Nie tylko certyfikat rezydencji potwierdzi prawo do ryczałtu

PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Przyjęty przez rząd projekt podatkowej części Polskiego Ładu przewiduje złagodzenie zasad dotyczących korzystania z ryczałtowego opodatkowania dochodów zagranicznych. Pierwsza wersja przepisów przewidywała konieczność posługiwania się zagranicznym certyfikatem rezydencji, co w wielu wypadkach mogłoby być niemożliwe. Po naszej publikacji resort pozwolił, by zamiast certyfikatu można było używać także z innych dokumentów.

13.09.2021

Rynek pracy - 55 proc. kandydatów rozważa zmianę miejsca zamieszkania

Rynek Prawo pracy HR

Od początku pandemii 15 proc. pracowników przeprowadziło się z powodów zarobkowych. Zmianę miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje kolejne 19 proc. respondentów, a 37 proc. rozważa relokacje do innego miasta/regionu w niedalekiej przyszłości – wynika z badania Michael Page.

13.09.2021

Forum Współpracy Sędziów domaga się przywrócenia sędziego Synakiewicza do czynności służbowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów domaga się cofnięcia decyzji Ministra Sprawiedliwości o odsunięciu sędziego Adama Synakiewicza od czynności służbowych i zmian legislacyjnych. W jego ocenie instytucja zarządzenia natychmiastowej przerwy w pracy sędziego jest w istocie zbieżna z zawieszeniem sędziego w czynnościach służbowych, a samo uprawnienie ministra sprzeczne z konstytucją.

13.09.2021

MF rusza z cyklem webinarów dla biznesu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Już we wtorek, 14 września, odbędzie się pierwsze z cyklu webinarów online „Podatkowy restart gospodarki – pakiet dla biznesu”. Resort finansów zachęca do udziału w nim i podkreśla, że Polski Ład to nie tylko historyczna obniżka podatków, ale również kompleksowy system ulg podatkowych dla biznesu.

13.09.2021

Kancelaria Kochański&Partners doradzała przy transakcji na 3,5 mld USD

Rynek i konsument

Kancelaria Kochański&Partners doradzała State Street Corporation przy zawarciu ostatecznej umowy nabycia wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Brown Brothers Harriman&Co obejmującej usługi dla inwestorów, w tym usługi powiernicze, księgowe i technologiczne, usługi w zakresie administrowania funduszami, a także rynki globalne.

13.09.2021

Oszuści idą z duchem czasu, a pandemia sprzyja ich kreatywności

Wymiar sprawiedliwości Rynek Ubezpieczenia

Koronawirus sporo zmienił w stylu życia ludzi oraz codziennym funkcjonowaniu firm. Poskutkowało to przy okazji rozwojem nowych metod wyłudzeń w ubezpieczeniach. Fałszywe zgłoszenia dotyczą kradzieży i uszkodzenia maseczek, ale przestępcy nie ograniczają się do tak banalnych wyłudzeń. Ubezpieczyciele próbują z tym walczyć, jednak nie zawsze są skuteczni.

13.09.2021

Ministerstwo wycofuje się z przepisu krzywdzącego gminy poligonowe

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Gminy, na których funkcjonują poligony, nie stracą blisko 170 mln złotych podatku poligonowego. Po proteście 30 takich samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofuje się z przepisu, który pojawił się bez konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zyskać na nim miało Ministerstwo Obrony Narodowej.

13.09.2021

Nawet RCL nie wytrzymał - z legislacją tak źle jeszcze nie było

Prawo gospodarcze

Brak konsultacji społecznych, pomijanie w uzasadnieniach do projektów ustaw informacji o najważniejszych proponowanych zmianach, czy oceny skutków regulacji, które nie uwzględniają szerszego kontekstu i wpływu zmian na prawo i gospodarkę - to tylko niektóre zarzuty prawników wobec procesu legislacyjnego. Tryb prac nad nowym prawem budzi już nawet sprzeciw Rządowego Centrum Legislacji i poszczególnych ministerstw.

13.09.2021

Polski Ład skomplikuje rozliczanie kosztów firm działających w grupach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Przyjęta przez rząd zmieniona wersja projektu Polskiego Ładu, przy okazji wprowadzenia przepisów o podatku od przychodów, uchyla jednocześnie art. 15e ustawy o CIT. Przyniesie to duży problem – zwłaszcza dla podatników, którzy zdecydowali się wcześniej na zawarcie z fiskusem uprzedniego porozumienia cenowego (APA). Przepisy przejściowe – zamiast wyjaśniać – dokładają kolejnych wątpliwości.

13.09.2021

W szkołach więcej kontroli, niekoniecznie mniej biurokracji

Zarządzanie oświatą

Zmiany w rozporządzeniu o nadzorze pedagogicznym motywowane są chęcią zmniejszenia biurokracji w szkołach. Niektórzy nauczyciele chcą w to wierzyć. Może się jednak okazać, że stanie się odwrotnie - rozporządzenie wzmocni instytucję kontroli. Dyrektorzy, z powodu strachu przed nimi, mogą zażądać jeszcze większej ilości papierów, więc biurokracji może nawet przybyć... na wypadek kontroli.

13.09.2021

Nowe prawo ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, ale medycy pytają o gwarancje dla siebie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom. M.in. wprowadzając dla wszystkich uczestników procesu leczenia obowiązek zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Medycy nie mają nic przeciwko temu, ale obawiają się, że ta procedura może prowadzić do represji wobec nich. Podnoszą to podczas obecnego protestu

13.09.2021

RPO do TK: zasady delegowania sędziów zbyt swobodne i niekonstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.

11.09.2021

Uzasadnienie to nie miejsce na osobiste wycieczki sądu

Wymiar sprawiedliwości

Prawdziwą burzę w internecie wywołało zdjęcie fragmentu uzasadnienia postanowienia, w którym sędzia z Rzeszowa, nie przebierając zbytnio w słowach, wyjaśnia pełnomocnikowi, że jego wnioski o uzasadnienie wyroku nie mają sensu i zachęca do sięgania po "ambitną literaturę i orzecznictwo". Sędziowie podkreślają, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca,

11.09.2021

Ulga dla klasy średniej także dla twórców i artystów

Domowe finanse PIT Polski Ład

Mamy dobrą wiadomość - po publikacji Prawo.pl resort finansów zmienił proponowane przepisy o uldze dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Od stycznia przyszłego roku z nowej preferencji skorzystają także twórcy i artyści, którzy stosują 50-proc. autorskie koszty uzyskania przychodów. Z odliczenia nie skorzystają jednak zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych – zleceniach i o dzieło.

11.09.2021

Stawianie i burzenie ścian w mieszkaniu nie zawsze wymaga formalności

Budownictwo

We własnym lokum nie wszystko wolno, a burzenie i stawianie ścian działowych oraz nośnych to nie tylko problem techniczny, ale też wiele kwestii prawnych. Przepisy nie na wszystko bowiem pozwalają. Od tego też, czy planuje się przebudowę, czy remont zależy rodzaj wymaganych formalności, albo całkowity ich brak. Bywa, że o losach ściany decyduje sąd.

11.09.2021

Nowy PESEL to kłopot z certyfikatem osoby zaszczepionej

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Co roku około dwóch tysięcy obywateli zmienia PESEL, na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub płci. Osoba, która ma nowy PESEL, nie tylko musi na nowo zmienić dokumenty tożsamości i aktualizować wpisy w rejestrach, ale obecnie traci też dostęp do unijnego cyfrowego potwierdzenia szczepienia przeciwko COVID-1.

11.09.2021

Adwokaci: Stan wyjątkowy nie może ograniczać prawa do obrony

Przepisy dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych oraz praktyka Straży Granicznej nie powinny ograniczać prawa do obrony, do sądu i świadczenia pomocy prawnej przez adwokatów - podkreślają adw. Przemysław Rosati, prezes NRA oraz adw. Jowita Grochowska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku.

10.09.2021