O tym wszystkim rozmawiał w poniedziałek, 29 stycznia br., minister sprawiedliwości Adam Bodnar z z Europejską Prokurator Generalną Laurą Codruțą Kövesi.

Czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej (EPPO). Ale nie tracimy czasu i podejmujemy działania przygotowawcze, by Polska mogła uczestniczyć w tym systemie – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar.

Informacja od obywateli

Obywatele, którzy będą mieli wiedzę o przestępstwie leżącym w kompetencjach Prokuratury Europejskiej, mogą powiadomić o tym przedstawicieli prokuratury w Luksemburgu albo biuro prokuratorskie w Polsce – powiedziała na konferencji prasowej prok. Kövesi

Zadaniem Prokuratury Europejskiej jest ściganie przestępstw popełnianych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej, m.in. oszustw podatkowych, prania pieniędzy i korupcji. EPPO wszczyna postępowania przygotowawcze, wnosi akty oskarżenia i pełni funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami państw członkowskich UE.

Współpraca już jest

W ocenie Europejskiej Prokurator Generalnej Laury Codruty Kövesi akcesja Polski wzmocni funkcjonowanie Prokuratury Europejskiej. ”Mam nadzieję, że będziemy lepiej chronić interesy finansowe Unii Europejskiej i jej mieszkańców” – stwierdziła.

Prokuratura Europejska ma siedzibę w Luksemburgu i działa na terenie Unii Europejskiej od czerwca 2021 r. , a przystąpiło do niej 22 z 27 państw członkowskich UE. Polskie organy ścigania współpracują już z Prokuraturą Europejską m. in. w zakresie pomocy prawnej świadczonej sądom i prokuratorom innych państw oraz w realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego i europejskiego nakazu aresztowania.