Jest skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN, w październiku wybór prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda w sobotę wieczorem 17 września wyznaczył jedenastu sędziów SN do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Jest to sześciu sędziów powołanych po grudniu 2017 r. i pięciu nominowanych przez poprzednią, legalną Krajową Radę Sądownictwa. 6 października zgromadzenie sędziów nowej Izby ma wybrać trzech kandydatów na jej prezesa.

19.09.2022

Lewiatan: Umiarkowany optymizm Polaków w sprawie wynagrodzeń

Domowe finanse Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze. O niepewności Polaków świadczy rosnący odsetek spodziewających się obniżenia pensji, wynoszący obecnie 8,3 proc.

19.09.2022

Raport: Obawy o finanse utrudniają pracę - zatrudnieni oczekują dodatkowego wsparcia od pracodawców

Rynek HR

Coraz trudniej oszczędzać, a zbliżająca się jesień i wizja jeszcze wyższych wydatków nie napawają optymizmem. Ponad połowa badanych pracowników przyznaje, że sytuacja finansowa ich rodzin pogorszyła się w porównaniu z początkiem 2022 roku – wynika z badania zrealizowanego dla Sodexo. Tylko 23 proc. pracowników nie ma żadnych obaw związanych z pracą, a 73 proc. badanych oczekuje, że pracodawca będzie ich wspierać w trudnej sytuacji.

19.09.2022

Raport. Pracownicy potrzebują silnego HR i mocnego zaplecza wspierającego życie prywatne

Rynek Prawo pracy HR

Rzeczywistość VUCA ustąpiła miejsca BANI, wywracając tym samym dotychczasowe modele pracy w działach HR. Stale zmieniające się potrzeby pracowników, a co za tym idzie - konieczność natychmiastowej reakcji oraz dostosowywania benefitów pracowniczych do obecnych realiów sprawiły, że firmy musiały sięgnąć po nowe rozwiązania – wynika z najnowszego raportu Worksmile.

19.09.2022

O kierunkach rozwoju jurysdykcji administracyjnej na UAM w Poznaniu

Administracja publiczna

Kierunkom rozwoju jurysdykcji administracyjnej poświęcony jest XXVI Zjazd Katedr Prawa i Postępowania Administracyjnego, który dziś rozpoczął się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Choć istota jurysdykcji administracyjnej pozostaje taka sama, to pojawiają się nowe tendencje np. w zakresie kreowania rozstrzygnięcia administracji.

19.09.2022

Założenie firmy będzie możliwe tylko on-line

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Składanie wniosków o wpis w CEIDG tylko on-line, a tym samym rezygnację z formy papierowej, przewiduje skierowany właśnie do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on również poszerzenie zakresu informacji udostępnianych za pośrednictwem CEIDG.

19.09.2022

Klient płaci, klient wymaga - od prawników: specjalizacji, elastyczności i IT

Wymiar sprawiedliwości

Klient sam się rozwija m.in. w zakresie nowości technologicznych, więc coraz częściej i więcej w tym zakresie wymaga od reprezentującej go kancelarii. Ważna dla niego jest specjalizacja, czasem w wąskim obszarze, a także cena i jakość oferowanych usług. To, co widać też na polskim rynku prawnym, potwierdza badanie Wolters Kluwer Future Ready Lawyer 2022.

19.09.2022

Kobiecie opłaca się przejście na emeryturę w wieku 60 lat, bo po pięciu latach będzie premia

Domowe finanse Emerytury i renty

Kobietom opłaca się nie zwlekać z przejściem na emeryturę. Nawet jeśli zrobią to w wieku 60 lat i przez 5 lat obok emerytury obliczanej na podstawie stanu konta będą pobierały również tzw. okresową emeryturę kapitałową, to po osiągnięciu 65 roku życia ZUS ponownie przeliczy ich świadczenie, a ta ich już docelowa emerytura może – jak twierdzą prawicy - wzrosnąć nawet o 50-60 proc.

19.09.2022

Jeden adres, wiele gospodarstw. Wiceminister radzi, jak dostać dodatek

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Klimatu twardo stoi na stanowisku, że odwrotu od wprowadzonej nowelizacją zasady jeden adres miejsca zamieszkania - jeden dodatek węglowy, nie będzie. Tym wnioskodawcom, którzy pod jednym adresem prowadzą faktycznie różne gospodarstwa domowe, radzi dokonanie podziału lokalu. Prawnicy wskazują jednak, że nie jest to wcale proste, ani tanie i może skutkować dalszymi zmianami, m.in. w różnych rejestrach.

19.09.2022

Frankowicze na celowniku banków, które chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki przymierzają się do składania tysięcy pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia.

19.09.2022

Ordynacja podatkowa ma być prostsza i bardziej przyjazna

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Koniec instrumentalnych oskarżeń podatników, rozszerzenie roli porozumień z fiskusem i zmiany w klauzuli obejścia prawa - takie mają być najważniejsze elementy dużej nowelizacji ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów przyznaje, że trwają prace nad projektem. Ma w nim wykorzystać pomysły Komisji Kodyfikacyjnej, która kilka lat temu pracowała nad zupełnie nową ordynacją.

19.09.2022

Gminy mają 60 dni na wypłacenie dodatku węglowego, wielu na tym straci

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Gminy mają do dwóch miesięcy na wypłatę dodatku węglowego, przy czym wnioski złożone po 30 października wypłacane będą do 30 grudnia 2022 r. wynika z nowelizacji ustawy o dodatku węglowym uchwalonej ostatecznie 15 września przez Sejm. Nie rozpoznane do 20 września wnioski będą procedowane na bazie nowych przepisów, dla wielu wnioskujących niekorzystnych.

19.09.2022

KE Chce zawieszenia funduszy dla Węgier, Polska protestuje

Administracja publiczna Prawo unijne

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie UE uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości, co oznaczałoby zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy w związku z korupcją. - Polska będzie z całą mocą przeciwstawiała się działaniom instytucji europejskich, które mają w sposób nieuprawniony pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie, w tym przypadku w szczególności Węgry – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

18.09.2022

Analiza: Nakłady na zdrowie w 2023 r. będą niższe, bo zjada je inflacja

Finansowanie zdrowia

W ujęciu nominalnym wydatki na zdrowie zwiększają się, ale w praktyce nie nadążają za jeszcze szybciej rosnącym produktem krajowym brutto w cenach bieżących – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). W efekcie nakłady na ochronę zdrowia w porównaniu z PKB obniżą się w 2023 roku w stosunku do poprzedniego roku, niezależnie od tego, jaką przyjmiemy metodę liczenia wskaźnika wydatków.

18.09.2022

RPO zaskarżył nowelizację w sprawie NCBR do Trybunału Konstytucyjnego

Szkolnictwo wyższe

Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, sprawowany dotychczas przez ministra ds. szkolnictwa wyższego i nauki, ma być przekazany ministrowi ds. rozwoju regionalnego. To pozbawia ministra szkolnictwa wyższego i nauki wpływu na realizację polityki naukowej państwa. Zmiana ministra nadzorującego NCBR wymagałaby zmiany ustawy o działach administracji rządowej.

17.09.2022

Kariatydy Czytelnictwa za 2022 wręczone

Wydarzenia

Fundacja Powszechnego Czytania po raz drugi przyznała Kariatydy Czytelnictwa. To wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji i firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty fundacji. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się też wydawnictwo Wolters Kluwer.

17.09.2022

Nowy taryfikator punktów za wykroczenia drogowe już obowiązuje

Prawo karne Transport

Punkty karne będą naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkości - poniżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać za omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Takie zmiany przewiduje nowy taryfikator punktów karnych za wykroczenia drogowe, który obowiązuje od 17 września 2022 roku.

17.09.2022

Kiedy wyrok jest prawomocny? Liczenie terminów krok po kroku

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu budzi zawsze emocje, zazwyczaj też jest korzystny tylko dla jednej ze stron, a bywa, że i obie nie czują się nim usatysfakcjonowane. Ale uprawomocnienie nie następuje od razu. W ciągu siedmiu dni można złożyć wniosek o uzasadnienie, co otwiera drogę do wniesienia apelacji. W przypadku wyroku zaocznego pozwanemu przysługuje z kolei 14 dni na wniesienie sprzeciwu.

17.09.2022

Czwarta dawka szczepienia na Covid-19 po co najmniej trzech miesiącach, a nie czterech

Koronawirus szczepienia

Skierowanie na czwarte szczepienie - drugą dawkę przypominającą - jest wystawiane 90 dni od przyjęcia przez pacjenta poprzedniej szczepionki. Zasady zmieniły się od 16 września, gdy umożliwiono szczepienie osobom od 12. roku życia. Wcześniej na drugie szczepienie przypominające trzeba było czekać co najmniej cztery miesiące.

17.09.2022

Adwokaci "rozjaśnią prawo" nastolatkom - rusza akcja w szkołach w całej Polsce

Prawnicy Szkoła i uczeń Nowe technologie

Zakupy online, zdjęcia z imprez, memy z kolegami w roli głównej - cyberprzestrzeń coraz mocniej wciąga nastolatki, problem w tym, że nie zawsze znają swoje prawa ani też prawne konsekwencje popełnionych błędów. Adwokaci i aplikanci adwokaccy z całej Polski poprowadzą więc w szkołach i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych specjalne zajęcia edukacyjne. To pierwsza edycja akcji Naczelnej Rady Adwokackiej"Adwokaci rozjaśniają prawo".

17.09.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski