarny będzie badał sprawę Zaradkiewicza

Prawnicy

Kolegium Sądu Najwyższego zdecydowało we wtorek, że nie wyłączy rzecznika dyscyplinarnego z prowadzenia sprawy sędziego Izby Cywilnej Kamila Zaradkiewicza, który obwiniany jest o złamanie procedury związanej z kierowaniem pytań prawnych do innych organów. Nie wyłączono także żadnego z członków Kolegium z zajmowania się tą sprawą

03.09.2019

Piontkowski: Kolejna podwyżka dla nauczycieli w 2020 r.

Kadry w oświacie

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiada, że w 2020 roku nauczyciele mogą się spodziewać kolejnych podwyżek. Nie wiadomo jednak jeszcze ani kiedy, ani w jakiej wysokości. Na zmiany w nauczycielskich wynagrodzeniach nie wskazuje też projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.

03.09.2019

Kolegium gliwickiego SO oceni sędziów zamieszanych w hejt wobec kolegów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na najbliższym posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach zajmie się sprawą sędziów tego sądu i podległych mu sądów rejonowych, których nazwiska przewijały się w informacjach medialnych o akcji dyskredytacji sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, z którą związana była grupa sędziów pracujących w Ministerstwie Sprawiedliwości.

03.09.2019

Ziobro: Hejt z MS to "kłótnia w sędziowskiej rodzinie"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Za akcję dyskredytującą sędziów krytykujących zmiany w sądach odpowiada bardzo skłócone środowisko sędziowskie, a nie kierowany przeze mnie resort - stwierdził we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I dodał, że gdy dowiedział się o sprawie, to zareagował szybko i modelowo.

03.09.2019

W SIO więcej danych o zwalnianych nauczycielach

W Systemie Informacji Oświatowej (SIO) znajdzie się więcej danych o nauczycielach, z którymi szkoła rozwiąże stosunek pracy. Wpisane zostaną również dodatkowe informacje na temat przyczyn nieobecności nauczycieli, choć nadal rozporządzenie nie będzie brało pod uwagę strajku.

03.09.2019

Opieka stomatologiczna w szkołach jeszcze wymaga doprecyzowania

Pacjent Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Od 12 września szkoły będą miały obowiązek prowadzenia opieki stomatologicznej nad uczniami w gabinetach własnych lub zewnętrznych, z którymi zawrą umowy. Ustawa jednak niejednoznacznie określa, z jakimi gabinetami mogą być takie umowy zawierane. Wątpliwości ma wyjaśnić zarządzenie prezesa NFZ, ale środowisko medyczne i tak nie wierzy, że ten system zadziała.

03.09.2019

MF potwierdza rekordowe wpływy z PIT

Finanse publiczne PIT

W 2018 roku wpływy z PIT były rekordowo wysokie. Wyniosły 110,8 mld złotych. To więcej o ponad 13 mld złotych niż w 2017 roku i blisko 33 mld zł w porównaniu do 2014 r. Zwyżkowa tendencja utrzymuje się również obecnie. Takie dane przedstawiło w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

03.09.2019

Skuteczny Dział HR w firmie produkcyjnej

HR

Wizjonerzy obiecują fabrykę bez człowieka. Ale na razie widzimy przeciwny trend: im więcej w przemyśle robotów i maszyn, tym bardziej brakuje ludzi. Nadzieją jest employer branding połączony z – uwaga! – empatycznym przywództwem.

03.09.2019

Iustitia do sędziów: Postępowania dyscyplinarne wszczynane bezprawnie, nie bierzcie w nich udziału

Wymiar sprawiedliwości

Zarząd SSP „Iustitia” przyjął stanowisko, w którym stwierdza, że Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Michał Lasota i Przemysław Radzik w sposób bezprawny wszczynają postępowania, gdyż pomijają właściwych rzeczników w sądach. "Iustitia" uważa, że nie dają oni rękojmi rzetelnego i obiektywnego prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

03.09.2019

Brak nauczycieli, lekcje do wieczora? MEN: nie ma aż takich problemów

Zarządzanie oświatą

Lekcje do 19, pięciominutowe przerwy, tłok na korytarzach i w bursach - uczniowie i rodzice skarżą się na skutki kumulacji roczników. Duże miasta zmagają się z brakami kadrowymi wśród nauczycieli, a reforma edukacji - delikatnie mówiąc - nie zbiera pozytywnych recenzji. MEN zapewnia, że alarmistyczne doniesienia są przesadzone.

03.09.2019

Nadal sztywny termin na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO

Sejm rozpatrzy w dniach 11 - 12 września br. dwa połączone projekty senacki i rządowy dotyczące zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Projekt senacki zawierał 3-letni okres wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa dziecka, a rządowy roczny od momentu dowiedzenia się, że do aktu urodzenia wpisano niewłaściwego rodzica.

03.09.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to dodatkowe zniżki przy PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Dzięki uldze młodzi pracownicy nie zapłacą PIT również od wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych wnoszonych przez pracodawcę. Dla zarabiających 4 tys. brutto będzie to oszczędność na poziomie ponad 120 złotych rocznie.

03.09.2019

Fiskus weryfikuje restrukturyzację firm

CIT

Organy podatkowe bacznie obserwują restrukturyzacje firm, zwłaszcza te, które jakiś czas temu były „modne” ze względu na optymalizację podatkową. Problem dotyczy również podmiotów powiązanych – zwłaszcza, że pojęcie restrukturyzacji w cenach transferowych nie jest tożsame z pojęciem prawnym.

03.09.2019

Miasta-gąbki oszczędzają i karzą za wpuszczanie deszczu do kanalizacji

Samorząd terytorialny Środowisko

Nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji grozi karą. A jej magazynowanie oszczędza zasoby wodne i pieniądze miast. Rząd stworzył specjalny program przeciwdziałania skutkom suszy, którego konsultacje właśnie trwają, ale samorządy podejmują też własne inicjatywy, na przykład budują zbiorniki retencyjne czy ogrody deszczowe.

03.09.2019