Produkty "eko" i "bio" tylko po spełnieniu warunków - szykują się zmiany

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Już wkrótce firmy nie będą mogły bez konsekwencji używać określeń typu "ekologiczny", "dobry dla środowiska" czy "wolny od plastiku" w odniesieniu do swoich produktów. Jasne zasady co do praktyk zaliczających się do pseudoekologicznego marketingu (czyli tzw. greenwashingu) ma wprowadzić nowa unijna dyrektywa, która została ostatnio przyjęta przez Parlament Europejski. Ujednolici ona m.in. zasady dotyczące certyfikacji i oznaczeń.

27.01.2024

Rusza kolejna edycja konkursu Adwokatka Roku

Prawnicy

Zwyciężczyni ma wykazać się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową - właśnie ruszył nabór do konkursu Adwokatka Roku 2023 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone 8 marca 2024 r.

27.01.2024

Concertina na granicy to dodatkowe obowiązki i wydatki dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

To gminy ponoszą odpowiedzialność za udzielanie pomocy zwierzętom ranionym przez drut żyletkowy na granicy z Białorusią i Rosją oraz za uprzątanie i utylizację martwych zwierząt. Mogą jednak pozywać Skarb Państwa o naprawienie szkody wynikającej z oddziaływania urządzeń granicznych na środowisko, czyli także o zwrot wskazanych kosztów.

27.01.2024

Przepis o uczniowskich obowiązkach niekonstytucyjny?

Zarządzanie oświatą

Obowiązki ucznia określone w Prawie oświatowym są bardzo ogólne i wymagają skonkretyzowania w statucie szkoły. Takie regulacje, jako nazbyt ogólne, budzą wątpliwości konstytucyjne - uważa Mikołaj Wolanin prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia. Jego zdaniem rząd powinien przeanalizować przepisy i rozważyć ich nowelizację.

27.01.2024

Prawnicy w całym kraju "grają" z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Wymiar sprawiedliwości

Niezmiennie i jak co roku adwokaci, radcy prawni, aplikanci, sędziowie włączają się w licytacje, zbiórki i wydarzenia związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Atrakcji jest wiele - poprzez lekcje gotowania, morsowanie, treningi pływackie, jazdę konną po kursy żeglarstwa, bieganie i szkolenie kate. Można też wylicytować misia Adwokatury, sztabki złota, domowe ciasta, obrazy i Konstytucję.

27.01.2024

Pacjent odchodzi z kwitkiem. Papierowe zlecenie na badanie wciąż potrzebne

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie nie jest tym samym, co zlecenie badania. O ile to pierwsze znajduje się w systemie elektronicznym, to zlecenia wciąż są wystawiane przez lekarzy na papierze. Papierowych zleceń wymagają pracownie diagnostyczne. Pacjenci, przyzwyczajeni do udogodnień związanych z cyfryzacją, są zaskoczeni, gdy okazuje się tuż przed badaniem, że muszą przedstawić papierowy kwit.

27.01.2024

Sejm zapoznał się z Informacją o działalności RPO w 2022 roku

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Posłowie zapoznali się w piątek z Informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2022 roku oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022. Marcin Wiącek poinformował, że w 2022 roku do biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg od obywateli, w tym roku udzielono także ok. 35,5 tys. porad telefonicznych.

26.01.2024

Jacek Gdański nowym prezesem PANA

Rachunkowość Finanse

Minister finansów Andrzej Domański odwołał Piotra Patkowskiego ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Uzasadnił, że Patkowski "nie posiada kompetencji niezbędnych do pełnienia tak ważnej dla polskiej gospodarki funkcji". Piotr Patkowski był prezesem PANA od 11 listopada 2023 r. Po południu szef MF poinformował, że powołał Jacka Gdańskiego na nowego prezesa PANA.

26.01.2024

Prof. Bodnar powołuje prokuratorów, prokurator Barski mówi o bezskutecznych nominacjach

Wymiar sprawiedliwości

W piątek, 26 stycznia, MS poinformowało, że prokurator generalny Adam Bodnar powołał na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej sześcioro prokuratorów zdegradowanych w 2016 r. W odpowiedzi na to, prokurator Dariusz Barski, który stoi na stanowisku, że nadal jest Prokuratorem Krajowym wskazał, że nominacje są bezskuteczne bo nie kierował do przełożonego żadnych wniosków.

26.01.2024

Lewiatan: Większość firm wierzy, że rząd będzie bronił praw przedsiębiorców

Prawo gospodarcze

Ponad dwie trzecie pracodawców spodziewa się, że rząd i obecna koalicja będą skutecznie bronić praw przedsiębiorców. 66 proc. uważa, że powinna nastąpić szybka zmiana we władzach największych spółek skarbu państwa - wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

26.01.2024

Firmy będą musiały dostosować swoje usługi także do osób z niepełnosprawnościami

Małe i średnie firmy Niepelnosprawność

Część podmiotów gospodarczych będzie miała obowiązek dostarczać produkty i świadczyć usługi, które spełniają wymagania dostępności. Zobowiązanymi do tego mają być podmioty gospodarcze uczestniczące w łańcuchu dostaw i dystrybucji, a chodzi przede wszystkim o zapewnienie udogodnień osobom z niepełnosprawnościami. Obejmie on m.in.: bankomaty, czytniki książek, biletomaty czy terminale.

26.01.2024

Mirosław Wróblewski nowym prezesem UODO

RODO

W dniu 26 stycznia Mirosław Wróblewski, nowy prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych złożył ślubowanie w Sejmie. Od tego dnia oficjalnie pełni swoje obowiązki. Mirosław Wróblewski zastąpił Jana Nowaka, który pełnił tę funkcję od 2019 r..

26.01.2024

Lewiatan: Wzrost płacy minimalnej zwiększy presję pracowników na wzrost wynagrodzenia

Prawo pracy

Aż 74 proc. przedsiębiorców uważa, że podwyżka płacy minimalnej wpłynie na zwiększenie presji pracowników na wzrost płac. 81 proc. firm jest przekonana, że w związku z tym będzie musiała podnieść wynagrodzenia, także pracownikom zarabiającym powyżej płacy minimalnej - wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

26.01.2024

Laureaci nagród Super Samorząd i Super Głos 2023

Samorząd terytorialny

W Augustowie młodzież porozumiała się z lokalnymi władzami w sprawie mediateki. W gminie Sędziejowice sołtys, koło gospodyń wiejskich i wójt umiejętnie połączyli integrowanie mieszkańców z konsultacjami społecznymi, a Wałbrzyskiej Radzie Kobiet i władzom miasta udało się włączyć doświadczenia kobiet przy rozwiązywaniu lokalnych problemów. To przykładowe inicjatywy docenione nagrodą Super Samorząd. Wśród laureatów są też uhonorowani nagrodą Super Głos.

26.01.2024

Rząd rozświetla Polskę, a RPO podkreśla coraz większe zanieczyszczenie światłem

Samorząd terytorialny Drogi Finanse samorządów Budownictwo

Przepisy rozporządzeń techniczno-budowlanych nie regulują dostatecznie kwestii zanieczyszczenia światłem przestrzeni publicznych, szczególnie przez niebieskie diody LED w oświetleniu drogowym. A to one mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Zagrożenie może zwiększyć program „Rozświetlamy Polskę”, jeśli w regulaminie nie zobowiązywano beneficjentów do wprowadzenia rozwiązań zapobiegających rozpraszaniu oświetlenia LED-owego poza odcinki dróg.

26.01.2024

Paulina Piechna-Więckiewicz pełnomocnikiem MEN ds. zdrowia psychicznego uczniów

Minister Barbara Nowacka powołała Paulinę Piechnę-Więckiewicz, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, do pełnienia funkcji pełnomocnika ministra edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów. Do zadań pełnomocnika należy m.in. analiza przepisów prawa i rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów.

26.01.2024

Ministerstwo Finansów analizuje kwestię minimalnego podatku CIT

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów analizuje regulacje dotyczące minimalnego podatku CIT, w tym formuły dalszego ich funkcjonowania - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Nie przedstawił jednak na razie jednoznacznego stanowiska w sprawie przepisów, które weszły w życie z początkiem 2024 r. Podkreślił jedynie, że rozliczenie podatku nastąpi dopiero w 2025 r. Organizacje przedsiębiorców apelują o zniesienie tej daniny

26.01.2024

Dyskusja o przyszłości pracy zdominuje 9. edycję konferencji Praca 4.0

Prawo pracy Rynek pracy

Dobrostan pracowników, cyfryzacja zasobów organizacji oraz zmiany legislacyjne w zakresie prawa pracy to najważniejsze zagadnienia dotyczące rynku pracy, które znalazły się w agendzie konferencji Praca 4.0, która rozpocznie się w poniedziałek, 29 stycznia 2024 r. To będzie już 9. edycja konferencji organizowanej przez Konfederację Lewiatan. Wstęp na nią jest bezpłatny – wymaga jedynie rejestracji na stronie wydarzenia.

26.01.2024

Będą pieniądze na szkolne stołówki i jadalnie

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Rząd chce rozwijać sieć stołówek w publicznych szkołach podstawowych. W ciągu 5 najbliższych lat samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie, które będzie przeznaczone na organizację stołówek i innych miejsc do spożywania posiłków w szkołach: 80 tys. zł na doposażenie i poprawę standardu funkcjonującej stołówki lub jej utworzenie albo 25 tys. zł na wsparcie w adaptacji i wyposażeniu jadalni. Rozporządzenie w tej sprawie już obowiązuje.

26.01.2024

Wysokość zabezpieczenia w przetargach trzeba obniżyć. Jest propozycja

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finanse

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) postuluje wprowadzenie zmian m.in. dotyczących zamówień publicznych. Chodzi o obniżenie zabezpieczenia po wykonaniu połowy zamówienia. Zdaniem ekspertów propozycja idzie w dobrym kierunku. Nie w każdym jednak przypadku będzie korzystna dla przedsiębiorców. Problem dotyczy kosztów zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

26.01.2024