Średnio jeden produkt tygodniowo znika z półek sklepowych z powodu skażenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od początku roku 19 produktów musiało zostać wycofanych z obrotu w Polsce z powodu skażenia – wynika z ostrzeżeń Generalnego Inspektoratu Sanitarnego. W skali Europy to tysiące przypadków. Typowy koszt poważnego incydentu to kilka-kilkanaście milionów złotych. Oprócz tego firmy często muszą wypłacić także odszkodowania za szkody w zdrowiu konsumentów.

10.05.2023

Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej opublikowane

Prawo pracy Prawo unijne

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dostosowuje ono przepisy wykonawcze do nowych, obowiązujących od 26 kwietnia 2023 r., przepisów Kodeksu pracy, i dotyczy korzystania przez pracowników z przysługujących im uprawnień. M.in. przechowywania wniosków pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony, bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy czy korzystania ze zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.

10.05.2023

Ubezpieczyciele i banki pracują nad dobrymi praktykami

Banki Kredyty Ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń ze Związkiem Banków Polskich, w porozumieniu z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, opracowują dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu i pożyczki (CPI). Samoregulacja ma uzupełnić znowelizowaną Rekomendację U, nad którą pracuje UKNF. Celem dobrych praktyk jest podniesienie wartości produktów CPI dla klientów.

10.05.2023

Rząd i firmy zachęcają do dwuetapowej weryfikacji w internecie

Nowe technologie RODO

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Google, NASK oraz CERT Polska rozpoczęło kampanię edukacyjną poświęconą weryfikacji dwuetapowej. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń związanych z przejęciem kont online i zachęcenie do stosowania dodatkowych zabezpieczeń zwiększających bezpieczeństwo użytkowników.

10.05.2023

Nie wszystkie gminy radzą sobie z opłatami za odbiór odpadów

Odpady Finanse samorządów

Jedynie w dwóch skontrolowanych gminach województwa mazowieckiego nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie naliczania i egzekwowania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W pozostałych przewlekle egzekwowano deklaracje o wysokości opłaty oraz nieprawidłowo i nieskutecznie prowadzono postępowania wobec osób zalegających z opłatami.

10.05.2023

Ojcowie i matki popierają nowe przepisy o urlopach

Rynek Prawo pracy Prawo unijne

Aż 85 proc. badanych popiera dziewięciotygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców, a 2/3 popiera ograniczenie urlopów ojcowskich do 1. roku życia dziecka – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Ponadto 3/4 ankietowanych spodziewa się pozytywnego wpływu regulacji na zaangażowanie ojców, choć 1 na 3 ojców dostrzega niechęć szefów do urlopów rodzicielskich mężczyzn. Co ciekawe, 1/3 ogółu badanych dostrzega występowanie tzw. kary za macierzyństwo.

10.05.2023

Plastikowy kubek zdrożeje. A przedsiębiorcom przybędzie obowiązków - ustawa opublikowana

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Będą kaucje za plastikowe kubki i kolejne obowiązkowe sprawozdania. Za niedostosowanie się do wymogów ustawy grozić będą kary, i to niemałe. Jeśli sklep, bar, restauracja nie pobierze opłaty za dodane przez siebie opakowanie, to zapłaci od 500 do 20 tys. zł. Opublikowano ustawę wprowadzającą unijną dyrektywę ograniczającą zużycie plastiku.

10.05.2023

W Polsce jest już milion kas online

VAT Rachunkowość

1 maja minęły dokładnie 4 lata od wprowadzenia na polski rynek kas online. Tuż przed tą rocznicą zafiskalizowana została milionowa kasa tego typu. Na kasach online dziennie przeprowadza się średnio 25 mln transakcji. Od września dostępne ma być nowe rozwiązanie związane z kasami - system dystrybucji paragonów fiskalnych w wersji elektronicznej, który pozwoli na dostarczenie e-Paragonu kupującym na ich telefon.

10.05.2023

Wolters Kluwer partnerem technologicznym Adwokatury

Wymiar sprawiedliwości

Cyfrowa Kancelaria to nowy projekt Naczelnej Rady Adwokackiej, którego partnerem technologicznym został Wolters Kluwer Polska. Przemysław Rosati, prezes NRA i Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska podpisali 9 maja br. umowę. Na jej mocy Adwokatura już wkrótce będzie mogła zaoferować swoim członkom nowoczesne aplikacje do prowadzenia kancelarii.

10.05.2023

Luka w prawie utrudnia dyrektorowi awans na wyższy stopień

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły, który jest nim jedynie przez dwa lata, może mieć problem z uzyskaniem wyższego stopnia awansu zawodowego, bo nie uzyska oceny pracy, wymaganej przy uzyskaniu stopnia. Zmianę zasad oceniania pedagogów wprowadziła od 1 września 2022 r. nowela Karty Nauczyciela. Część ekspertów uważa, że jest to luka w przepisie - resort edukacji jednak problemu nie widzi.

10.05.2023

NFZ będzie współfinansować samorządowe programy, ale bez in vitro

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Po 8 latach batalii o umożliwienie łączenia środków samorządowych z tymi z Narodowego Funduszu Zdrowia przy finansowaniu programów opieki zdrowotnej, udało się uchylić furtkę. Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na takie montaże finansowe w przypadku programów polityki zdrowotnej, realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego w zakresie świadczeń gwarantowanych oraz szczepień ochronnych.

10.05.2023

Salowe i sanitariusze upominają się o godną płacę i normy zatrudnienia

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni domagają się uregulowania norm zatrudnienia. Uważają, że obecnie istnieje ciche przyzwolenie na omijanie przepisów o pensji minimalnej w ochronie zdrowia. Zarządzający szpitalami zmieniają nazwę stanowiska pracownika z "salowej" na "sprzątaczkę", aby uniknąć podniesienia wynagrodzenia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia odpowiada, że poprawę sytuacji tej grupy pracowników wymusi ustawa o jakości.

10.05.2023

Polacy uciekają na emeryturę najszybciej, jak się da

Finanse publiczne Emerytury i renty PIT

Polityka rządu zachęcająca Polaków do nieprzechodzenia na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego poniosła spektakularną porażkę. Z danych, do których dotarł serwis Prawo.pl, wynika, że w 2022 r. prawie 90 proc. uprawnionych osób przeszło na emeryturę w ciągu pierwszego roku od uzyskania uprawnień, z czego ponad 70 proc. - natychmiast po ich uzyskaniu. Coraz więcej osób pobiera emeryturę i pracuje.

10.05.2023

MS: Do 20 maja pierwsza wypłata ryczałtów dla kuratorów za korzystanie z prywatnych aut

Wymiar sprawiedliwości

Przepis o ryczałcie za korzystanie z samochodów prywatnych przez kuratorów wszedł w życie 5 kwietnia, a pierwsza wypłata nastąpi do 20 maja br. - wskazuje w odpowiedzi przesłanej Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Szacuje też, że rocznie koszty tych ryczałtów wyniosą około 21 mln zł - przeciętnie ok. 4 tys. zł na jeden etat kuratora.

10.05.2023

Termomodernizacja sprzed oddania domu do użytku też do odliczenia

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Właściciele domów, którzy nie mogli w poprzednich latach odliczyć wydatków na termomodernizację, mają szansę skorzystać z ulgi podatkowej teraz, składając korektę zeznań. Chodzi o koszty poniesione przed formalnym oddaniem nieruchomości do użytkowania. To efekt nowego stanowiska Ministra Finansów, że ulga przysługuje niezależnie od spełnienia tego wymogu.

10.05.2023

Pielęgniarki planują protest, minister zdrowia przypomina o planowanych podwyżkach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od 1 lipca kolejna tura podwyżek dla całego środowiska medycznego - zapowiadział minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do planowanego na 23 maja protestu pielęgniarek. Według przedstawionych przez niego szacunków w ujęciu półrocznym chodzi o co najmniej 3-4 miliardy złotych. Dodał, że takie podwyżki są "szczodrym" rozwiązaniem.

09.05.2023

Na stałe e-doręczenia, e-rozprawy i szybciej przepadek auta pijanego kierowcy - rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Wielkimi krokami zbliża się kolejna nowelizacja procedury cywilnej. W sprawach cywilnych na stałe zostaną wprowadzone e-rozprawy, adwokaci, radcy prawni będą musieli mieć konto w portalu informacyjnym sądu. Projekt kilku nowelizacji przyjęty właśnie przez rząd zakłada też wzmocnienie roli prokuratora krajowego i przyspieszenie przepadku aut pijanych kierowców. "Odwieszony" ma też zostać bieg przedawnienia karalności.

09.05.2023

Prace nad projektem ustawy o sądach pokoju - będą wznowione dopiero za miesiąc

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Członkowie sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka postanowili odroczyć omawianie projektu ustawy wprowadzającej sędziów pokoju do czerwca. Na posiedzeniu 9 maja okazało się, że nie ma przedstawicieli adwokatury, ani stowarzyszeń sędziowskich. W tej sytuacji poseł Krzysztof Śmiszek zgłosił wniosek o przerwę. Wniosek ten przegłosowano i obrady odroczono.

09.05.2023

Przedsiębiorcy oceniają plany rządu na 2024 rok - widzą je w czarnych barwach

Prawo gospodarcze Finanse

Firmy apelują do rządu i związkowców o pilną weryfikację mechanizmu wzrostu płacy minimalnej i odejście od obecnie obowiązujących przepisów. Niepokoją się szybko rosnącym długiem publicznym, zmianą reguły wydatkowej i brakiem pomysłu, jak bez dalszego uszczerbku dla gospodarki, bezpiecznie wyjść z zamrożenia cen energii i gazu dla przedsiębiorców.

09.05.2023