Poinformowało o tym Ministerstwo Sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości 29 stycznia 2024 r. miał spośród kandydatów wskazanych przez p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza, powołać prokuratora Janeckiego na Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości do rozpoznania sprawy dotyczącej prokuratora Ostrowskiego. Podstawą jest - jak wskazano - art. 153a ustawy z 28 stycznia 2016 r. Prawo o Prokuraturze, który daje prawo ministrowi do „powołania Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości do prowadzenia określonej sprawy dotyczącej prokuratora. Powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości wyłącza innego rzecznika od podejmowania czynności w sprawie”.

- Powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości jest równoznaczne z żądaniem podjęcia postępowania wyjaśniającego albo postępowania dyscyplinarnego - dodano.

Czytaj: Prof. Bodnar powołuje prokuratorów, prokurator Barski mówi o bezskutecznych nominacjach >>

Uchybienie? Kwestionowanie kompetencji

Jak wyjaśniono, prokurator Janecki jako rzecznik dyscyplinarny, rozpozna sprawę w zakresie podejrzenia popełnienia przewinień dyscyplinarnych przez prokuratora Michała Ostrowskiego w okresie od 13 stycznia 2024 r. do 29 stycznia 2024 roku, polegających m.in. na publicznym kwestionowaniu kompetencji ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego do wystąpienia do premiera z wnioskiem o powierzenie funkcji p.o. prokuratora krajowego Jackowi Bilewiczowi. Ale nie tylko. Innym możliwym przewinieniem jest - jak dodano - publiczne kwestionowanie kompetencji prokuratora generalnego jako naczelnego organu prokuratury do podejmowania decyzji wynikających z art. 13 par. 1 Prawo o Prokuraturze w postaci zarządzeń i poleceń.

Zgodnie z tym artykułem prokurator generalny kieruje działalnością prokuratury osobiście lub za pośrednictwem prokuratora krajowego oraz pozostałych zastępców prokuratora generalnego, wydając zarządzenia, wytyczne i polecenia.

Tłem jest trwający konflikt w Prokuratorze Krajowej. Przypomnijmy, w połowie stycznia Michał Ostrowski jako zastępca prokuratora generalnego, poinformował, że składa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez ministra Adama Bodnara, prokuratora Jacka Bilewicza i "inne działające z nimi osoby" w związku z bezprawną próbą odwołania prokuratora krajowego Dariusza Barskiego i próbą zastąpienia go przez prokuratora Bilewicza.

12 stycznia minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar wręczył dotychczasowemu prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. W efekcie - według opinii przygotowanych dla PG - Barski od 12 stycznia 2024 r. pozostaje w stanie spoczynku, sam kluczowy przepis miał mieć charakter epizodyczny. Barski, podobnie jak część prawników, uważa, że nie ma ku temu podstaw. Na p.o. prokuratora krajowego powołany został prokurator Jacek Bilewicz.   

 

Sprawę zbada doświadczony prokurator

MS zapewnia, że prokurator Andrzej Janecki jest doświadczonym prokuratorem.

- W roku 2001 Prokurator Generalny Lech Kaczyński powołał go na stanowisko Prokuratora Rejonowego Warszawa-Śródmieście w Warszawie. Następnie w latach 2005-2007 pracował w Prokuraturze Krajowej. W roku 2007 objął funkcję Prokuratora Okręgowego w Warszawie, a po utworzeniu Prokuratury Generalnej został delegowany do tej jednostki. W 2012 roku, po wygraniu konkursu, Prokurator Generalny powołał go na stanowisko prokuratora Prokuratury Generalnej. Pracował w Prokuraturze Generalnej do roku 2016, kiedy to został zdegradowany do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola. 26 stycznia 2024 r. Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał prok. Andrzeja Janeckiego na stanowisko Prokuratora Prokuratury Krajowej - przypomniano.

Dodano również, że przed 10 lat był sędzią Sądu Dyscyplinarnego dla prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. - Zrezygnował z tej funkcji ze względu na objęcie funkcji Prokuratora Okręgowego w Warszawie. Pełnił także przez pół kadencji funkcję sędziego Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego, do czasu zlikwidowania tej instancji na poziomie Prokuratury Generalnej. Obie funkcje sędziowskie w sądach dyscyplinarnych pełnił w wyniku wyboru przez prokuratorów Prokuratury Apelacyjnej i Prokuratury Regionalnej w Warszawie - dodano.