Wybór dyrektora szkoły bywa problemem dla wójtów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Procedura wyboru dyrektora szkoły lub placówki oświatowej powinna zostać zmodyfikowana - zgodzili się uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój w Kazimierzu Dolnym. Zbyt duży formalizm w wyborze dyrektora może potem utrudniać efektywne zarządzenie szkołą i wpływać na późniejsze relacje między organem prowadzącym a dyrektorem szkoły.

21.10.2023

Indywidualny program treningowy i dieta "na NFZ" - rozporządzenie weszło w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

W piątek rozpoczął się pilotaż programu „Recepta na Ruch”. Pacjent może skorzystać z dwóch modułów. Pierwszym są treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę. Drugim - własna praca pacjenta przy pomocy narzędzia w aplikacji mojeIKP. Pacjent otrzyma też zalecenia żywieniowe w Internetowym Koncie Pacjenta i od dietetyka.

20.10.2023

Zbigniew Ziobro chce, by TK zajął się unijnym zakazem sprzedaży aut spalinowych

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Podczas piątkowego briefingu prasowego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o ocenę konstytucyjności unijnych przepisów dotyczących zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Zdaniem ministra mogą one być sprzeczne z polską Konstytucją i naruszać zasadę jednomyślności w sprawach dotyczących energetyki.

20.10.2023

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Marta Kasina z Gminnego Przedszkola Marzeń i Talentów w Dobroszycach otrzymała tytuł Super Dyrektor Przedszkola, zaś Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Tokarz z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. To już dziesiąta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w dniach 19-20 października 2023 r. w Kazimierzu Dolnym.

20.10.2023

Współpraca szkoły z uczelnią pomoże uczniom świadomie wybrać kierunek studiów

Szkoły średnie coraz chętniej nawiązują współpracę z wyższymi uczelniami, dla uczniów to szansa, by bardziej świadomie wybrać ścieżkę kariery. O swoich doświadczeniach i planach opowiadały dr Ewa Dawidziuk, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz Anna Grabek, dyrektor CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie.

20.10.2023

Co się zmieniło w przepisach cywilnych, jakie sprawiają problemy - 27 października konferencja w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

W następny piątek, 27 października, w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa „Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”. Jej celem jest przybliżenie zarówno zmian w przepisach, jak i problemów, z którymi po ich wprowadzeniu borykają się np. pełnomocnicy. Tematem będzie choćby słynny art. 128(1) kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego od 1 lipca wnioski dowodowe muszą być wyraźnie wyodrębnione w pozwie, a umieszczenie ich w uzasadnieniu może skutkować pominięciem.

20.10.2023

DLA Piper & Marsh: Rośnie popularność ubezpieczeń W&I w transakcjach na spółkach publicznych

Finanse Ubezpieczenia

Coraz więcej inwestorów w transakcjach fuzji i przejęć na polskim rynku korzysta z ubezpieczenia na wypadek nieprawdziwości oświadczeń i zapewnień (ubezpieczenie W&I, ang. warranty and indemnity insurance) - wskazują prawnicy z kancelarii DLA Piper oraz eksperci brokera ubezpieczeniowego Marsh. Ubezpieczenia W&I najczęściej wykorzystywane są przy przejęciach spółek prywatnych, ale ich popularność rośnie także przy przejęciach spółek publicznych.

20.10.2023

Strażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami. Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg muszą uważać

Od 20 października strażnicy miejscy będą mogli ukarać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień mandatem w wysokości do 200 zł. Jeśli taka sprawa trafi do sądu, to kara grzywny może sięgnąć nawet 1500 zł. Strażnik miejski będzie mógł również wystawić mandat za naruszenie zakazu jazdy rowerem czy e-hulajnogą wzdłuż drogi dla pieszych czy po przejściu dla pieszych.

20.10.2023

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Prawo pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę jest wynikiem swobodnie podjętej decyzji przez pracodawcę i skutkuje możliwością pełnej odmowy dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Pracodawca może przy tym w sposób wiążący pracownika odwołać to zwolnienie. Okres zwolnienia jest okresem zatrudnienia, za który przysługuje wynagrodzenie.

20.10.2023

Gdy zawiedzie państwo, obawa o zdrowie może być podstawą do odszkodowania

Pacjent Koronawirus szczepienia

Rzecznik Praw Pacjenta nie posiada informacji o rozstroju zdrowia lub innych dolegliwościach u osób, które otrzymały szczepionkę przeciwko Covid z serii wskazanej w raporcie NIK jako wadliwa. Gdyby okazało się, że nadzór państwa rzeczywiście nie zadziałał, do dochodzenia odszkodowania może wystarczyć sama obawa o zdrowie - zauważają prawnicy. Jednak według GIF do takiej sytuacji nie doszło, a szczepionki z wadą jakościową nigdy nie trafiły do Polski.  

20.10.2023

Liczba dzieci będzie spadać. Przed samorządowcami trudne decyzje

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Od 2025 roku będzie systematycznie spadała liczba uczniów pierwszych klas. Z 412 tys. w przyszłym roku do 291 tys. za 10 lat. Przed organami prowadzącymi szkoły trudne decyzje. Jeśli nie zmieni się system finansowania oświaty, już za dwa lata samorządowcy będą musieli zamykać niektóre szkoły - wskazywali uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój Wyzwania dla JST i szkół w Kazimierzu Dolnym.

20.10.2023

Od e-doręczeń prawnicy już nie uciekną, brak skrzynek może skończyć się nawet deliktem

Prawnicy e-Doręczenia

Już wkrótce prawników czeka prawdziwa rewolucja, za kilka miesięcy będą musieli korzystać z trzech systemów do e-doręczeń i co najmniej dwóch skrzynek odbiorczych oraz konta na portalu informacyjnym sądów. Nie ma też co się łudzić, że niedopełnienie tych obowiązków, zapisanych zresztą w ustawach, rozejdzie się po kościach. Samorządy prawnicze już doradzają odpowiedzialność, przypominając o zasadach etyki, a sędziowie mówią wprost... kończy się czas wymówek.

20.10.2023

Leglislacja była wadliwa, więc nie ma nowego kodeksu karnego?

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu karnego weszła w życie - w zdecydowanej części - 1 października br. Vacatio legis było jednak wydłużane i to poprzez "wrzutkę" w postaci poprawki do nowelizacji procedury cywilnej. Część prawników uważa, że to wada rażąco naruszająca Konstytucję, która powoduje, że ustawa w praktyce nie zaczęła obowiązywać. Są też tacy, którzy już teraz zapowiadają, że będą to podnosić np. w apelacjach.

20.10.2023

Nowy rząd będzie raczej pracował na "starym" budżecie

Finanse publiczne Finanse

Nowy rząd i parlament będą miały bardzo mało czasu na prace nad budżetem na 2024 r. Dlatego najbardziej realnym scenariuszem są prace nad projektem przygotowanym przez rząd PiS. Ekonomiści podkreślają jednak, że musi on zostać poprawiony. Chodzi przede wszystkim o weryfikację jakie wydatki składają się na rekordowo wysoki deficyt oraz czy możliwe będą nowe wydatki wynikające z obietnic przedwyborczych

20.10.2023

Piotr Duda przewodniczącym NSZZ "Solidarność" na kolejną kadencję

Rynek pracy

Piotr Duda był jedynym kandydatem na przewodniczącego NSZZ "Solidarność" na kadencję 2023-2028. Poparło go w czwartek 211 z 232 delegatów. Piotr Duda na czele NSZZ "Solidarność" stoi od 13 lat. Krajowy Zjazd Delegatów Solidarności to najwyższa władza związku skupiającego ponad 500 tys. członków.

19.10.2023

SN: Po rozwodzie wystarczy, że tylko jeden eksmałżonek walczy o unieważnienie umowy frankowej

Banki Kredyty frankowe

W czwartek, 19 października, Sąd Najwyższy otworzył drogę do unieważnienia umowy kredytowej frankowiczom, którzy są w konflikcie ze współkredytobiorcami m.in. rozwiedzionym małżeństwom. Przesądził bowiem, że pozwu nie muszą składać wszyscy kredytobiorcy. Wystarczy, że zrobi to tylko jeden z nich. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.

19.10.2023

19 października Międzynarodowy Dzień Mediacji, w Polsce brakuje uporządkowania rynku

Wymiar sprawiedliwości

19 października to Międzynarodowy Dzień Mediacji. Ta w Polsce - co widać choćby po specjalizacjach prawników, z roku na rok rozwija się coraz lepiej, choć nadal nie tak dobrze, jak wiele osób by chciało. Brakuje choćby uregulowania i uporządkowania rynku mediacji - a było bardzo blisko, bo od sierpnia br. miał działać Krajowy Rejestr Mediatorów. Przepisy utknęły jednak w drodze do Sejmu... poprzedniej kadencji.

19.10.2023

Niejasne przepisy utrudnią konkursy na dyrektora szkoły

Zmiany dotyczące składu komisji prowadzącej konkurs na dyrektora szkoły mogą powodować problemy interpretacyjne. Chodzi o wyłanianie członków komisji przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego - wskazywała Agata Piszko, prawniczka specjalizująca się w prawie oświatowym, podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój.

19.10.2023

Wyzwania związane z AI tematem jubileuszowego Kongresu Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

Rewolucja związana z wdrażaniem sztucznej inteligencji nie ominie sektora edukacji - korzystać z nowych narzędzi nauczyć się muszą i uczniowie, i nauczyciele. Konieczne jest też położenie nacisku na krytyczne myślenie - wskazywali uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój. Jubileuszowa edycja wydarzenia organizowanego przez Wolters Kluwer Polska obywa się w dniach 19-20 października w Kazimierzu Dolnym.

19.10.2023