Zamiast wcześniejszej emerytury nauczycieli lepsze świadczenie kompensacyjne

Kadry w oświacie Prawo pracy

Już w tym roku część nauczycieli będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę, jednak - jak alarmują eksperci - może być to rozwiązanie niespecjalnie opłacalne finansowo. Nowy przepis, dodany do Karty Nauczyciela w zeszłym roku, nie jest równie korzystny co obowiązujące przed reformą przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur nauczycieli.

18.01.2024

Nadzór wojewodów nad prawem samorządowym potrzebuje zmian

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Eksperci Fundacji Batorego proponują, aby odejść od rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, a ciężar badania legalności uchwał i zarządzeń organów JST przenieść do sądów administracyjnych. Aby odciążyć sądy należałoby zaś wdrożyć możliwość postępowania sanacyjnego. Fundacja proponuje też szerszy udział mieszkańców w postępowaniu nadzorczym wojewody. Samorządowcy uważają, że co do zasady zmiany są potrzebne, ale diabeł tkwi w szczegółach.

18.01.2024

Największa od lat reforma w rehabilitacji może nie skrócić kolejek

Pacjent Zawody medyczne

Fizjoterapeuta będzie mógł przedłużyć rehabilitację i samodzielnie zmienić zalecenia. Szybciej na zabiegi mają trafiać osoby po ostrej fazie choroby, na przykład onkologicznej. Zakładają to największe od 10 lat zmiany w świadczeniach z zakresu rehabilitacji. Mogą jednak nie wystarczyć jako remedium na kolejki oczekujących na rehabilitację ambulatoryjną czy domową. Nie ma też pewności, czy limity zabiegów wystarczą dla pacjentów w chorobach przewlekłych.

18.01.2024

Został miesiąc, by wybrać formę opodatkowania na 2024 rok

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego, by wybrać jedną z trzech dostępnych form opodatkowania biznesu: skalę podatkową, podatek liniowy 19 proc. i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To, która z nich jest opłacalna, zależy m.in. od wysokości przychodów i ponoszonych kosztów oraz przysługujących przedsiębiorcy ulg. Z karty podatkowej można korzystać tylko na zasadzie praw nabytych, a ten, kto chce z niej zrezygnować, ma czas do 20 stycznia.

18.01.2024

Roman Giertych na czele Zespołu ds. Rozliczeń

Prawnicy

W czwartek powołany został Zespół ds. Rozliczeń. Koordynatorem jego prac został mec. Roman Giertych. Celem działania zespołu ma być doprowadzenie do tego, aby wszyscy winni przestępstw popełnionych w ciągu ostatnich ośmiu lat, zostali złapani i ukarani. Chodzi m.in. o sprawy gospodarcze, w tym m.in. tzw. aferę w NCBiR, Fundusz Sprawiedliwości, tzw. aferę respiratorową, sprawy związane z prześladowaniami sędziów i prokuratorów w ciągu ostatnich lat.

17.01.2024

MF: Będą zmiany przepisów o rachunkowości, ale nie regulacja zawodu księgowego

Finanse

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w ustawie o rachunkowości o charakterze usprawniającym. Mają one dotyczyć przede wszystkim ubezpieczenia OC od usług księgowych. Resort nie planuje natomiast prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego, ponieważ wyniki prekonsultacji dotyczących kierunków rozwoju tego zawodu są niejednoznaczne.

17.01.2024

Doktorant ma dodatkowy rok na skończenie pracy, ale nie dostanie stypendium - ustawa do Prezydenta

Szkolnictwo wyższe

Do końca roku doktoranci mogą skończyć doktorat na starych zasadach, apelowali o to rzecznik praw obywatelskich i środowisko doktorantów. Powodem była pandemia i związane z nią utrudnienia w prowadzeniu badań naukowych. Senat przyjął ustawę, która wydłuży o rok obowiązywanie przepisów dotyczących takich studiów, ale z jednym wyjątkiem - przepisu dotyczącego stypendium. Ustawa trafi do podpisu Prezydenta.

17.01.2024

UOKiK: Wysoka kara dla firmy montującej panele słoneczne

Rynek i konsument Energetyka

Prezes UOKiK nałożył ponad 5,6 mln zł kary na firmę Krajowy Projekt Energetyczny, która instaluje panele fotowoltaiczne. Praktyki stosowane przez tego przedsiębiorcę utrudniały odstępowanie od umowy. Konsumenci musieli płacić prawie 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, gdy rezygnowali z usług.

17.01.2024

Sejm powołał komisję śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem

Prawo karne Prokuratura RODO

Sejm jednogłośnie powołał w środę komisję śledczą do spraw czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Komisja ma zbadać m.in. czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystaniem tego systemu wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe w okresie od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r.

17.01.2024

GUS: W listopadzie 2023 r. 85,1 proc. bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku

Prawo pracy Rynek pracy

W listopadzie 2023r., w drugim miesiącu z rzędu, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się nieznacznie poniżej poziomu sprzed roku. W urzędach pracy zarejestrowano mniej nowych bezrobotnych niż w analogicznym okresie ub. roku, niższa była również liczba skreśleń z rejestrów. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. była podobna do notowanej w poprzednich miesiącach i nieznacznie niższa niż rok wcześniej - podał GUS.

17.01.2024

Pierwsze pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym już są

Prawo karne Domowe finanse

Resort sprawiedliwości zaprezentował pierwszą część listy organizacji, które zostały wyłonione w konkursach, by stworzyć Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Znalazły się na niej wyłącznie organizacje pozarządowe. „Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019-2025” dotyczy pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym oraz udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym.

17.01.2024

Prokurator Bilewicz skierowany do pracy w Biurze Prezydialnym

Prokuratura

Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym, gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe - poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X.

17.01.2024

Prokuratorzy zarzucają Bodnarowi cenzurę

Prawnicy

Prokuratorzy Prokuratury Krajowej podjęli uchwałę sprzeciwiającą się polityce informacyjnej ministra Adama Bodnara. Prokuratorzy nie zgadzający się z jego decyzją o usunięciu Dariusza Barskiego ze stanowiska uważają, że Adam Bodnar nielegalnie cenzuruje wydawane przez nich informacje. To głos prokuratorów sprzyjających poprzedniej władzy - wskazuje stowarzyszenie Lex Super Omnia.

17.01.2024

Projekt ustawy o sygnalistach powinien trafić do konsultacji, bo wciąż wymaga zmian

Prawo pracy Prawo unijne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pracować nad projektem ustawy o sygnalistach wdrażającym unijne prawo w tzw. trybie odrębnym, z pominięciem uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych oraz rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Przeciwni są temu prawnicy, przedsiębiorcy i eksperci. Wskazują przy tym na wady i luki, które ciągle zawiera najnowsza wersja projektu. Ich zdaniem opóźnienia we wdrożeniu unijnego prawa nie są argumentem ku temu.

17.01.2024

Dopiero sąd rozstrzygnie spór o zmiany w spółkach mediów publicznych

Spółki

Coraz bardziej skomplikowany staje się spór dotyczący mediów publicznych. W ostatnich dniach zatwierdzono kilka wniosków o otwarcie likwidacji regionalnych rozgłośni radiowych, oddalone zostały natomiast te o wpisanie nowych władz TVP i Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego. Można spodziewać się, że w obu przypadkach zostaną złożone skargi (albo już zdążyło to nastąpić). Eksperci tłumaczą, jaki będzie to miało wpływ na sytuację.

17.01.2024

Obrońcy mogą podważać decyzje prokuratora krajowego

Prawnicy

Sprawa prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, który został wadliwie powołany na urząd, może być wykorzystywana przez obrońców w procesach karnych - w czynnościach, które dotyczyły kompetencji prokuratora krajowego. Nie musi to więc oznaczać "pospolitego ruszenia" pełnomocników - wskazują sami adwokaci. Nie przełoży się raczej na decyzje prokuratorów prokuratur rejonowych.

17.01.2024

Co dalej z KSeF? Coraz więcej argumentów za przesunięciem terminu

VAT KSeF

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie wejdzie jednak w życie 1 lipca 2024 roku. Ministerstwo Finansów długo informowało, że nie planuje zmiany tego terminu, ale ostatecznie w dniu 19 stycznia poinformowało o zmianie decyzji. Coraz więcej przedsiębiorców i ekspertów postulowało przesunięcie terminu, by poprawić liczne niedociągnięcia przepisów. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że firmy, które zainwestowały już znaczne środki w dostosowanie do KSeF, nie chcą ponosić kosztów kolejnych zmian.

17.01.2024

Unieważniony przetarg na czekolady dla krwiodawców. Dostawca chciał podwyżki

Pacjent

Zamiast czekolad delikatesowych z dodatkami, czekolady mleczne z dodatkami. To rozwiązanie tańsze i daje nadzieję, że do przetargu na dostawy pakietów dla honorowych dawców krwi zgłosi się więcej firm. Narodowe Centrum Krwi wyjaśnia, że wyłoniona w przetargu firma Millano, która miała dostarczać czekolady od stycznia 2024 r., w ostatniej chwili wystąpiła o podwyżkę wyceny o 19,6 proc. Ogłoszono więc nowy przetarg. Przy okazji wróciła dyskusja, czy ekwiwalentem kalorycznym dla honorowych dawców krwi musi być czekolada.

17.01.2024

Kolejność darowizn nie powinna decydować o zobowiązaniu do uzupełnienia zachowku

Obecna konstrukcja przepisów dotyczących roszczenia o uzupełnienie zachowku uderza w zasadę równości - uważa czytelnik Prawo.pl, który postuluje zmianę przepisów w tym zakresie. Obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego de facto pozwalają uszeregować kolejność darowizn tak, by jedno z dzieci nie musiało spłacać rodzeństwa - decydująca jest bowiem data dokonania darowizny przez spadkodawcę.

17.01.2024

Kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Poznaniu zostanie odwołane

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości wystąpił w poniedziałek do kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu o wyrażenie opinii w sprawie odwołania z pełnionych funkcji sędziego SA Mateusza Bartoszka (pełniącego funkcję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu) oraz sędziów SA Przemysława Radzika i Sylwii Dembskiej pełniących funkcje Wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. We wtorek kolegium sądu pozytywnie zaopiniowało wniosek.

16.01.2024