W statystykach brakuje osób, za które państwo nie odprowadza już składek do NFZ

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Na przełomie maja i czerwca 2023 roku liczba osób fizycznych w ubezpieczeniu zdrowotnym gwałtowanie spadła o 632,6 tys. ubezpieczonych – z 16 951,7 tys. osób w maju do 16 319,1 tys. osób w czerwcu. Jak ustalił serwis Prawo.pl, to efekt nie uwzględnienia osób, które zgodnie ze zmianą przepisów zostały wyłączone z obowiązku opłacania za nie składek na ubezpieczenie zdrowotne przez budżet państwa. Nie wiadomo jednak dlaczego ZUS wykazał to dopiero w czerwcu, skoro zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia br.

17.10.2023

Przepisy o patodeweloperce zatopią małych graczy

Budownictwo

Deweloper będzie musiał urządzić plac zabaw nawet, gdy planuje budowę tylko jednego bloku. Inwestorzy i eksperci ostrzegają, że proponowane rozwiązanie uderzy w małych inwestorów. Nie będą oni w stanie sprostać narzuconym wymogom. Nowe regulacje będą też miały wpływ na ceny mieszkań. Taki może być efekt wejścia w życie przepisów o patodeweloperce. Eksperci apelują o przesunięcie o pół roku wejścia w życie nowych uregulowań.

17.10.2023

Dwa paszporty w kieszeni nie zawsze dopuszczalne

Administracja publiczna

Polak z Kresów, Ukrainiec uciekający przed wojną, Żyd w Izraelu, a nawet co dwudziesty Japończyk może mieć dylemat, które obywatelstwo wybrać. W wielu przypadkach nie może mieć podwójnego obywatelstwa, a nawet innego dokumentu pośrednio podkreślającego więź z krajem przodków.

17.10.2023

Czas start - komitety wyborcze muszą posprzątać

Wybory

Wybory za nami, co nie tylko oznacza, że nie będziemy już zmuszeni do oglądania spotów wyborczych przed każdym filmem na Youtube, ale również fakt, że twarze polityków przestaną spoglądać na nas z każdego wyższego budynku lub obiektu małej architektury w najbliższej okolicy. Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów, choć Kodeks wyborczy przewiduje pewne wyjątki.

17.10.2023

Pietraszewska-Macheta: Standardy akredytacyjne wymagają odświeżenia

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od 1 stycznia 2024 r. podmiot leczniczy powinien mieć spełnione wszystkie standardy na poziomie minimum 50 proc., żeby dostać akredytację - mówi serwisowi Prawo.pl Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości. Dodaje, że Rada Akredytacyjna będzie musiała zweryfikować standardy akredytacyjne w oparciu o ustawę o jakości. Zgodnie z prawem muszą być aktualizowane co pięć lat. - Obecne są starsze i wymagają  odświeżenia. Do tej pory takiego przepisu nie było - podkreśla.

17.10.2023

Centralny rejestr pomógł wyborcom, ale wydłużył wybory

Uruchomienie Centralnego Rejestru Wyborców spowodowało, że głosujący mogli łatwej zmienić obwód głosowania, nawet na trzy dni przed terminem wyborów. Niektóre komisje w miastach zostały więc zaskoczone frekwencją. Miały za małe lokale i obsadę kadrową, brakowało kart do głosowania. Samorządowcy wskazują, że PKW, skupiając się wsiach, nie przewidziała poważnych problemów w miastach i aglomeracjach.

17.10.2023

Ostrożnościowe raportowanie MDR – skarbówka zmienia podejście

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Po odwieszeniu schematów podatkowych wróciła też praktyka ostrożnościowego - w obawie przed karami - raportowania zdarzeń, które nie muszą spełniać kryteriów MDR. Sam szef KAS coraz częściej zwraca podatnikom uwagę, by ponownie przeanalizowali zgłoszenie. Według ekspertów, praktyka skarbówki może poprawić sytuację podatników, jednak najlepszym rozwiązaniem byłoby doprecyzowanie przepisów.

17.10.2023

„Zielony audytor” zbada sprawozdania już za 2024 r.

Prawo gospodarcze

Już w sprawozdaniach za 2024 r. część przedsiębiorstw będzie musiała uwzględnić kwestie środowiskowe, społeczne, prawa człowieka oraz ład korporacyjny. A to oznacza dla audytorów konieczność zdobycia nowych uprawnień w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. O wymaganiach wynikających z unijnej dyrektywy CSRD i o tym, czy powstanie zawód "zielonego audytora" dyskutują w poniedziałek uczestnicy XXIV Dorocznej Konferencji Audytingu.

16.10.2023

Parlament Europejski będzie debatował nad zakazem hodowania zwierząt na futra

Rynek Prawo unijne

Podczas rozpoczynającego się posiedzenia plenarnego Parlament Europejski będzie debatował nad europejską inicjatywą obywatelską „Europa wolna od futer”, która ma na celu doprowadzenie do zakazu hodowli i zabijania zwierząt wyłącznie w celu produkcji futer na terenie UE. Pod apelem w tej sprawie podpisało się ponad 1,5 mln Europejczyków. Debata w Parlamencie Europejskim odbędzie się w czwartek.

16.10.2023

Procedura wnoszenia protestów wyborczych

Wybory

Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem go do Sądu Najwyższego.

16.10.2023

Kosmetyki z brokatem mają zniknąć z półek

Rynek i konsument Prawo unijne

17 października zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące obecności mikrocząsteczek polimerów syntetycznych, potocznie nazywanych również mikroplastikiem. Ma ono szczególnie istotne znaczenie dla konsumentów, bo do tej kategorii zalicza się także brokat - również ten zawarty w kosmetykach do makijażu. Po upływie okresów przejściowych firmy będą musiały wycofać tego typu produkty ze sprzedaży.

16.10.2023

Duże partie zyskują na metodzie d'Hondta

Samorząd terytorialny Wybory

Metoda przeliczenia mandatów według systemu d’Hondta jest korzystniejsza dla silnych komitetów. Premiuje zwycięzców, co ułatwia stworzenie stabilnej większości parlamentarnej, ale jednocześnie ma wadę - ogranicza proporcjonalność wyborów. Przy tej metodzie lider listy nie zawsze otrzymuje mandat wyborczy.

16.10.2023

Są studia i podyplomówki, ale zawodu koordynatora medycznego nie będzie

Pacjent Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na utworzenie zawodu koordynatora medycznego. Tymczasem koordynatorzy, w tym onkologiczni, działają już w placówkach w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Na razie bez wytycznych, jak mają pełnić swoje obowiązki. Usankcjonowanie ich odpowiedzialności jest konieczne, aby pacjent, niezależnie od miejsca leczenia, uzyskał takie samo wsparcie organizacyjne w diagnostyce i leczeniu - mówią eksperci.

16.10.2023

Tylko nieliczni producenci spełnią nowe warunki ulgi na ekspansję

CIT PIT

Ministerstwo Finansów chce wyłączyć wynagrodzenia pracowników z zakresu ulgi prowzrostowej. W projekcie objaśnień dotyczących ulgi przyjmuje też bardzo restrykcyjną definicję produktu, która uniemożliwi wielu producentom korzystanie z preferencji, jeśli np. korzystają z podzespołów innych firm. Eksperci wskazują, że konieczne jest doprecyzowanie projektu, by nie generował dodatkowych sporów.

16.10.2023

Policja zatrzymuje kolejnych wyborców za wynoszenie kart referendalnych

Wybory

Policjanci zatrzymali w miejscowości Sokółka mężczyznę podejrzanego o to, że w niedzielę po otrzymaniu kart do głosowania w lokalu obwodowej komisji wyborczej wyniósł je z tego lokalu, choć nie był do tego uprawniony. Łącznie policjanci odnotowali już 10 przestępstw związanych wyborami oraz ponad 150 wykroczeń – poinformowała w południe Państwowa Komisja Wyborcza.

15.10.2023

Wybieramy. ABC głosowania w wyborach do Parlamentu i w referendum

Wybory

Zarówno w wyborach do Sejmu, jak i Senatu, ważnym głosem jest karta, na której wstawiono znak „x” przy nazwisku dokładnie jednego kandydata. Głosem nieważnym jest natomiast, co do zasady, brak wskazania jakiegokolwiek kandydata, ale też wybór więcej niż jednego nazwiska. Ważność referendum liczona jest od kart wrzuconych do urny. Przedstawiamy najważniejsze informacje związane z wyborami.

15.10.2023

Pijani kierowcy dostają po kieszeni od ubezpieczycieli

Prawo karne Prawo cywilne

Surowsze kary za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środki odurzających, a od 14 marca 2024 r. możliwość utraty pojazdu przez pijanego kierowcę to nie jedyne przykre konsekwencje jazdy po alkoholu. Poważne skutki niesie także spowodowanie szkody przez pijanego kierowcę. Nawet jeśli będzie on miał polisę OC, to finalnie będzie musiał pokryć wyrządzone przez siebie straty.

14.10.2023