Strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokaja i zapewnia, że resort zapewni obsadę karetek m.in. przeszkolonymi w zakresie medycyny ratunkowej strażakami. Problem jednak w tym, że strażacy nie chcą zastępować ratowników medycznych w karetkach. Stanowisko w tej sprawie wydała Krajowa Sekcja Pożarnicza NSZZ „Solidarność”.

20.09.2021

Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Izby Łaby i Odry

Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Izby Łaby i Odry. To zrzeszenie gospodarcze obejmuje regiony Polski, Czech i Niemiec. Zakres działania Izby to blisko milion przedsiębiorstw. – Bycie prezesem tak ogromnego zrzeszenia to wyzwanie, ale i zobowiązanie – podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

20.09.2021

Kończy się spis powszechny - już są wnioski o ukaranie za odmowę rozmowy z rachmistrzem

Prawo karne

Za kłapnięcie słuchawką w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym raczej nikt nie zostanie ukarany, ale za uporczywą i kategoryczną odmowę już tak. Nie przydadzą się też „urzędowe formularze” z oświadczeniem o uchyleniu się od tego obowiązku. GUS zapowiada, że wobec tych którzy nie przystąpią do Narodowego Spisu Powszechnego będzie składał wnioski o ukaranie.

20.09.2021

Sędziowie rodzinni domagają się szybkich działań dla poprawy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży

Wymiar sprawiedliwości

"Dziecko i jego problemy we współczesnym świecie" - to główny temat XXII Kongresu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, który odbył się w Zakopanem. Sędziowie podjęli uchwałę, w której domagają się poprawy systemu opieki psychiatrycznej, psychologicznej dzieci i młodzieży, oraz m.in. zwiększenia dostępności rodzinnych form pieczy zastępczej.

20.09.2021

Nie będzie ulgi dla pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Wbrew politycznym zapowiedziom, w regulacjach podatkowych Polskiego Ładu nie ma rozwiązań dla osób, które zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego – potwierdziło serwisowi Prawo.pl Ministerstwo Finansów. Zapewnia jednak, że takie rozwiązania zostaną przygotowane odrębnie, w pierwszym kwartale 2022 r., by weszły w życie od stycznia 2023 roku.

20.09.2021

Od poniedziałku tylko nowe zasady w pozwoleniach na budowę, a urzędy niegotowe

Administracja publiczna Budownictwo

Tylko nieliczni inwestorzy zdecydowali się ubiegać o pozwolenia na budowy na zasadach obowiązujących od 19 września ubr. Większość wybrała stare przepisy sprzed tej daty. A w poniedziałek kończy się okres przejściowy i wyboru w procedurach już nie ma. Zostają tylko nowe. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości - razem z nimi pojawi się bałagan oraz wydłuży się czas załatwiania formalności.

20.09.2021

Prof. Barcz: Rozdział europejski w Konstytucji - tak, ale nie wtedy, gdy demolowana jest praworządność

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Sprawę „rozdziału unijnego” w Konstytucji RP, łącznie ze sprecyzowaniem procedury podjęcia decyzji w sprawie wystąpienia z Unii warto i trzeba będzie podjąć po przywróceniu w Polsce praworządności. Nie można proponować wiarygodnych negocjacji nad nowelizacją Konstytucji komuś, kto w ostatnich latach naruszył jej podstawowe zasady, demolując praworządność - uważa prof. Jan Barcz.

20.09.2021

Z preferencyjnego opodatkowania holdingów skorzysta niewiele firm

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Z procedowanego w Sejmie projektu podatkowej części Polskiego Ładu wynika, że od stycznia przyszłego roku spółki holdingowe będą rozliczać CIT według zmienionych zasad. Preferencje mają opierać się na dwóch filarach – jednak skorzystać z nich nie będzie łatwo. Sama tylko możliwość zastosowania zwolnień z podatku została obwarowana dość restrykcyjnymi warunkami.

20.09.2021

Debata "Iustitii": Władza chce ograniczyć wolność na wielu płaszczyznach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wolność jest zagrożona przez władzę, która próbuje przejąć niezależne media, sądy i samorządy. Uczestnicy debaty Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” ocenili, że media przejęto, aby nie mogły one informować, a zaczęły manipulować. Zakusami władzy zagrożona jest też wolność nauczania i sztuka. - Albo wszyscy staniemy w walce o wolność, albo wszyscy przegramy - wskazał prof. Krystian Markiewicz.

19.09.2021

MS proponuje - do 8 lat więzienia za zarażenie COVID-19

Prawo karne Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. Groziłoby za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Przepis ten mógłby mieć zastosowanie do świadomego zarażenia koronawirusem.

19.09.2021

I prezes SN apeluje o pilne działania ustawodawcze, by zlikwidować konflikt wokół sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Chciałabym ponownie wezwać władze publiczne, które dysponują inicjatywą ustawodawczą, do pilnego podjęcia stosownych działań ustawodawczych. Są one konieczne w celu normalizacji sytuacji i likwidacji tego wielkiego konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości - podkreśliła Małgorzata Manowska I prezes SN. I dodała, że reakcja musi być szybka, ale wyważona by nie eskalować sporu.

19.09.2021

Ruszają e-licytacje z nieruchomości, ale nie we wszystkich sprawach

Wymiar sprawiedliwości

Od 19 września obowiązują przepisy umożliwiające e-licytację z nieruchomości. Mają dać szanse na znaczne przyspieszenie procedury, tyle że w dużym zakresie pozostaną na razie martwe. Nadal obowiązują bowiem "tarczowe" ograniczenia i nie można licytować lokalu, w którym dłużnik mieszka. Nadal zakazana jest w takich przypadkach eksmisja.

19.09.2021

Jubileusz "Iustitii": Sędziowie płacą wysoką cenę za walkę o praworządność

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie, którzy kwestionują legalność działań KRS oraz zadają pytania prawne i prejudycjalne płacą za to ogromną cenę: akcja hejterska, nękanie postępowaniami dyscyplinarnymi, karnymi i immunitetowymi - mówił podczas gali z okazji XXXI-lecia Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", prof. Krystian Markiewicz. Natomiast prof. Adam Strzembosz ocenił, że prawda jest po stronie sędziów i to właśnie oni realizują zasady praworządności, a nie ci, którzy ich negatywnie oceniają.

19.09.2021

Nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia rozdane

Wymiar sprawiedliwości

Hanna Waśko w kategorii obywatel-obrońca praworządności, Mariusz Jałoszewski - w kategorii dziennikarz i sędzia Yavuz Aydin - w kategorii prawnik są laureatami tegorocznej nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Przyznawana jest ona osobom, które wyróżniły się działaniami na rzecz propagowania zasad praworządności wśród obywateli oraz obrony praworządności na świecie.

18.09.2021

Iustitia apeluje o respektowanie orzeczeń i zmianę przepisów o KRS

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" obchodzi właśnie swoje 31-lecie. W uchwale przyjętej przez Nadzwyczajne Zebrania Delegatów apeluje o jak najszybsze podjęcie prac nad nową ustawą o KRS oraz regulacją dotyczącą odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, zgodną z konstytucją i prawem międzynarodowym oraz wzywa do wykonania wyroków TSUE i ETPC.

18.09.2021

Drogowy recydywista straci auto nawet po dwóch kieliszkach wódki

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości, sąd w przypadku kierowcy który prowadził auto mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub będąc pod wpływem środków odurzających, będzie orzekał przepadek samochodu lub jego równowartości. Z kolei jeśli kierowca miał już na swoim koncie jazdę na "podwójnym gazie" wystarczy do tego ... 0,5 promila.

18.09.2021

Szczepiący z ochroną przed atakami antyszczepionkowców

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Zamość, Grodzisk Mazowiecki, Poznań i Gdynia - to tylko najgłośniejsze przykłady, gdzie antyszczepionkowcy zaatakowali punkty szczepień przeciwko Covid-19. Policja nie jest w stanie ochronić wszystkich, ale już wkrótce będzie podstawa prawna do ścigania i karania napastników. Będzie im grozić nawet do 3 lat więzienia. Tyle, że to nie rozwiązuje wszystkich problemów medyków.

18.09.2021

Frankowicze wnioskują o odwieszenie postępowań, ale sądy nie zawsze przychylne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Pełnomocnicy frankowiczów masowo wysyłają do sądów wnioski o podejmowanie zawieszonych postępowań w sprawach przeciwko bankom. To konsekwencja braku uchwały Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Przeważnie skutkiem wniosku jest – albo będzie – podjęcie zawieszonego postępowania, ale pojawiają się też odmienne postanowienia.

18.09.2021

Odmowa ustanowienia pełnomocnika z urzędu nie zawsze ogranicza prawo do obrony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Złożenie wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu nie oznacza jeszcze, że zostanie on automatycznie uwzględniony. Strony mogą wnosić zażalenie na wydane postanowienie bądź składać ponowne wnioski w tym przedmiocie, o ile powołują się na nowe okoliczności. Z orzecznictwa sądów wynika, że o pozbawieniu możliwości obrona można mówić wtedy gdy strona swoim zachowaniem wykazuje nieznajomość reguł postępowania lub nieporadność.

18.09.2021

Opóźnienia na budowach utrudniają uniknięcie podatku po sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT

Epidemia koronawirusa opóźniła procesy budowlane i wydłużyła terminy zakończenia inwestycji. Wielu podatników ma przez to problem ze zrealizowaniem tzw. własnego celu mieszkaniowego po sprzedaży nieruchomości, który daje prawo do zwolnienia z PIT. Warto wydłużyć termin z trzech do pięciu lat. Moment jest idealny – Sejm zaczął właśnie prace nad Polskim Ładem, który wprowadza też zmiany w opodatkowaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości.

18.09.2021