16 listopada koniec kadencji samorządu 2014-2018

Samorząd terytorialny

16 listopada kończy się kadencja rad gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów i marszałków. Przypominamy, co się zmieni w kolejnej kadencji.

15.11.2018

Brexit coraz bliżej, emocji i niepewności coraz więcej

Prawo gospodarcze

25 listopada odbędzie się szczyt 27 państw członkowskich w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To efekt osiągniętego w środę wieczorem kompromisu. Brytyjski rząd zaakceptował warunki umowy brexitu.

15.11.2018

Likwidacja regulaminów oceniania na razie w sferze obietnic

Kadry w oświacie

Minister edukacji zapowiedziała likwidację szkolnych regulaminów oceniania, na razie jednak Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu nie zarekomendowała obiecanej przez MEN poprawki do Karty Nauczyciela. Miała zostać wprowadzona przy okazji prac nad reformą szkolnictwa zawodowego.

15.11.2018

Dwa kodeksy dla ochrony zdrowia już w UODO

RODO

Dwa kodeksy branżowe dotyczące ochrony danych osobowych dla ochrony zdrowia zostały już złożone do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Oba doprecyzowują prawa i obowiązki lecznic w różnych obszarach wynikające z RODO.

15.11.2018

Zadanie dla działów HR: Zwiększenie różnorodności

HR

Na rynku pracy mamy obecnie kilka bardzo różnych pokoleń. Zarządzanie nimi to prawdziwe wyzwanie. Poza wiekiem i płcią, HR będzie musiał również w najbliższym czasie zmierzyć się z potrzebą dywersyfikacji talentów pod względem przynależności etnicznej czy wykształcenia.

15.11.2018

Nowy kandydat na rzecznika praw dziecka

Nowym kandydatem PiS na rzecznika praw dziecka będzie Mikołaj Pawlak. Jest dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

15.11.2018

Biznes protestuje przeciwko projektowi o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Spółki

Sześć organizacji pracodawców stanowczo sprzeciwia się rozwiązaniom przewidzianym w projekcie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W tej sprawie wysłały apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. To jego resort bowiem przygotował projekt.

15.11.2018

"Solidarność" skarży do MOP przepisy o podwyżkach dla pielęgniarek

Prawo pracy Zawody medyczne

Rząd ustawowo wyłącza z konsultacji podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Tym samym łamie Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy - uważa Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która postanowiła skierować w tej sprawie skargę do MOP.

15.11.2018

Niskie bezrobocie zmienia rolę urzędów pracy

Prawo pracy

Pracodawcy mają ogromne problemy ze znalezieniem pracowników, a w rejestrach urzędów pracy wciąż jest ok. 950 tys. osób, niektórzy od wielu lat. O tym, jak zwiększyć efektywność współpracy firm z urzędami pracy oraz jak rozwiązać problemy rynku pracy rozmawiali w środę przedstawiciele urzędów pracy i pracodawców, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

15.11.2018

Konferencja o zmianach w postępowaniu cywilnym na UKSW

Dla studenta

Katedra Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza na konferencję naukową dotyczącą nowelizacji procedury cywilnej. Odbędzie się ona 10 grudnia 2018 r. Poświęcony będzie nowelizacji przygotowywanej przez resort sprawiedliwości.

15.11.2018

NIK: Polsce nie po drodze z odnawialnymi źródłami energii

Środowisko

Osiągnięcie 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 roku może być zagrożone – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Stwierdza, że rozwój OZE w Polsce blokują niestabilne przepisy.

15.11.2018

Prof. Markiewicz: Prawo autorskie surowsze dla portali, łagodniejsze dla internautów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Korzystający z internetu w sposób profesjonalny, czyli przechowujący utwory, muszą przyjąć do wiadomości, że są zobowiązani do przestrzegania praw autorskich, a nie wykręcać się, że nie wiedzą, co rozpowszechniają - twierdzi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje jednak, że prawo powinno być łagodniejsze dla internautów ściągających utwory do użytku prywatnego.

15.11.2018

Trwa spór o dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Opieka zdrowotna RODO

Gdy ktoś nagle umiera w szpitalu po wypadku, a nie zdążył upoważnić nikogo do dostępu do danych medycznych, rodzina nie dowie się, jakie miał obrażenia i jak był leczony. By to zmienić, projektowane są dwie zmiany przepisów dotyczące udostępniania dokumentacji po śmierci pacjenta. Obie wzbudzają kontrowersje.

15.11.2018

Przed kolejnymi wyborami konieczne zmiany w prawie

RODO Wybory

Pięciu członków komisji to za mało - w dodatku skompletowanych nieraz dopiero w przeddzień wyborów. Często nie było już czasu, aby ich przeszkolić – wskazuje dr Jarosław Zbieranek z biura RPO. I przed kolejnymi wyborami proponuje m.in. zmiany w procedurze dopisania do rejestru wyborców online.

15.11.2018

Prezes SN do Komisji Europejskiej: KRS straszy sędziów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną Dariusz Zawistowski przesłał Komisji Europejskiej uchwałę KRS krytyczną wobec zdjęcia z wokandy spraw jednego z nowych sędziów SN. Według niego w uchwale Rady jest groźba zastosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów SN.

14.11.2018

We wtorek w PE kolejna debata o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 20 listopada w Parlamencie Europejskim odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat praworządności w Polsce. Zaproszenie do udziału w nim dostali m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Nie ma jeszcze potwierdzeń, czy wezmą udział w tej debacie.

14.11.2018