Rząd przyjął pakiet ws. cudzoziemców, w tym ograniczenie azylu

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projekt zakładający możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres jego obowiązywania nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. W skład pakietu wchodzą projekty MSWiA i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

18.12.2024

Nowela ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego podpisana przez prezydenta

Zawody medyczne

W skład zespołu wybierającego dyrektora CMKP wchodzić będzie trzech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przewiduje nowelizacja ustawy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, którą podpisał prezydent.

18.12.2024

"Jestem lekarzem, jestem człowiekiem" - finał kampanii samorządu lekarskiego

Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska zaprezentowała finałowy spot w kampanii społecznej "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem". Tym razem krótki film nie ukazuje tego, co niedomaga w systemie ochrony zdrowia, ale przedstawia obraz wizyty lekarskiej, która powinna i może - jak zaznacza samorząd lekarski - stać się rzeczywistością polskich przychodni, szpitali i gabinetów. W spotach, które były częścią kampanii, główną rolę zagrał Tomasz Kot.

18.12.2024

Jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Do Sądu Okręgowego trafił już wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec posła PiS i byłego wiceministra Marcina Romanowskiego. Zapowiedział to w środę rano prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Zaznaczył, że prokuratorzy zwrócili się już do krajowego biura Interpolu o wydanie czerwonej noty w sprawie polityka.

18.12.2024

Nie tylko TVN i Polsat. W wykazie spółek strategicznych także P4, T-Mobile i WB Electronics

Spółki Prawo gospodarcze Wydarzenia

Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, P4, TVN, T-Mobile i WB Electronics zostały wpisane do wykazu podmiotów podlegających ochronie - zdecydował w środę 18 grudnia 2024 r. rząd. Ma to uniemożliwić ewentualne zbycie tych spółek bez zgody właściwego ministra. Według wcześniejszych zapowiedzi, lista miała zostać poszerzona o stacje telewizyjne.

18.12.2024

Aby zostać lekarzem rodzinnym, trzeba będzie spełnić określone warunki

Zawody medyczne

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej określa, kto może zostać lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W dokumencie znalazł się też wykaz treści nauczania podczas kursu z medycyny rodzinnej oraz wymaganej wiedzy niezbędnej do udzielania świadczeń. Pewna grupa lekarzy POZ nie będzie musiała przechodzić kursu, m.in. specjaliści z co najmniej 10-letnim doświadczeniem.

18.12.2024

Pracodawcy będą mierzyć metabolizm pracowników, by ustalić temperaturę w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

W pomieszczeniach pracy temperatura odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy nie wyższa niż: 28 °C (301 K) dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych, 25 °C (298 K) - dla pracy o wysokim tempie metabolizmu lub 22 °C (295 K) dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają - przewiduje projekt rozporządzenia MRPiPS, do którego dotarł serwis Prawo.pl.

18.12.2024

Program Aktywny Rodzic – terminy wniosków i wypłaty

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

Na 20 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaplanował kolejne transze świadczenia aktywnie w żłobku, a na 30 grudnia – świadczeń aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu. Te z programu Aktywny Rodzic ZUS wypłaca w danym miesiącu za poprzedni miesiąc, dlatego przypominamy, kiedy trzeba składać o nie wnioski. Jeszcze nie wszyscy rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka, złożyli wnioski o świadczenie aktywnie w żłobku, to też jest im nadal wypłacane dofinasowanie żłobkowe w kwocie 400 zł miesięcznie.

18.12.2024

Sanepid realizuje zadania dotyczące zdrowia publicznego

BHP

Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana, aby realizować zadania dotyczące zdrowia publicznego. Ich wykonywanie polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.

18.12.2024

Nowelizacja specustawy jądrowej skierowana do uzgodnień

Budownictwo Prawo gospodarcze Energetyka

Usprawnienie procesu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej z uwzględnieniem konieczności zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa jądrowego oraz budowlanego - to cele projektu ustawy, jaki ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

18.12.2024

Sąd UE: Najpierw ocena urzędnika, a dopiero później zakazu udziału w przetargach

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Unii Europejskiej orzekł, że, by wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany.

18.12.2024

Gminy wiejskie postulują, by też mogły korzystać z doradców podatkowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Doradca podatkowy

Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP chcą, aby do projektu nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym dodać przepisy, które umożliwią doradcom podatkowym świadczenie usług także na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim wykonują funkcję organu podatkowego (a nie podatnika lub płatnika).

18.12.2024

ZAZ i WTZ bez wyższego dofinansowania w tym roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej jeszcze w tym roku miały otrzymać wyższe dofinansowanie do swojej działalności. Tak się jednak nie stanie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatniej chwili zmieniło założenia projektu rozporządzenia i wycofało się z wyższych dopłat za ten rok. Będą one obowiązywały dopiero za rok 2025 i lata następne.

18.12.2024

Zaświadczenie u psychiatry za często "na słowo honoru"

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawianie zaświadczeń przez lekarza powinno być poprzedzone rzetelnym wywiadem i rozpoznaniem sytuacji pacjenta. Często nie jest to możliwe w ramach pierwszej wizyty albo teleporady, choć duże znaczenie ma to, czy medyk zna danego pacjenta i jakiej materii dotyczy dokument. Psychiatrzy szczególne trudności praktyczne widzą w wystawianiu zaświadczeń o terminacji ciąży. Nie ma przepisów mówiących o tym wprost, dlatego lekarz musi opierać się na wytycznych i własnej wiedzy.

18.12.2024

Koniec z dotacjami dla spółek na leasing aut elektrycznych. MKiŚ tłumaczy powody zmian

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Program „Mój elektryk” dobiega końca i nie przewiduje już możliwości dopłat do leasingu aut elektrycznych. Nowa edycja rozpocznie się w lutym 2025 r., ma jednak dotyczyć wyłącznie osób fizycznych - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska tłumaczy, że takie są wymogi Brukseli. Głos zabrało także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

18.12.2024

Kiedy e-pismo sądowe doręczone? Same sądy się gubią

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego datą doręczenia pisma nadanego przez portal informacyjny sądów jest dzień następujący po upływie 14 dni od dnia umieszczenia w nim pisma. Problem w tym, że zgodnie z rozporządzeniem MS - datą doręczenia jest ta, w której upłynęło 14 dni. Gubią się w tym same sądy - część trzyma się rozporządzenia, część tego, co wskazał SN.

18.12.2024

Ubezwłasnowolnienie do kosza, ale nie bez zmian w Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Ubezwłasnowolnienie ma zniknąć z polskiego porządku prawnego, zastąpi je model stawiający na sprawczość osób z niepełnosprawnościami. Problem w tym, że ubezwłasnowolnienie to termin, który pojawia się w Konstytucji. Jego likwidacja - w ocenie konstytucjonalistów - wymaga więc jej zmiany, a dodatkowo może dojść do znacznego poszerzenia kręgu uprawnionych do głosowania. MS zapewnia, że kwestie rozważało i problemu nie ma, bo Konstytucja nie zawiera samodzielnej definicji instytucji ubezwłasnowolnienia.

18.12.2024

KIS wyjaśnia, jak uzyskać interpretację na temat podatku od sprzedaży nieruchomości

PIT Nieruchomości

Wniosek o interpretację indywidualną składamy, gdy mamy wątpliwości co do stosowania przepisów prawa podatkowego, nie jesteśmy pewni, czy nasze stanowisko jest prawidłowe, a pomyłka może nas sporo kosztować. Pamiętajmy jednak, że w zakresie spraw mniej skomplikowanych, niebudzących wątpliwości, można szybko uzyskać odpowiedź na infolinii KAS – telefonicznie, mejlowo lub na czacie - wyjaśnia Ewa Łuczak, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

18.12.2024

Elektroniczna dokumentacja księgowa podatników PIT obowiązkowa od 2026 roku

PIT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów opublikowało ostateczne struktury logiczne podatkowej księgi przychodów i rozchodów JPK_PKPiR, ewidencji przychodów JPK_EWP, a także środków trwałych JPK_ST. Księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także ewidencję przychodów przedsiębiorców będzie trzeba prowadzić przy użyciu programów komputerowych.

17.12.2024