NIK: Luka CIT to istotny problem, trzeba zwiększyć kontrole

CIT Administracja publiczna

Luka we wpływach budżetowych z tytułu CIT liczona jest w dziesiątkach miliardów złotych i stanowi istotny problem gospodarczy. Nadzór Krajowej Administracji Skarbowej nad prawidłowością rozliczeń podatników obsługiwanych przez niewyspecjalizowane urzędy skarbowe nie był w pełni prawidłowy - oceniła Najwyższą Izba Kontroli. Według NIK konieczne jest zwiększenie aktywności kontrolnej w obszarze CIT.

24.10.2024

Rośnie liczba zwolnień grupowych, ale bezrobocie nadal niskie

Prawo pracy Rynek pracy

W sierpniu deklaracje o zwolnieniach grupowych złożyło 27 firm, chcących zwolnić blisko 20 tys. osób. Dla ogólnej sytuacji na rynku pracy zwolnienia grupowe nie mają większego znaczenia, ale mają oczywiście dużo większe dla lokalnego rynku pracy, w tym dla powiatowych służb zatrudnienia. Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5 proc. - podał GUS.

24.10.2024

Nie można zatwierdzić sprawozdania zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zwołała na czwartek, 24 października, zgromadzenie ogólne sędziów SN. Celem zgromadzenia miało być m.in. zatwierdzenie sprawozdania z działalności nielegalnej Izby Dyscyplinarnej w 2019 i 2020 roku. Zgromadzenie zebrało się i następnie rozwiązało z braku quorum, nie podejmując żadnych decyzji.

24.10.2024

Rusza konkurs MEN i MS "Obiektyw Obywatelski" dotyczący wartości konstytucyjnych

Szkoła i uczeń

W czwartek w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Witolda Pileckiego w Piasecznie odbyła się inauguracja konkursu "Obiektyw Obywatelski" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgłoszenia przyjmowane są od 4 do 30 listopada poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną (ZPE). Zwycięzcy otrzymają nagrody indywidualne oraz nagrody dla szkół.

24.10.2024

Pierwsze zakażenie wirusem gorączki zachodniego Nilu w Polsce

Pacjent Opieka zdrowotna

Paweł Grzesiowski, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wstępnie potwierdził, że mamy w Polsce pierwszy przypadek gorączki zachodniego Nilu. To choroba zakaźna przenoszona przez komary. Jak dotąd nie opracowano na nią szczepionki. W Polsce pierwsze przypadki wirusa u ptaków odnotowano w latach 90. XX wieku, u ludzi epizody objawowego zachorowania są jednak bardzo rzadkie. Występują głównie u osób starszych i z osłabionym układem immunologicznym.

24.10.2024

Wolters Kluwer Polska gościem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W czwartek, 24 października, rozpoczęły się 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wzbudziły zainteresowanie zarówno indywidualnych czytelników, jak i szeroko pojętej branży wydawniczej i poligraficznej. Wśród wystawców nie zabrakło również Wolters Kluwer Polska. Przy firmowym stoisku B16 (hala Dunaj) będzie można poznać wydawnicze nowości i bestsellery, a także spotkać się z autorami. Targi potrwają do niedzieli.

24.10.2024

Tęczowy Piątek w tym roku ze wsparciem kuratorium

Szkoła i uczeń

Tegoroczny Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem „Budujemy mosty różnorodności” - w tym roku po raz pierwszy wspierany jest przez kuratoria oświaty. Tęczowy Piątek odbywa się dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Danii, Ambasady Królestwa Norwegii, Ambasady Belgii, a konkretnie Przedstawicielstwa Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz pomysłodawcy akcji - Kampanii Przeciw Homofobii.

24.10.2024

Bodnar: Status "nowych" sędziów będzie uregulowany w zgodzie z opinią Komisji Weneckiej

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka odpowiadała na abstrakcyjne pytania dotyczące tego, jak poradzić sobie ze statusem sędziów powołanych po 2018 roku. Projekt ustawy będzie przygotowywany w duchu i w zgodzie z jej opinią - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaznaczył również, że Komisja widzi możliwość dokonania ewaluacji tych sędziów.

24.10.2024

Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę będzie jednak konieczne

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Rząd nie rezygnuje z pomysłu wydawania zezwoleń na pracę, w przypadku gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na terytorium RP na podstawie umowy o pracę. W najnowszej wersji projektu wymóg zawarcia umowy o pracę z polskim podmiotem powierzającym pracę cudzoziemcowi pozostał i został zapisany art. 28, choć zniknął z przepisu o udzielaniu zezwolenia, o którym mowa w art. 6. Pozostał też wymóg zatrudnienia cudzoziemca na etacie na oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

24.10.2024

Intel uniknął miliarda euro kary. TSUE potwierdził nieważność decyzji

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Decyzja, w której Komisja Europejska stwierdziła nadużycie pozycji dominującej przez Intela i nałożyła na to przedsiębiorstwo grzywnę w wysokości 1,06 mld euro, jest nieważna – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Potwierdził tym samym stanowisko Sądu UE i oddalił wszystkie zarzuty podnoszone przez KE.

24.10.2024

Ważne orzeczenie TSUE: Frankowicz wynajmujący mieszkanie też konsumentem

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie

W czwartek, 24 października, Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest „konsumentem” w rozumieniu unijnych przepisów. Pod warunkiem jednak, że wynajem nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że korzysta z takiej samej ochrony jak inni frankowicze.

24.10.2024

Tam, gdzie obowiązywał stan klęski żywiołowej nadal bez wyborów

Wybory Powódź

Do 14 stycznia 2025 r. na obszarze, na którym obowiązywał stan klęski żywiołowej, w dalszym ciągu nie mogą być zarządzane kolejne wybory, ani wybory, które powinny się odbyć, a nie zostały zarządzone z uwagi na obowiązywanie stanu nadzwyczajnego – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

24.10.2024

Rada Przedsiębiorczości apeluje o przesunięcie wejścia w życie systemu kaucyjnego

Środowisko Rynek i konsument

​W liście do premiera Donalda Tuska Rada Przedsiębiorczości apeluje o podjęcie pilnych działań legislacyjnych mających na celu przesunięcie terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego do dnia 1 stycznia 2026 r. Pozwoli to na lepsze dostosowanie się rynku do nowych wymogów, zbudowanie większej świadomości konsumentów oraz uwzględnienie potencjalnych uwag i postulatów płynących również ze strony władz samorządowych.

24.10.2024

Wcześniejsi emeryci są w lepszej sytuacji niż prokuratorzy

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Rząd prawdopodobnie nie opublikuje wyroku TK w sprawie SK 140/20 z uwagi na udział w składzie orzekającym sędziego dublera. Nie znaczy to jednak, że sytuacja emerytów, którzy walczą o przeliczenie świadczeń bez ich pomniejszania o wypłacone wcześniej kwoty, jest beznadziejna. Zdaniem prawników wyjściem jest bezpośrednie stosowanie Konstytucji przez sądy i wyroku TK z 6 marca 2019 r. W efekcie sytuacja emerytów jest lepsza od sędziów i prokuratorów, którzy przed sądami walczą o wyrównanie wynagrodzeń. RPO wystąpił właśnie do Szefa KPRM w sprawie niepublikowania tego wyroku powołując się na artykuł Prawo.pl.

24.10.2024

Probankowy sąd przyjmuje pozew frankowicza z Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Są już pierwsze jaskółki po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku. SN orzekł, że sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z GNB nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Jeden z sądów wrocławskich odmówił właśnie odrzucenia pozwu oraz oddalił wnioski o zawieszenie postępowania i o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.

24.10.2024

Prof. Soniewicka: Emocje w prawie są ważne, nie powinniśmy się ich obawiać

Prawnicy

Uważam, że narzędzia filozoficzne i filozoficzna refleksja nad tym, jaki nadajemy sens naszym przeżyciom emocjonalnym, może pomóc w głębszej analizie sfery uczuciowej, dzięki czemu nie będziemy bać się, że uwzględnienie emocji w prawie musi prowadzić do subiektywizacji prawa i wiązać się z założeniem o irracjonalności podmiotów prawa - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. Marta Soniewicka, prof. UJ.

24.10.2024

Pacjent odmawia szczepienia przeciwko tężcowi - co ma zrobić lekarz?

Pacjent Opieka zdrowotna

Szczepienie poekspozycyjne przeciwko tężcowi ma charakter obowiązkowy, a jego niepodanie pacjentowi może zostać uznane za błąd w sztuce medycznej. Jeżeli zaś pacjent, który powinien otrzymać taką szczepionkę odmawia jej przyjęcia, należy poinformować go o możliwych skutkach tej decyzji, a jednocześnie dokonać odpowiednich adnotacji w dokumentacji medycznej. W określonych przypadkach lekarzowi pozostaje możliwość zwrócenia się do sądu opiekuńczego, a nawet odmowy leczenia.

24.10.2024

Droga do pełnej transformacji cyfrowej CUW jest jeszcze długa

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Mimo rosnącej roli digitalizacji, większość Centrów Usług Wspólnych wciąż polega na tradycyjnych narzędziach obsługi jednostek, m.in. papierowym obiegu dokumentów. Chociaż wiele CUW z sukcesem wdrożyło nowoczesne technologie, nadal istnieją wyzwania związane z pełną integracją systemów, bezpieczeństwem danych oraz finansowaniem. A cyfryzacja procesów to większa efektywność, redukcja kosztów, przyspieszenie obsługi.

24.10.2024

Różnorodność wyzwaniem w edukacji i biznesie

Szkoła i uczeń HR

Dostrzeganie różnorodności i zadbanie o potrzeby wszystkich uczniów lub pracowników to wyzwanie dla każdej organizacji - niezależnie od tego, czy jest to szkoła, uczelnia, czy firma. To jednak niezbędne, by tworzyć wydajne, dobrze funkcjonujące i kreatywne zespoły, zwłaszcza w dobie globalizacji i zwiększonej migracji, choćby tej, związanej z wojną za naszą wschodnią granicą.

24.10.2024