Przy rozwodzie też może być pełnomocnik z urzędu - jeśli spełniono przesłanki ustawowe

Wymiar sprawiedliwości

W każdej sprawie cywilnej strony mogą wnosić o ustanowienie dla nich pełnomocnika z urzędu. Konieczne jest jednak spełnienie dwóch przesłanek: wykazania trudnej sytuacji finansowej oraz tego, że zachodzi potrzeba udziału pełnomocnika w sprawie. Czy sądy ustanawiają pełnomocników do postępowań o rozwód? Tak czasami bywa, ale nie ma tutaj automatu. Kluczowe jest, czy w ogóle pełnomocnik jest potrzebny.

06.03.2023

Za pomocą rozporządzeń rząd omija Konstytucję i procedury

Prawnicy Doradca podatkowy Administracja publiczna

Rząd wydaje coraz więcej rozporządzeń. Co gorsze, dotyczą one kwestii, które powinny precyzować ustawy. Takie działania powodują chaos legislacyjny. Im więcej rozporządzeń, tym większa niestabilność prawa. Można je zmieniać z dnia na dzień – i to poza jakąkolwiek kontrolą parlamentu i prezydenta. W 2022 roku rozporządzeń było o 15 proc. więcej, niż rok wcześniej.

06.03.2023

Frankowicze nie palą się do ugód z bankami także po złożeniu pozwów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Ugody sądowe pomiędzy kredytobiorcami frankowymi a bankami nie są częste, bo osoby występujące na drogę sądową, zwykle wiedzą co mogą zyskać dzięki unieważnieniu umowy. Propozycje banków są wówczas lepsze od tych na etapie przedsądowym, ale i tak nie na tyle dobre, by zadowolić kredytobiorców. Wielu sędziów stara się zachęcać do takiego rozwiązania sporu, bo widzą w tym oszczędność czasu i pieniędzy.

06.03.2023

Ławnicy SN poprzedniej kadencji orzekają do czerwca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do czerwica wyznaczone są już składy sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Na 72 sprawy tylko osiem jest wyznaczonych z ławnikami z II kadencji wybranych na lata 2023-2026, czyli przez obecny Senat RP. Reszta — 64 sprawy — obsadzana jest ławnikami, którym prezes Małgorzata Manowska „przedłużyła kadencję”.

05.03.2023

Nagrywanie wyborów – wątpliwe, z podręcznika znika prawo wyborcze

Szkolnictwo wyższe

Z podręcznika do HiT dla młodzieży zniknęły po ostatniej nowelizacji informacje o prawie wyborczym. Co więcej - mężowie zaufania mają rejestrować nie tylko czynności komisji, ale cały przebieg wyborów. Tyle, że ustawa nie określa, kto może przetwarzać te dane i w jaki sposób. A to jest zagrożenie dla prywatności wyborców. Zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja „Wybory, prawo wyborcze. Standardy, gwarancje, praktyka”, organizowana przez wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

05.03.2023

Opłata za zaświadczenie lekarskie zależy od jego celu

Pacjent Opieka zdrowotna

To, czy pacjent będzie musiał zapłacić za zaświadczenie lekarskie, czy też otrzyma je nieodpłatnie uzależnione jest od celu, do którego to zaświadczenie jest mu potrzebne. Warto też wiedzieć, że nie każde zaświadczenie lekarz musi nam wystawić. - Jakie zaświadczenia lekarskie lekarz POZ jest zobowiązany wystawiać bezpłatnie, a za które może pobierać opłatę? – redakcję Prawo.pl zapytała o to Czytelniczka.

05.03.2023

Nowe śledztwa w sprawie lichwy mieszkaniowej

Prawo karne

Prokuratura gdańska wszczęła śledztwo przeciwko pięciu oskarżonym dotyczącym tzw. „lichwy mieszkaniowej”. Zarzucono im popełnienie łącznie 17 przestępstw na szkodę 23 pokrzywdzonych. Sprawcy oferowali osobom w trudnej sytuacji pożyczki gotówkowe w formie aktu notarialnego. Pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w notarialnych umowach. Tracili w ten sposób na zawsze swoje mieszkania i domy.

04.03.2023

Likwidacja TVP Info i abonamentu RTV - obywatelski projekt w Sejmie

Spółki Zarządzanie

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym 7 marca Sejm rozpatrzy obywatelski projekt ustawy o zniesieniu opłat abonamentowych. Zakłada on także likwidację stacji TVP Info, która – według autorów projektu - stała się ona bowiem narzędziem polityki, nie różniącym się w istocie swojej misji od telewizji właściwej dla krajów autorytarnych.

04.03.2023

Kowalski idzie do sądu i dostaje po kieszeni

Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków dużej noweli procedury cywilnej z 2019 r. jest wzrost opłat sądowych. Sędziowie i pełnomocnicy alarmują, że obecne czasem przewyższają one nawet 10 proc. wartości przedmiotu sporu, chociaż podstawą jest zasada, że jest to 5 proc. Do tego dochodzi m.in. konieczność zapłaty 100 zł za wniosek o uzasadnienie każdego rozstrzygnięcia sądu - nie tylko wyroku. A to jest warunkiem apelacji czy zażalenia.

04.03.2023

Radcowskie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej dla uchodźców z Ukrainy rozszerza działalność

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niemal 7 tys. telefonicznych konsultacji prawnych udzielono od czerwca do końca grudnia 2022 r. uchodźcom z Ukrainy w Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, stworzonym z inicjatywy Krajowej Rady Radców Prawnych. Pomoc udzielana będzie nadal, nie tylko przez telefon, przy Dworcu Wschodnim w Warszawie stanął namiot, w którym uchodźcy mogą konsultować się z prawnikami.

04.03.2023

Deepfake - ofiara realistycznej przeróbki może mieć problem z dochodzeniem swoich praw

Prawo karne Prawo cywilne Nowe technologie

Czy można nieświadomie zostać gwiazdą porno? Jak najbardziej, umożliwia to technika deepfake – pozwalająca na zamianę twarzy osób występujących w filmie. Nie trzeba być wybitnym znawcą ludzkiej natury, by stwierdzić, że nie zawsze będzie to „Mandalorian”. Nie jest jednak do końca jasne, jaki przepis zastosować, by chronić pokrzywdzonych takimi czynami.

04.03.2023

Polowanie zbiorowe może być niebezpieczne, a przepisy o informowaniu niejasne

Samorząd terytorialny

Organizator polowania zbiorowego ma poinformować o polowaniu gminę, a ta - przekazać to mieszkańcom, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu. Zaniedbania obowiązku nie są rzadkie, a nikt nie ponosi tego konsekwencji. Obywatele w trosce o własne bezpieczeństwo powinni mieć możliwość skutecznego sprawdzenia miejsc i terminów, gdzie zaplanowano polowania.

04.03.2023

ZUS przyznaje się do błędnych decyzji - zaniżone świadczenie można wyrównać za trzy lata

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W latach 2016-2022 ZUS ujawnił ponad 17 tys. błędnie wydanych decyzji, w których ustalono nadpłaty lub niedopłaty świadczenia. W tym okresie Zakład wypłacił wyrównania do wysokości należnego świadczenia, które zostały spowodowane błędem pracownika w 16 tysiącach spraw. Mimo to, zdaniem prawników, warto mieć zaufanie do systemu i nie "rzucać się" od razu na przeliczanie świadczenia, jeśli nie jest to konieczne.

04.03.2023

Otyłość - mnóstwo chorych, a lekarzy specjalistów brak

Pacjent Opieka zdrowotna

Chorzy na otyłość to największa grupa pacjentów w Polsce. Tymczasem uczelnie medyczne nie kształcą specjalistów obesitologii, czyli leczenia otyłości. Środowisko medyczne od lat apeluje o zmiany. Na razie bezskutecznie. Polska nie refunduje też żadnego z dostępnych preparatów stosowanych w leczeniu otyłości, zarejestrowanych w Unii Europejskiej. 4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości.

04.03.2023

Autorzy najlepszych scenariuszy rozprawy sądowej nagrodzeni

Po zakończeniu programu edukacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości rozstrzygnięto, kto przygotował najlepszy scenariusz rozprawy sądowej. Komisja złożona m. in. z prawników wyłoniła dwóch zwycięzców i nagrodziła wyróżnieniami trzy inne. W projekcie mającym na celu propagowanie wiedzy prawniczej wzięło udział łącznie ok. 1,5 tys. uczniów ze szkół ponadpodstawowych.

03.03.2023

Eurostat: Stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 2,8 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 2023 roku 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powołując się na Eurostat. Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia.

03.03.2023

NRA zapewnia KE o pracach nad zmianami w reklamie - decyzja w maju

Wymiar sprawiedliwości

Wstępny projekt dotyczący zmian w adwokackiej reklamie znosi wszelkie zakazy dotyczące korzystania z informacji handlowych przez adwokatów - informuje w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej Naczelna Rada Adwokacka. Zapowiada, że głosowanie nad przyjęciem projektowanych zmian zaplanowane jest na jej posiedzeniu plenarnym w dniach 26 – 28 maja 2023 r.

03.03.2023

KRS: Sędzia kwestionował "nowych" sędziów, więc nie awansuje

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o tym, że nie przedstawi prezydentowi kandydatury sędziego Adama Synakiewicza do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Uzasadniła przy tym, że nie zyskał on poparcia w głosowaniu m.in. z powodu zbyt małego doświadczenia orzeczniczego, co więcej - jak dodano - podważał prawo do orzekania innych sędziów powołanych na wniosek obecnej KRS.

03.03.2023

Wyższe stawki za sprawdzanie egzaminów - powodem wzrost wynagrodzeń nauczycieli i nowela rozporządzenia

Kadry w oświacie

Resort edukacji i nauki zakończył prace nad rozporządzeniem określającym stawki egzaminatorów i nauczycieli akademickich sprawdzających arkusze maturalne. W związku ze zmianą formuły egzaminu i zwiększeniem liczby zadań otwartych zdecydowano o podniesieniu stawek za arkusz. MEiN chwali się też, że stawki wzrosną za sprawą podwyższenia wynagrodzeń o 7,8 proc.

03.03.2023

Ministerstwo Zdrowia wydłużyło terminy w naborach inwestycyjnych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Po awarii Platformy Obsługi Wniosków Inwestycyjnych wydłużone zostają wszystkie terminy związane ze składaniem wniosków - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Platforma umożliwia m.in. uzyskanie informacji o naborach prowadzonych przez resort zdrowia, sprawdzenie informacji o złożonych wnioskach, ich statusie i zawarcie umowy na realizację projektu.

03.03.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski