Bez specjalnych rozwiązań dla osób głuchych na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Nie będzie specjalnych regulacji prawnych dotyczących dostosowania rynku pracy dla osób głuchych. Powstaną za to jednolite standardy funkcjonowania urzędów pracy ze szczególnym uwzględnieniem modułu obsługi osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy Publicznych Służb Zatrudnienia zaś będą szkolić się w obsłudze osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym z niepełnosprawnościami.

05.04.2022

ZUS: Ruszyła e-wizyta w języku ukraińskim

Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Od wtorku, 5 kwietnia 2022 roku, obywatele Ukrainy mogą skorzystać z konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

05.04.2022

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych z podpisem prezydenta

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu spółek handlowych. Zmiany mają wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe. Od początku jednak prac nad tymi przepisami towarzyszyła ostra krytyka ze strony prawników oraz środowisk biznesu.

05.04.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych

Emerytury i renty

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe przepisy umożliwiają zawnioskowanie o świadczenie pomostowe jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Wcześniej, 24 marca, Senat podjął uchwałę o przyjęciu noweli bez poprawek. Ustawa z pewnym wyjątkami wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

05.04.2022

Nowe wytyczne GIS dla szkół

Uczeń nie musi siedzieć w szkole w maseczce, ale konieczna będzie częsta dezynfekcja rąk. Nie będzie też można przynosić ze sobą zbędnych przedmiotów, a wszystkie używane przez wielu uczniów muszą zostać zdezynfekowane. Zajęcia należy zorganizować tak, by uczniowie w jak najmniejszym stopniu się ze sobą stykali.

05.04.2022

Czarnek: Nie będziemy tworzyć ukraińskich szkół

Zarządzanie oświatą

Nie mamy na to środków, nie mamy na to kadr, nie mamy na to możliwości – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o tworzeniu ukraińskich szkół. Poinformował, że od rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przybyło ok. 700-800 tys. dzieci w wieku szkolnym, z czego 166 tys. trafiło do polskiego systemu oświaty – 36 tys. trafiło do przedszkoli, 115 tys. do szkół podstawowych, a kilkanaście tysięcy do liceów i szkół branżowych.

05.04.2022

Powiaty chcą wskazania źródeł finansowania podwyżek dla nauczycieli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Związek Powiatów Polskich choć nie neguje samego wzrostu minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, to sprzeciwia się ich wprowadzaniu w sytuacji, kiedy środki subwencji oświatowej na rok 2022 nie przewidują pełnego pokrycia wydatków na ten cel. Domaga się więc od ministra edukacji wskazania konkretnych źródeł finansowania podwyżek.

05.04.2022

Kandydaci na doradcę podatkowego muszą uczyć się według aktualnego stanu prawnego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Od 1 maja br. obowiązywał będzie zaktualizowany zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych dla kandydatów na doradców podatkowych. Obejmuje on pytania testowe, otwarte oraz zadania. Poinformowała o tym Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów.

05.04.2022

Rzecznik TSUE: Brak karalności w państwie wydającym to nie powód wstrzymania ENA

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Organ sądowy wykonujący europejski nakaz aresztowania nie może odmówić jego wykonania z tego powodu, że niektóre z poszczególnych czynów ukaranych w wydającym nakaz państwie członkowskim jako jedno przestępstwo nie podlegają sankcji karnej w państwie członkowskim wykonującym nakaz - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma wydać w tej sprawie wyrok.

05.04.2022

Well-being – nowe wyzwanie dla pracodawców

Rynek Prawo pracy

40 proc. Polaków uważa, że ich pracodawca w trakcie pandemii nie zapewnił im finansowego well-beingu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ADP. Choć w najbliższych miesiącach to pracownicy mają stanowić o sile przedsiębiorstwa, ich samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Pandemia COVID-19 uwypukliła problemy na linii zatrudniony-przełożony i postawiła przed kadrą kierowniczą nowe wyzwania.

05.04.2022

Miliardy złotych z Unii na nowoczesne terapie lekowe

Finansowanie zdrowia Farmacja

Budżet Funduszy Europejskich na Rzecz Nowoczesnej Gospodarki wynosi blisko 36 mld zł w latach 2021-2027. By skorzystać z programu trzeba mieć projekt kwalifikujący się do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W tym roku polska lista KIS została poszerzona o syntezę substancji czynnych i rozwój leków równoważnych, czyli generycznych. To daje szansę, że do polskich firm farmaceutycznych trafi więcej funduszy niż w latach 2014-2021.

05.04.2022

Szpitale potrzebują i dodatek na maseczki, i inflacyjny. NFZ zabiera im ten pierwszy

Finansowanie zdrowia

Podmioty ochrony zdrowia protestują przeciwko pozbawieniu ich dodatku na koszty środków ochrony: maseczki, rękawiczki jednorazowe, fartuchy czy płyny do dezynfekcji. Narodowy Fundusz Zdrowia trzyprocentowy dodatek doliczy ostatni raz do faktur za marzec 2022 roku. Za to podwyższy wartości umów o 4,5 proc. z tytułu inflacji. Przedstawiciele branży podkreślają, że inflacja wynosi 8,5 proc., a dodatek inflacyjny niektórzy zobaczą dopiero za dwa miesiące.

05.04.2022

Frankowicze długo jeszcze poczekają na rozstrzygnięcie TSUE o przedawnieniu roszczeń

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Dopiero na jesieni 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok ważny dla tysięcy frankowiczów. Chodzi o rozwianie wątpliwości dotyczących początku biegu przedawnienia ich roszczeń przeciwko bankom. Na razie odbyła się rozprawa. Zdominował ją problem niewydolności Sądu Najwyższego w obszarze kredytów frankowych.

05.04.2022

Bucza nową Srebrenicą - zbrodnia wojenna czy ludobójstwo?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ukraińskiej miejscowości Bucza, podczas gdy okupowana była przez wojska rosyjskie, doszło do masakry bezbronnych cywilów. Międzynarodowa opinia potępia to bestialstwo agresorów i zastanawia się, czy to "tylko" zbrodnia wojenna, czy już zbrodnia przeciwko ludzkości, czy może "zbrodnia zbrodni", czyli ludobójstwo. Ale wszyscy poza Rosją i jej sympatykami są zgodni, że niezależnie od kwalifikacji, sprawcy powinni zostać ukarani.

05.04.2022

Doręczenie wypowiedzeń, zwłaszcza porzucającym pracę, to dziś wyzwanie

Prawo cywilne Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy mają poważne kłopoty z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wszystko przez zniesione w pandemii domniemanie doręczenia przesyłki poleconej, która awizowana nie została odebrana przez adresata w ciągu 14 dni. Ratują się firmami kurierskimi, ale i to nie daje gwarancji, że pracownik, który np. porzucił pracę i zerwał kontakt z pracodawcą, będzie pod wskazanym adresem i ją odbierze.

05.04.2022

Pijany właściciel straci auto, inny zapłaci jego równowartość, a motorniczy tramwaju - nawiązkę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Konfiskatę pojazdu lub zapłatę jego równowartości w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości zaakceptowała sejmowa podkomisja do spraw nowelizacji prawa karnego. Niektórzy prawnicy podnoszą, że forsowane rozwiązanie jest niekonstytucyjne, a kuratorzy wątpią, czy uda się ściągnąć kilkadziesiąt tysięcy złotych od skazanego, skoro dziś trudno wyegzekwować o wiele mniejszą nawiązkę.

05.04.2022

Prokuratorzy poskarżyli się na przeciążenie pracą i... wylądowali na karnych delegacjach

Wymiar sprawiedliwości

Czterech prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu zostało karnie oddelegowanych do innych jednostek. W dodatku dość odległych. O tym, że z początkiem tygodnia mają być w innym miejscu, dowiedzieli się w piątek. Prokuratorzy mówią jednak, że to zaledwie czubek góry lodowej. W okolicznych prokuraturach też brakuje rąk do pracy, a ci, którzy o tym głośną mówią, ponoszą dotkliwe konsekwencje.

05.04.2022

Zmiana pokoleniowa w okręgowych izbach lekarskich

Zawody medyczne

Prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Bydgoszczy został dr Szymon Suwała, endokrynolog, który rok temu zdał egzamin specjalizacyjny. Szefem samorządu lekarzy w Szczecinie po raz pierwszy został Michał Bulsa, członek OIL raptem od 2018 roku. W Warszawie po raz drugi na czteroletnią kadencję prezesa wybrano Łukasza Jankowskiego, członka Izby raptem od 2014 roku. To oznacza, że młodzi coraz chętniej i skuteczniej działają w samorządzie medyków.

04.04.2022

Solidarna Polska nie poprze zmian w sądach, PiS sugeruje współpracę z opozycją

Wymiar sprawiedliwości

Solidarna Polska nie może brać odpowiedzialności za całkowitą anarchizację, zakorkowanie i rozpad polskich sądów – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. A do tego prowadziłyby, według niego, niektóre z propozycji prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym. A szef klubu PiS nie wyklucza rozpadu koalicji i przyjęcia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną we współpracy z częścią opozycji.

04.04.2022

Potrzebne specjalistyczne ośrodki dla dorosłych z autyzmem

Opieka zdrowotna

Przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska zrzeszającego 30 organizacji domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. W opinii organizacji, takich placówek powinno być 15-20 w każdym województwie. Trwa właśnie kampania pod hasłem „Autyzm. Nie możemy czekać”, która będzie miała miejsce przez cały kwiecień – miesiąc Świadomości Autyzmu.

04.04.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski