Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym mniejszość narodowa powinna spełniać następujące warunki:

  1. jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją;
  3. dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji;
  4. ma świadomość własnej historycznej wspólnoty narodowej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę;
  5. jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat;
  6. utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.

 

Dziś w Polsce za mniejszości narodowe uznaje się następujące mniejszości:

  1. białoruską;
  2. czeską;
  3. litewską;
  4. niemiecką;
  5. ormiańską;
  6. rosyjską;
  7. słowacką;
  8. ukraińską;
  9. żydowską.

MSWiA: Na magistracie nie zawiśnie „Urzōnd Miasta Katowice”

Gruzini w Polsce od XVII wieku

Zdaniem 37 posłów Lewicy wszystkie te warunki spełniają obywatele Polski narodowości gruzińskiej. Inicjatorzy nowelizacji uzasadniają, że Gruzini zamieszkiwali w Polsce już od XVII wieku. Większa ich migracja miała miejsce w 1921 r., po inwazji bolszewickiej na Demokratyczną Republiką Gruzji. Polska aneksji nie uznała, a z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, attachat wojskowy polskiej ambasady w Turcji zaproponował gruzińskim oficerom służbę kontraktową w Wojsku Polskim. Z tej oferty skorzystała ponad setka oficerów, a wraz z nimi przybyła do Polski również grupa uchodźców cywilnych. Oficerowie gruzińscy wzięli udział w kampanii wrześniowej (m.in. ppłk. Walerian Tewzadze, jeden z dowódców obrony Warszawy) , służyli w szeregach Armii Krajowej i walczyli w Powstaniu Warszawskim. Muzeum Powstania Warszawskiego stoi pomnik gruzińskich uczestników polskiego podziemia niepodległościowego odsłonięty w 2007 r.

 

Gruzinów w Polsce nawet kilkanaście tysięcy

Parlamentarzyści wskazują, że w Polsce działają organizacje polskich Gruzinów które rozwijają współpracę między obydwoma narodami.

Według różnych szacunków, społeczność gruzińska Polsce liczy od 5,5 tys. do 12,9 tys. osób. Posłowie uzasadniają, że po nadaniu narodowości gruzińskiej statusu mniejszości narodowej,  będzie ona miała możliwość przekazywać swoje opinie i uwagi w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

 Projekt nie był jeszcze konsultowany publicznie.