Finansowe zachęty mają motywować do korzystania z mediacji

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce upowszechniać mediację i szuka rozwiązań, które by w tym pomogły. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jednym ze sposobów mają być finansowe zachęty dla stron i pełnomocników. Prawnicy przyznają, że bariera tkwi często w nich samych i w związku z tym projektowany kierunek zmian uznają za interesujący.

11.12.2019

RPO skarży uchwały przeciw ideologii LGBT do sądów administracyjnych

Samorząd terytorialny

Rzecznik praw obywatelskich jest przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup. Wniósł więc pierwsze skargi na wybrane uchwały anty-LGBT samorządów do pięciu różnych wojewódzkich sądów administracyjnych.

10.12.2019

Samorządowcy zaczynają świętować 30-lecie i domagają się rekompensat strat w dochodach

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Przedstawiciele samorządowców złożyli w Senacie projekt dotyczący rekompensat dochodów samorządów po zmianach w prawie. Chodzi im o podwyższenie udziału samorządów w podatku PIT. Przedstawiciele korporacji samorządowych ogłosili też zaproszenie na przyszłoroczne obchody 30-lecia samorządu terytorialnego.

10.12.2019

UKE rusza z akcją ostrzegającą o niebezpieczeństwach internetu

Zarządzanie oświatą

UKE rozpoczyna kampanię uświadamiającą młodzież o niebezpieczeństwach w internecie. Kampania Klikam z głową - #keepCTRL ma uczyć dzieci, jak odpowiedzialnie korzystać z internetu. Z badania konsumenckiego dzieci przeprowadzonego przez firmy Danae i Realizacja na zlecenie UKE wynika, że nieodpowiednie do wieku treści, jakie dzieci najczęściej napotykały w sieci, to przemoc i okrucieństwo, nagość oraz akty seksualne.

10.12.2019

Komisje senackie przyjęły projekt w sprawie emerytur kobiet z rocznika 53 z poprawkami

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Kobiety z rocznika 53, pobierające emeryturę po wcześniejszej, będą mogły bezterminowo składać wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia, choć od wydania decyzji przyznającej im emeryturę minęło pięć lat – postanowiły we wtorek senackie komisje przyjmując projekt ustawy, który ma im to umożliwić.

10.12.2019

Więcej książek Olgi Tokarczuk w warszawskich bibliotekach

Zarządzanie oświatą

Ponad 2000 książek Olgi Tokarczuk trafiło do warszawskich bibliotek, przekazał je warszawski samorząd. Egzemplarze dostępne będą w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych. W ramach realizowanego przez Miasto programu rozwoju bibliotek powstał portal biblioteczny.

10.12.2019

Pobór podatku u źródła na nowych zasadach znowu później

CIT PIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów chce po raz trzeci już odroczyć wejście w życie części przepisów dotyczących rozliczania podatku u źródła (WHT). Stosowanie wyłączeń będzie możliwe aż do końca czerwca przyszłego roku. Resort jednocześnie zapowiada nowelizację przepisów w zakresie WHT. Projekt przepisów ogłosiło Rządowe Centrum Legislacji.

10.12.2019

UE: Komisarze zapowiadają twardą linię w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Chcę jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy na rozmowy z polskimi władzami w sprawie praworządności - zapowiedziała we wtorek wiceszefowa Komisji Europejskiej ds. wartości Viera Jourova. A komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders ocenił, że sytuacja w tym zakresie się pogarsza.

10.12.2019

Zmiany w zasadach finansowania instytutów PAN

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo nauki przygotowało projekt rozporządzenia dostosowującego zasady finansowania instytutów Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o dostosowanie przepisów do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W tym również przepisów dotyczących katalogu źródeł przychodów instytutu PAN.

10.12.2019

Bitcoiny dłużej bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt rozporządzenia, na podstawie którego dłużej, bo do końca czerwca przyszłego roku, nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji zamiany i sprzedaży walut wirtualnych. To już kolejne odroczenie.

10.12.2019

Będzie zaległa podwyżka dla celników i skarbowców

Administracja publiczna Prawo pracy

Wielokrotność kwoty bazowej stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) wyniesie 3,39. Tak postanowiła Rada Ministrów przyjmując we wtorek rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, przedłożone przez ministra finansów.

10.12.2019

Pilnie musimy uniezależnić rynek leków od chińskich dostawców

Opieka zdrowotna Farmacja

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i inne europejskie organizacje producentów leków zrzeszone w Medicines for Europe (M4E) i The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA), apelują o wdrożenie rozwiązań zapobiegających brakom leków. Związek prowadzi rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, ponieważ  pilnie musimy uniezależnić polskich pacjentów od chińskich dostaw.

10.12.2019

Nadal nie wiemy, jaki sens ma łączenie Szpitala Czerniakowskiego ze spółką Solec

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do tej pory władze Warszawy nie przedstawiły żadnych merytorycznych opracowań, na podstawie których można byłoby uznać, iż proces wchłonięcia Szpitala Czerniakowskiego przez Szpital na Solcu, a docelowo przez nowobudowany Szpital Południowy, przyniesie oczekiwane rezultaty, zarówno  w aspekcie finansowym, jak  przede wszystkim dla dobra mieszkańców Mokotowa – podkreśla Longina Kaczmarska

10.12.2019

UOKiK: Allegro faworyzuje swój sklep kosztem innych sprzedawców

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że potentat w handlu elektronicznym wykorzystuje swoją pozycję kosztem sklepów internetowych, a pośrednio również konsumentów. Spółka podkreśla, że Oficjalny Sklep Allegro odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży na całej platformie i nie zaburza konkurencji.

10.12.2019

NIK: Nieprawidłowości w programie "praca dla więźniów"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wykryto liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych w ramach kontroli Programu "Praca dla Więźniów"- poinformowała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Izba zdecydowała o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury. - To "śmieszne" i "typowo polityczne" zarzuty - ocenił były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

10.12.2019

Procedura cywilna: eksperci na UKSW debatowali o dobrych i złych stronach przepisów

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Podczas zorganizowanej 9 grudnia br. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” na UKSW rozmawiano o Kodeksie postępowania cywilnego. Mówiono m.in. o właściwości funkcjonalnej sądu egzekucyjnego oraz o zasadach przekazywania czynności referendarzom sądowym.

10.12.2019

Sędzia nie zna się na badaniu prawdziwości dokumentów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia w sprawie cywilnej nie powinien zastępować biegłego i we własnym zakresie badać, czy doszło do fałszerstwa dokumentu. W kodeksie postępowania cywilnego istnieje wadliwa regulacja, na podstawie której sędzia może dokonać tych ustaleń – twierdzi prof. UMK, dr hab. Violetta Kwiatkowska-Wójcikiewicz.

10.12.2019

Niemiecki wzór raczej niedobry do karania sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W niemieckim prawie jest przepis przewidujący kary dla sędziów i urzędników, ale pozwala on na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tylko w razie prowadzenia postępowania lub podjęcia decyzji prawnej, naruszającej prawo na rzecz jednej ze stron lub na jej niekorzyść. W Niemczech nie ma mowy o karaniu za wyrok, ani za stosowanie się do orzeczeń TSUE

10.12.2019