Prędkość, brawura, bezmyślność - więcej ofiar na drogach

Policja

Odbieranie prawa jazdy za nadmierną prędkość, kaskadowe kontrole, obowiązkowe dmuchanie w alkomat, wyższe kary - miały skutecznie poprawić sytuację na polskich drogach. Efekt - po kilku bezpieczniejszych latach - znowu wzrasta liczba ofiar wypadków. Tylko w pierwszym kwartale 2019 r. zginęło ponad 600 osób, czyli więcej niż rocznie w wyniku zabójstw. Eksperci szansę widzą w zmianach szkoleń nie tylko kierowców ale i instruktorów

19.04.2019

Przepisy o podwójnym opodatkowaniu do zmiany

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które mają wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w UE. Zmiany dotkną m.in. uprzednich porozumień cenowych. Zdaniem ekspertów, projekt wymaga jednak poprawek.

19.04.2019

Poziom refundacji na e-recepcie za lekarza wypełni system informatyczny

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Elektroniczna recepta będzie ważna przez rok, asystenci będą mieli większe uprawnienia, pojawią się nowe funkcjonalności w Internetowym Koncie Pacjenta, a system informatyczny za lekarza wypełni na e-recepcie poziom refundacji leku – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia.

19.04.2019

W przyszły piątek na stadionie okrągły stół oświatowy

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Na piątek 26 kwietnia br. od godz. 12:00 na stadionie PGE Narodowym w Warszawie ma odbyć się "okrągły stół edukacyjny". Do udziału w nim MEN zaprasza nauczycielskie związki oraz wszystkich chętnych nauczycieli, przedstawicieli rad rodziców, stowarzyszeń rodziców i innych organizacji rodzicielskich.

18.04.2019

Premier: rząd zrobił co mógł w sprawie nauczycieli

Szkoła i uczeń

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że okrągły stół w sprawie sytuacji w oświacie odbędzie się niezależnie od tego, czy protest nauczycieli będzie zawieszony, czy też kontynuowany. ZNP zapowiada swój udział, ocenia jednak, że to gra na przeczekanie.

18.04.2019

Dane pracowników sądów zagrożone? RPO pisze do UODO

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą coraz szerszego stosowanie podpisu elektronicznego i związane z tym ujawnianie numeru PESEL pracowników sądów. Uważa, że to może naruszać ich prywatność.

18.04.2019

Strajk nauczycieli - fiasko negocjacji, ZNP odrzuca propozycje rządu

Szkoła i uczeń

Rząd zaproponował w czwartek podwyżkę płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesieniem pensum o 90 min. tygodniowo. Program podwyżek miał być rozłożony na 2, 3 lata. We wtorek 23 kwietnia ma odbyć się spotkanie w sprawie okrągłego stołu.

18.04.2019

UE: Będą niższe pułapy emisji dla ciężarówek

Środowisko Prawo gospodarcze

Dozwolone pułapy emisji CO2 z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności mają być obniżone o 15 proc. do 2025 r. i o 30 proc. do 2030 r. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął w czwartek Parlament Europejski. Obecnie pojazdy ciężarowe odpowiadają za 27 proc. emisji CO2 w transporcie drogowym.

18.04.2019

Projekt PiS: Nominacje do SN bez odwołania, Izba Dyscyplinarna uchyli immunitet sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Immunitet sędziom uchylać ma tylko Izba Dyscyplinarna SN. Nie będzie też odwołania przy nominacjach do tego sądu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapowiada on też zmiany w przepisach związanych z obsadzaniem stanowisk w SN, postępowaniach nominacyjnych na stanowiska sędziowskie oraz rozpatrywaniem odwołań od decyzji KRS.

18.04.2019

MF potwierdza: Test przedsiębiorcy będzie

PIT

Mimo wcześniejszych zaprzeczeń, Ministerstwo Finansów będzie jednak próbowało ograniczyć prawo do rozliczania PIT według stawki liniowej przez małe firmy. Będzie też specjalny test przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, chodzi tylko o zapewnienie wpływów budżetowych na finansowanie świadczeń socjalnych.

18.04.2019

MRPiPS: Trzynaste emerytury obciążą Fundusz Pracy tylko w 1 proc.

Rynek Prawo pracy

110 mln zł będzie wypłacone z Funduszu Pracy na trzynaste emerytury. Dotyczy to głównie ok. 100 tys. osób uprawnionych do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I podkreśla, że to tylko 1 procent projektowanych wydatków, bo koszt programu "Emerytura plus" to blisko 11 mld zł.

18.04.2019

Były zapowiedzi, ale nie ma wsparcia dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

Farmacja

Premier Mateusz Morawiecki, gdy był ministrem finansów, zapowiadał preferencje dla firm produkujących leki w Polsce. Choć od tego czasu minęły już trzy lata nadal nie ma takich zachęt. Tymczasem przykłady Hiszpanii czy Belgii pokazują, że w UE można wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego i daje to pozytywne efekty.

18.04.2019

Coraz mniej czasu na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Termin na rozliczenie rocznego podatku mija 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba przesłać do urzędu wypełniony formularz. Można skorzystać z systemu e-Deklaracje lub złożyć PIT w wersji papierowej. Nowością w tym roku jest możliwość skorzystania z usługi Ministerstwa Finansów - Twój e-PIT.

18.04.2019

Pedofil ma trafić do rejestru - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna skazany za pedofilię w 2009 roku, czyli przed wejściem w życie przepisów o Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, nie trafił do rejestru właśnie z tego powodu. Sąd Najwyższy - po kasacji Prokuratora Generalnego - uznał jednak, że to błąd bo ustawa ma też zastosowanie do takich przypadków.

18.04.2019

Propozycja dla nauczycieli: 250 zł podwyżki za dodatkowe 90 min pracy

Kadry w oświacie

Podwyżka, ale za zwiększenie liczby godzin pracy - to propozycja rządu, która ma rozwiązać konflikt z nauczycielami. Prawdopodobnie jednak związkowcy jej nie przyjmą. Nie zgadza się na to ani ZNP, ani Solidarność. Po świętach odbędzie się okrągły stół, który będzie kolejną próbą rozwiązania konfliktu.

18.04.2019

"Emeryturę Mama 4 plus" otrzymuje 41,6 tys. kobiet

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Przyznano 15,6 tys. świadczeń w pełnej wysokości i 26 tys. świadczeń uzupełniających - poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. "Emeryturę Mama 4 plus" otrzymuje 44 mężczyzn, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci.

18.04.2019

Po 5 latach pozwolenia na budowę nie do podważenia

Budownictwo

Kilka ustaw, ale przede wszystkim ponad 50 przepisów prawa budowlanego zmienia projekt przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Za jego sprawą trudniej będzie sąsiadom zakwestionować inwestycję, projekt budowlany będzie „chudszy”, a pozwolenie na budowę nie do podważenia już po pięciu latach.

18.04.2019

Źle skonstruowany statut to problem przy rozliczaniu dotacji

Kadry w oświacie

Źle skonstruowane statuty szkół niesamorządowych mogą sprawić problemy przy rozliczaniu dotacji oświatowej. Przykładem są sprawy dotyczące żywienia dzieci na terenie placówki. Warto, by zasady rozliczenia dotacji korelowały ze statutem - radzi prof. Antoni Jeżowski.

18.04.2019