Uchwała, którą przekazano Prawo.pl, dotyczy sytuacji w Prokuraturze w związku z, jak wskazano, "działaniami stanowiącymi próbę naruszenia art. 14 par. 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze. Chodzi o przepis mówiący o tym, że Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą. Przypomnijmy, w PK trwa obecnie spór po tym jak w połowie stycznia, minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar wręczył dotychczasowemu prokuratorowi krajowemu Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. W efekcie - według opinii przygotowanych dla PG - Barski od 12 stycznia 2024 r. pozostaje w stanie spoczynku, sam kluczowy przepis miał mieć charakter epizodyczny. Barski, podobnie jak część prawników, uważa, że nie ma ku temu podstaw. Na p.o. prokuratora krajowego powołany został prokurator Jacek Bilewicz.   

W środę, 24 stycznia, część mediów donosiła o próbach siłowego wejścia m.in. do gabinetu Barskiego. Prokuratorzy przekazywali sobie informacje o zablokowaniu wejściówek zastępcom prokuratora generalnego.  

Czytaj: Mec. Kabański i Wilhelmsen: Prokurator Barski pozostawał i pozostaje w stanie spoczynku >>

Ryzyko neoprokuratorów

W swojej uchwale prokuratorzy podkreślają, że nie negują konieczności zmian o charakterze ustrojowym w Prokuraturze. Jak dodają, podkreślić jednak należy, iż jedyną legalną drogą do reform mogą być zmiany obowiązujących aktów prawnych w trybie przewidzianym przez Konstytucję RP.

- Sprzeciwić się należy wszelkim działaniom władzy wykonawczej, która zamiast stosować prawo wyrażone w konstytucyjnie określonych źródłach, posługuje się opiniami prawnymi powstającymi na zlecenie w prywatnych kancelariach prawniczych. - Dokonywanie zmian w funkcjonowaniu tak ważnej dla państwa instytucji jaką jest Prokuratura, zamiast na ścieżce ustawowej w oparciu o wątpliwe opinie prawne, doprowadzić może zawód prokuratora do kryzysu, jaki obserwujemy w sądach, gdzie wykształciły się dwie grupy – sędziów i tzw. neosędziów. Sytuacji takiej należy za wszelką cenę uniknąć w Prokuraturze. Ewentualne działania osób nieuprawnionych w obszarze powołań na stanowiska prokuratorskie doprowadzą w sposób nieodzowny do wyodrębnienia grupy neoprokuratorów, co nie pozostanie bez wpływu na toczące się w polskich prokuraturach setki tysięcy postępowań przygotowawczych. Byłaby to podstawa do kwestionowania zapadających w tych sprawach decyzji procesowych, czy też legitymacji do występowania przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego - wskazują.

Wyrażają stanowczy sprzeciw wobec - jak piszą - nieetycznych działań, stanowiących personalne, nieobiektywne ataki na prokuratorów sumiennie pełniących swoją służbę. - Ataki personalne są w znacznej mierze ukierunkowane na prokuratorów prowadzących skomplikowane i wielowątkowe postępowania karne. Publiczna krytyka prokuratorów, nie poprzedzona znajomością okoliczności spraw, osłabia w istotnym stopniu pozycję tych prokuratorów w kontaktach z osobami stojącymi pod poważnymi zarzutami karnymi oraz reprezentującymi ich adwokatami. Jest to pogwałcenie dobrze rozumianej zawodowej solidarności całego środowiska prokuratorskiego, skupionego w codziennej służbie na walce z przestępczością oraz stanowi złamanie roty ślubowania - dodano.

Czytaj: Jacek Bilewicz pełniącym obowiązki prokuratora krajowego >>

Zastępca prokuratora generalnego: Adam Bodnar łamie prawo >>

Protest przeciwko określeniu "pisowskie delegacje"

Jak wskazano w uchwale, w imieniu blisko 1000 prokuratorów, którzy wykonują obowiązki służbowe w ramach delegacji w prokuraturach na terenie całego kraju, jej autorzy,  stanowczo protestują przeciwko słowom o „pisowskich delegacjach”, które padły w jednym z wywiadów prasowych.

- Nie jesteśmy na „pisowskich delegacjach.” Jesteśmy prokuratorami Rzeczypospolitej Polskiej na co dzień wykonującymi obowiązki służbowe w tym również w ramach delegacji. Znamy jednak problem wydrenowania kadrowego prokuratur rejonowych. Dlatego w naszej ocenie niezbędne jest utworzenie nowych etatów orzeczniczych i pozaorzeczniczych zapewniających sprawne funkcjonowanie Prokuratury, jak również stworzenie mechanizmów ustawowych gwarantujących obligatoryjny awans stanowiskowy dla Prokuratorów delegowanych - dodają.

 

Potrzebny okrągły stół

W ich ocenie, aby zapobiec tym negatywnym procesom potrzebne jest zwołanie, w porozumieniu z organizacjami przedstawicielskimi, okrągłego stołu dla prokuratury, którego celem byłoby rozładowanie napięć i przystąpienie do rozmów nad reformą prokuratury w oparciu o szeroki konsensus całego środowiska prokuratorskiego.

- Apelujemy do wszystkich środowisk prawniczych: zaniechajmy personalnych ataków na innych prawników! Przywróćmy cywilizowaną dyskusję o państwie i prawie bez użycia „prawniczej mowy nienawiści”, skupmy się na służbie Polsce i jej Obywatelom - podsumowują.