Nowelizacja dotycząca finansowania ochrony zdrowia uchwalona przez Sejm

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Sejm uchwalił w środę 16 listopada ustawę, która finansowanie niektórych obszarów systemu ochrony zdrowia przenosi z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez komisję. Późnym wieczorem Sejm uchwalił nowelizację.

17.11.2022

Od grudnia rusza nabór wniosków o stypendia dla młodych naukowców

Szkolnictwo wyższe

Stypendium jest przyznawane maksymalnie na 3 lata, a jego wysokość nie może przekroczyć 5 390 zł miesięcznie. Wnioski można składać od 1 grudnia, a nabór potrwa do 31 grudnia 2022 r. Wniosek może złożyć również osoba kierująca podmiotem zatrudniającym młodego naukowca.

17.11.2022

Płatność podatków BLIK-iem pod warunkiem dodatkowego oświadczenia

Ordynacja Nowe technologie Finanse

Przedsiębiorcy będą mogli zapłacić podatek już nie tylko gotówką czy przelewem, ale też w systemie BLIK. Jednak w takim przypadku trzeba będzie składać dodatkowe oświadczenie o tym, że płaci się własnymi pieniędzmi. Rozszerzenie form płatności umożliwi zmiana w ordynacji podatkowej, nad którą pracuje Sejm.

17.11.2022

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd - uwaga na procedury i terminy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Rachunki za prąd szybują w górę. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się zamknąć firmę. Od niedawna obowiązują przepisy, które zamrażają ceny prądu dla podmiotów gospodarczych. O tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego wsparcia, pisze Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, managing associate HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy.

17.11.2022

Ustawa uchwalona - pijany właściciel straci auto, inny zapłaci jego równowartość

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Konfiskatę pojazdu lub zapłatę jego równowartości w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości przewiduje nowelizacja prawa karnego, którą 16 listopada ostatecznie uchwalił Sejm. Niektórzy prawnicy podnoszą, że to rozwiązanie jest niekonstytucyjne, a kuratorzy wątpią, czy uda się ściągnąć kilkadziesiąt tysięcy złotych od skazanego, skoro dziś trudno wyegzekwować o wiele mniejszą nawiązkę.

17.11.2022

Nie podopieczny, a partner i współobywatel - 10 lat Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, ratyfikowana przez Polskę 10 lat temu, jest podstawą do budowania polityki społecznej wobec tej grupy, jednak eksperci mają wątpliwości, czy organizacje działające na rzecz szeroko pojętych praw człowieka, widzą w tym nurcie osoby z niepełnosprawnościami i ich potrzeby. Z drugiej strony, same organizacje działające w Polsce dla osób z niepełnosprawnościami, nie zawsze jednakowo interpretują zapisy dokumentu.

17.11.2022

Sejm uchwalił ustawę luzującą tegoroczne rygory budżetowe

Finanse publiczne

Sejm uchwalił w środę ustawę, która pozwoli na swobodniejsze wydawanie pieniędzy na wojsko, pomoc walczącej Ukrainie oraz zwalczanie wysokich cen paliw i energii. Ustawa ma też zdjąć podatek z banków posiadających obligacje celowe. Dziś jego koszty i tak są pokrywane z państwowej kasy.

17.11.2022

Sejm uchwalił ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Powstanie system teleinformatyczny, który ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. W środę wieczorem Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie. Jak twierdzi rząd, który przygotował przepisy, pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji.

17.11.2022

Zaangażowani, ale nie zmotywowani. Polacy w pracy – badanie

Rynek Prawo pracy

Polacy mają problemy z zaangażowaniem w pracy – to opinia krążąca od lat w polskiej dyskusji o zatrudnieniu. Najnowsze badanie Pracuj.pl wskazuje, że nie jest z tym tak źle. Zaangażowanie się w bieżące obowiązki deklaruje aż 79 proc. respondentów serwisu. Jednak jednocześnie badanie wskazuje na kluczowe elementy mogące wpływać na ograniczanie ambicji Polaków w miejscach zatrudnienia.

17.11.2022

Państwa członkowskie kończą negocjacje w sprawie budżetu UE na 2023 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo unijne

Porozumieniem zakończyły się negocjacje w sprawie projektu budżetu Unii Europejskiej na 2023 rok prowadzone pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą UE. Podczas ustaleń szczególną uwagę zwrócono na wsparcie dla tzw. zielonej i cyfrowej transformacji oraz działania związane z prowadzoną w dalszym ciągu wojną na Ukrainie, na które dodatkowo zwiększono środki finansowe.

17.11.2022

Senat chce poprawek w noweli ustawy o kuratorach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Senat zaproponował w środę 16 listopada zmiany w ustawie o kuratorach sądowych, która zakłada m.in. wzmocnienie ochrony prawnej kuratorów, przyznanie dodatków specjalnych i zmiany w kwestiach dyscyplinarnych. Szereg senackich poprawek realizuje postulaty środowiska kuratorów. M.in. dotyczące warunków pracy, ale też wpływu samorządów kuratorskich na wybór rzecznika dyscyplinarnego.

17.11.2022

Odstraszać, nie wychowywać? Sejm odrzucił weto Senatu do zaostrzania kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kara 25 lat więzienia zastąpiona 30 latami, możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzenie kar dla pijanych lub odurzonych kierowców, ale też m.in. za gwałty. Co więcej, już 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły - takie m.in. zmiany znalazły się w obszernej nowelizacji kodeksu karnego. W środę Sejm odrzucił weto Senatu do tej ustawy.

17.11.2022

Biegły sądowy może ponieść karę przed sądem lekarskim

Prawo karne Zawody medyczne

Naruszenie zasad wydawania opinii i orzeczeń lekarskich może stanowić przewinienie zawodowe w rozumieniu ustawy o izbach lekarskich, a więc może i powinno podlegać badaniu przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej tak jak każda inna informacja wskazująca na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.

17.11.2022

Prezydencki test bezstronności do likwidacji - postulują sędziowie

Wymiar sprawiedliwości

Mimo że do Sądu Najwyższego wpłynęły 124 wnioski o przeprowadzenie wobec sędziego testu bezstronności na podstawie prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, merytorycznie rozpoznano tylko jeden. Powód - biorąc pod uwagę warunki wynikające z ustawy - jest on praktycznie nie do przeprowadzenia. Dodatkowo nad sędziami, jak miecz Damoklesa, wisi przepis, zgodnie z którym nie mogą ustalać, czy powołanie innego sędziego jest zgodne z prawem.

17.11.2022

Czy fintech może być też ESG? - 29 listopada konferencja

Nowe technologie Finanse

Wiarygodne i spójne raportowanie ESG wpływa na postrzeganie organizacji. Nie jest to jednak proces łatwy, a zmagają się z nim organizacje na całym świecie. Ponadto przedsiębiorcy muszą przygotować się na nowe unijne wymogi. Jak sobie z tym poradzić? 29 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja “ESG in fintech”. W jej trakcie będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania.

17.11.2022

Społeczeństwo się starzeje, a prawo nie chroni seniorów przed nadużyciami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Magiczne kołdry, cudowne garnki, a wszystko na raty z lichwiarskimi odsetkami - nie trzeba mieć Alzheimera czy innej neurozwyrodnieniowej choroby przebiegającej z otępieniem, by paść ofiarą oszustów. Jednak to właśnie ludzie starzy i chorzy są na celowniku i stają się ofiarami nieuczciwych sprzedawców. Prawo nie chroni ich przed skutkami błędnych decyzji i nie pomaga ich rodzinom.

17.11.2022

Ciemne chmury nad firmami odszkodowawczymi - dwa projekty zmian

Finanse Ubezpieczenia

W debacie nad uregulowaniem rynku pośredników odszkodowawczych wszystkie zainteresowane strony powołują się na ochronę poszkodowanych, ale opinie o tym, co dla nich jest najlepsze, są różne. Ministerstwo Sprawiedliwości chce podwyższonych standardów dla kancelarii odszkodowawczych, a Naczelna Rada Adwokacka proponuje, by tego typu działalnością zajmowali się tylko prawnicy.

17.11.2022

Pompa ciepła i ocieplenie firmy obniży koszty, ale skomplikuje rozliczenia podatków

CIT PIT VAT Rachunkowość Budownictwo

Wiele firm zdecydowało się na inwestycje, by ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem biur i zakładów. Ociepliły budynki i zainstalowały pompy ciepła. Wyzwaniem – jak się okazuje – będzie teraz prawidłowe rozliczenie poniesionych wydatków. Chodzi o kwestie amortyzacji, kosztów uzyskania przychodów, VAT. Piszemy o tym również w Tax Alert.

17.11.2022

Zamrożone ceny prądu dla małych przedsiębiorców tylko po złożeniu oświadczenia do 30 listopada

Domowe finanse Małe i średnie firmy Energetyka

Małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione do korzystania z zamrożonych cen prądu same będą musiały zadeklarować, jaką część energii zużywają na ich podstawową działalność. Będzie to trzeba zrobić w specjalnym oświadczeniu, składanym do 30 listopada. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało jego projekt.

16.11.2022

Wybuch rakiety to zdarzenie wojenne, bada je prokuratura cywilna, na wyniki poczekamy

Prawo karne Ukraina Wojsko

Na razie wiadomo tyle, że w leju po wybuchu w Przewodowie ujawniono, z jakiego systemu rakietowego pochodzą odłamki. Mimo że teren badają liczne służby, także wojskowe, śledztwo prowadzi cywilna prokuratura. Zdaniem ekspertów, może to utrudniać ustalenie faktów. Ale niezależnie od szumnych wypowiedzi niektórych polityków niewykluczone, że na oficjalne ustalenia trzeba będzie poczekać wiele tygodni.

16.11.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski