Startuje V edycja Mistrzostw Kadry BHP

BHP

7 maja 2019 roku startuje V edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do specjalistów bhp oraz wszystkich zainteresowanych tematyką z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Konkurs organizuje Koalicja Bezpieczni w Pracy.

17.04.2019

Uczelnie na razie nie planują zmian w rekrutacji

Kadry w oświacie

Trwa kryzys w oświacie, a matury za pasem. Rodzi to wiele pytań o rekrutację na uczelnie. Jeżeli z powodu strajku egzamin dojrzałości się opóźni lub w ogóle nie uda się go przeprowadzić w niektórych szkołach, pojawi się problem przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

17.04.2019

Nieliczni chorzy na schizofrenię pracują, choć 26 proc. ma wyższe wykształcenie

Opieka zdrowotna

Ok. 190 tys. osób z rozpoznaną schizofrenią korzysta z usług NFZ. Z chwilą wykrycia choroby 72 proc. traci pracę. Są wśród nich naukowcy, artyści, inżynierowie. Pracuje zaledwie 9 tysięcy chorych, reszta pobiera renty. Konieczne są zmiany nie tylko w opiece zdrowotnej, by - mimo choroby - mogli pracować. To byłaby dla nich także forma terapii.

17.04.2019

Prokuratorzy częściej oskarżają podatników

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Fiskus coraz częściej karze podatników na podstawie kodeksu karnego skarbowego i przepisów karnych. Z praktyki doradców podatkowych wynika, że występowanie dwóch oskarżycieli - prokuratora i organu skarbowego, staje się regułą. Akty oskarżenia kierowane są nawet przeciwko osobom, które swoje decyzje opierały na korzystnych dla nich wyrokach.

17.04.2019

Gostynin jak tykająca bomba, kolejni pacjenci doprowadzą do zapłonu

Wymiar sprawiedliwości

W Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przebywa obecnie 65 osób i nie ma warunków do przyjmowania kolejnych - alarmują przedstawiciele RPO. Według nich dalsze przepełnianie ośrodka spowoduje eskalacje konfliktów i zagrożenie dla bezpieczeństwa także personelu.

17.04.2019

Będą unijne przepisy o ochronie sygnalistów

Prawo pracy Spółki

Osoby, które zgłaszają przypadki naruszenia prawa, czyli sygnaliści, otrzymają większą ochronę i bezpieczne kanały zgłaszania przypadków naruszeń prawa - we wtorek Parlament Europejski poparł propozycje nowych przepisów w tej sprawie. Regulacje muszą jeszcze zostać przyjęte przez Radę UE, a państwa członkowskie będą miały dwa lata na ich wdrożenie.

16.04.2019

Od 2022 roku samochody obowiązkowo z systemami bezpieczeństwa

Rynek i konsument Nowe technologie

Już za 3 lata obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu będą m.in.: inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i rowerzystów czy instalacje umożliwiające zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon - łącznie będzie to ok. 30 systemów

16.04.2019

Ustawa antylichwiarska obejmie też lombardy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Polska dołączy do krajów, które bezwzględnie walczą z lichwą. Projekt ustawy w tej sprawie jest już w konsultacjach. Wiceminister Marcin Warchoł zapewnił we wtorek, że polskie regulacje antylichwiarskie będą odnosiły się do wszystkich: firm udzielających tzw. chwilówek, banków i lombardów, jeśli udzielają pożyczek.

16.04.2019

Debata: Demokracja jest jedna, ale słabnie skłonność do jej obrony 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Czy coraz bardziej popularne w niektórych krajach pojęcie "demokracja nieliberalna" może być analizowane obok tradycyjnej definicji demokracji? - zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez miesięcznik "Państwo i Prawo". Dominował pogląd, że ten termin ma raczej ukrywać dążenia do rządów autorytarnych niż kreowania nowej formy demokracji.

16.04.2019

Matura dla każdego? Resort rozważa zmianę przepisów

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dopuścić do matury wszystkich uczniów, niezależnie od tego, czy rady klasyfikacyjne w ogóle się odbędą. Wymaga to zmian w ustawie, ale - jak pokazał przypadek wyznaczania egzaminatorów - MEN nie waha się przed zmianami prawa w celu ograniczenia skutków strajku nauczycieli.

16.04.2019

Nastolatka w rejestrze pedofilów? RPO ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, wysłana do młodszego kolegi, skończyła się dla 16-latki wpisem do rejestru pedofilów, i to mimo że sąd udzielił jej jedynie upomnienia. Uznał przy tym, że sprawa "nie ma charakteru poważnego”, a psycholog całe zdarzenie złożył na karb nadpobudliwości dziewczynki. W rejestrze będzie figurować do 28. roku życia, co w ocenie RPO odbije się na całej jej przyszłości.

16.04.2019

Rząd zaakceptował rozszerzenie programu "500 plus"

Prawo rodzinne Finanse

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko – prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny.

16.04.2019

Rząd zapowiada zmiany w PIT - według ekspertów to propaganda

PIT

Ulga w PIT dla młodych pracowników, wyższe koszty uzyskania przychodów, obniżenie do 17-proc. stawki PIT – takie zmiany zapowiada Ministerstwo Finansów. Pierwsza w nich będzie dostępna już od października br. Zdaniem ekspertów, to jednak żadna reforma podatków, a jedynie propaganda i kiełbasa wyborcza.

16.04.2019

W ramach pilotażu powstaną strategie przyjaznego transportu w mieście

Samorząd terytorialny

37 miast będzie tworzyło i wdrażało plany zrównoważonej mobilności miejskiej podczas dwuletniego pilotażu. Gdzie miasto powinno wspierać transport pieszy, gdzie rowerowy, a gdzie samochodowy - strategia łączy różne gałęzie transportu, przy jednoczesnym nastawieniu na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców.

16.04.2019

Smolik: nie ma na razie sygnałów o problemach ze sprawdzaniem prac

Kadry w oświacie

Nie ma problemów sygnałów o problemach ze sprawdzaniem prac egzaminacyjnych. To praca, którą nauczyciele wykonują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a te zostały z nimi podpisane już w marcu - podkreślał dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. Bez problemu przebiegają też egzaminy ósmoklasisty.

16.04.2019

Śląscy sędziowie apelują o wstrzymanie postępowań dyscyplinarnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działające przy sądach apelacyjnych sądy dyscyplinarne powinny wstrzymać rozpatrywanie spraw, ponieważ postępowania te służą obecnie do szykanowania sędziów - stwierdzili w poniedziałek uczestnicy Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Ich zdaniem trzeba z tym poczekać do orzeczenia TSUE w sprawie statusu osób powołanych do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

16.04.2019

Pracownicy sądów pytają TK: dlaczego nie mamy prawa do strajku?

Wymiar sprawiedliwości

W myśl obowiązujących przepisów o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracownicy sądów i prokuratur, podobnie jak policjanci nie mogą strajkować. W 2013 r. NSZZ Solidarność skierowała w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - dotąd jednak nie został rozpoznany.

16.04.2019

E-zamówienia krajowe mogą być bez e-podpisu

Zamówienia publiczne

Obowiązkowa elektronizacja zamówień publicznych poniżej progów unijnych będzie przesunięta. Papierowe oferty mają zniknąć 1 stycznia 2021 roku. Z zapowiedzi resortu przedsiębiorczości i technologii wynika, że te elektroniczne nie będą musiały być opatrzone podpisem kwalifikowanym.

16.04.2019

Dublowanie stron www i BIP-ów nie ułatwia dostępu do informacji

Administracja publiczna Nowe technologie

Polskie instytucje mają zarówno strony internetowe jak i biuletyny informacji publicznej. To wprowadza zamęt u odbiorców, bo nie jest oczywiste, gdzie szukać potrzebnej informacji. Do tego BIP-y wciąż mają błędy. A za sposób prezentacji dokumentów i ich aktualizację odpowiada podmiot, który je udostępnia – podkreśla minister cyfryzacji.

16.04.2019

Twój e-PIT pułapką na twórców?

PIT

Ministerstwo Finansów przyznało, że był kolejny błąd w systemie Twój e-PIT. Tym razem dotyczył 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich. Eksperci radzą, aby osoby, które w porę nie wychwyciły błędu i zaakceptowały rozliczenie w formie elektronicznej, złożyły korektę zeznania rocznego.

16.04.2019