UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia przez apteki DOZ kontroli nad spółką Medix

Farmacja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji wśród aptek w Tczewie. Wskazuje, że po przejęciu przez sieć aptek Dbam o Zdrowie (DOZ) firmy Medix, franczyzobiorcy kilkunastu placówek tej sieci, konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych dotyczących transakcji, bo oba podmioty działają na rynku farmaceutycznym.

05.11.2019

Zasady kremacji zwłok wymagają pilnego uregulowania w przepisach

Środowisko Prawo gospodarcze

Spopielanie zwłok wyłącznie w drewnianej trumnie i potwierdzane certyfikatem – to niektóre z propozycji zmian w prawie, dotyczących procedury kremacji. Według ekspertów nowe przepisy są konieczne ze względu na ochronę środowiska, identyfikację i weryfikację zwłok poddawanych kremacji i balsamowaniu oraz zasady prowadzenia zakładów spopielania.

05.11.2019

Prawo przedsiębiorców działa. Po interwencji rzecznika, sąd uchyla kary

Małe i średnie firmy

Urząd celno-skarbowy ukarał przewoźnika trzykrotnie za jedno naruszenie dotyczące systemu SENT w trakcie jednego transportu. Łącznie nałożył kary w wysokości 30 tys. złotych. WSA w Lublinie po skargach rzecznika małych i średnich przedsiębiorców uchylił niekorzystne decyzje. Uznał, że są sprzeczne z prawem przedsiębiorców.

05.11.2019

W środę kolejne spotkanie fizjoterapeutów i diagnostów z ministrem zdrowia i dyrektorami NFZ

Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali zaczęli dawać podwyżki fizjoterapeutom i diagnostom laboratoryjnym – mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Jednak nie wszyscy je dostali, dlatego w środę odbędzie się kolejne spotkanie związków zawodowych fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych z ministrem zdrowia. Udział w nim ma wziąć też 16 dyrektorów oddziałów NFZ.

05.11.2019

Odbiurokratyzowanie procedur przyspieszy szacowanie szkód w rolnictwie

Samorząd terytorialny

Opóźnień w sporządzaniu protokołów szkód po suszy można uniknąć. Samorządowcy i Podlaska Izba Rolnicza apelują do resortu rolnictwa o uproszczenie procedury i powołanie stałych komisji. Podkreślają, że obecnie członkowie komisji szacujących pracują społecznie. Problemem jest też zbyt mała liczba stacji pomiarowych, co powoduje, że dane są niepełne.

05.11.2019

Policjantom trzeba będzie zapłacić za nadgodziny

Policja

Polscy policjanci wypracowali już ponad 2,6 miliona godzin nadliczbowych - wszystko przez braki kadrowe. Problem przepracowanych funkcjonariuszy nie zostanie jednak szybko rozwiązany. Nie ma bowiem żadnej możliwości, aby przy tej liczbie nadgodzin udzielić policjantom wolnego i „wyzerować licznik”, bo oznaczałoby to zamknięcie komend i komisariatów.

05.11.2019

Będą zmiany dotyczące badania przez komorników terminów przedawnienia

Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza zmian w przepisach zobowiązujących komorników do badania, czy roszczenie, które mają wyegzekwować, jest przedawnione. Rozważa doprecyzowanie, że chodzi o zweryfikowanie, czy po nadaniu klauzuli wykonalności doszło do przedawnienia.

05.11.2019

Pani z dziekanatu wciąż dzieli i rządzi

Szkolnictwo wyższe

Aż 46 proc. studiujących jest niezadowolonych z funkcjonowania wirtualnego dziekanatu na swojej uczelni. Pod dziekanatami okresowo wciąż wiją się kolejki, a kartka na drzwiach pracowni bywa jedynym źródłem informacji, że zajęcia zostały odwołane i kiedy się odbędą.

05.11.2019

Gminy wdrażają nowe prawo z ogromnym opóźnieniem

Samorząd terytorialny

Zmiany w wielu ustawach wymagają często zmian w prawie lokalnym. Potrzebne są więc nowe uchwały gmin, z którymi te opóźniają się nawet po... kilkaset dni. To skutek zbyt wielu przepisów - często nieprzemyślanych i źle skonstruowanych. Wiele samorządów nie wie, co ma robić. W efekcie - tracą na tym obywatele, którzy muszą np. więcej płacić za wywóz śmieci.

05.11.2019

Nowe przepisy skomplikują handel wyrobami medycznymi

Opieka zdrowotna

Projektowane przepisy, dotyczące reklamy wyrobów medycznych - mają obowiązywać po 26 maja 2020 r. Niestety, nie są jasne. Producenci i importerzy nie wiedzą, jak będą mogli prezentować sprzęt w szpitalach czy na konferencjach naukowych, by nie być posądzonymi o złamanie przepisów i nie narazić się na karę nawet 2 milionów złotych.

05.11.2019

Unieważniona umowa to nie zawsze zwycięstwo

Kredyty frankowe

Unieważnienie umowy, o co wnioskują pełnomocnicy państwa Dziubaków, może okazać się niekorzystne - jeśli sąd do rozliczenia zastosuje teorię salda. A jej zwolennikiem jest właśnie m.in. sędzia Kamil Gołaszewski, który ma rozstrzygnąć ich sprawę. Prawnicy frankowiczów nie mają jednak wątpliwości, że to niezgodnie z prawem cywilnym.

05.11.2019

MEN: lekcje w późnych godzinach to sprawa dyrektora

Za plany lekcji i warunki panujące w szkole odpowiada dyrektor oraz - ewentualnie - organ prowadzący - odpowiada MEN na pytanie posłów o późne godziny kończenia lekcji przez uczniów. Według resortu, jeżeli chodzi o pracę na kilka zmian, w szkołach jest lepiej niż w poprzednim roku szkolnym.

05.11.2019

RPO: Brak ważnego specyfiku przy operacji nowotworowej - ubocznym efektem walki z mafią lekową

Farmacja

W polskich szpitalach brakuje znacznika, który podczas operacji onkologicznych pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych. To efekt noweli Prawa farmaceutycznego z 2018 r., która zabroniła łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej. Zakaz miał służyć walce z tzw. mafią lekową, a uderzył w pacjentów - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i prosi ministra o pilne zajęcie stanowiska w sprawie.

04.11.2019

BCC chwali zmiany ws. "małego ZUSu"

Ubezpieczenia społeczne

Firmy, których przychód w 2019 r. nie przekroczy progu 120 tys. złotych, a miesięczny dochód nie będzie większy, niż 6 tys. złotych -uzyskają możliwość odprowadzania składek do ZUS w wysokości uzależnionej od dochodu - zakłada projekt ustawy. Zmiany chwali BCC - zdaniem organizacji pracodawców każde działanie ustawodawcy liberalizujące dotychczasowe obciążenia, jest pozytywne.

04.11.2019

Sztuczna inteligencja zajrzy w oczy Polaków

Pacjent Finansowanie zdrowia

Pacjentowi w kilkanaście sekund kamera robi zdjęcia oka. Później te fotografie są analizowane przez oprogramowanie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji. W ramach pilotażu takie badania rozpoczęto już na Lubelszczyźnie. Tam w jednej z parafii przebadano 60 osób, u jednej trzeciej wykryto zmiany zagrażające widzeniu, z tego 2/3 nie wiedziało o tym, że ma chore oczy.

04.11.2019

Dr Kawecki: Łatwiej dostosować studia do rynku pracy

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą RODO

Ustawa 2.0 ma wiele zalet, należy do nich elastyczność kadrowa oraz to, że uczelnia ma swobodę w zmianie 30 proc. zakresu merytorycznego kierunku studiów. Nie musi uzyskiwać na to żadnych pozwoleń, co oznacza, że może sprawniej reagować na potrzeby rynku - ocenia dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

04.11.2019

Do sprawy Dziubaków przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich

Kredyty frankowe

4 listopada odbyła się rozprawa w sprawie umowy kredytowej państwa Dziubaków - pierwsza po wyroku TSUE. Bank wyliczył, że w przypadku unieważnienia umowy może domagać się od nich nawet 800 tys. zł lub zwrotu mieszkania. Nie zapadł wyrok, bo do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd dał mu miesiąc na przedstawienia swojego stanowiska, a kolejną rozprawę wyznaczył na 3 stycznia 2020 roku.

04.11.2019

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch kandydatami do TK

Zgłoszono kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Na liście znaleźli się: Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch. 3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK. Krystyna Pawłowicz zapowiedziała, że jest merytorycznie przygotowana do pełnienia tej funkcji i jak zostanie sędzią to zadba, by Trybunał był bliżej zwykłych obywateli.

04.11.2019

UOKiK stawia bankom zarzuty dotyczące umów kredytowych

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

04.11.2019

Wyższe o 50 proc. pensje kadry zarządzającej w dwóch instytutach medycznych

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Członkowie kierownictwa dwóch Instytutów - Kardiologii w Aninie i Centrum Onkologii - mają mieć od 1 stycznia 2020 r. zwiększone wynagrodzenia o 50 proc. - takie zmiany zakłada projekt złożony przez Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy, że równocześnie placówki zostaną przekształcone w państwowe instytuty badawcze, a taka zmiana jest konieczna, by jednostki były konkurencyjne na rynku. 

04.11.2019