We wtorek w Senacie odbyło się głosowanie nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.  Senatorowie wprowadzili do niej 41 poprawek, w tym jedną usuwającą kontrowersyjny art. 22 . Umożliwiał pozbawienia wszelkiej pomocy publicznej, także unijnych dotacji za naruszenie obostrzeń ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Wszystko wskazuje, że posłowie zajmą się nią jeszcze dziś. Pytanie, czy posłowie PiS poprą poprawkę ważną dla przedsiębiorców?

 


Ustawa wspierająca służbę zdrowia, uderzała w firmy

Tzw. ustawa antycowidowa, która najwięcej zmian przewiduje dla służby zdrowia, ale nie tylko, zawiera też ustawową podstawę do wprowadzenia rozporządzeniem nakazu zakrywania ust i nosa. Co najważniejsze dla przedsiębiorców, w wersji uchwalonej przez Sejm ustawa wprowadziła przepis, który umożliwiał pozbawienia wszelkiej pomocy publicznej, także unijnych dotacji, za naruszenie obostrzeń ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jakiekolwiek naruszenie pozbawiało pomocy covidowej, a także dotacji unijnych

Art. 22 ustawy umożliwiłaby więc pozbawienie finansowej pomocy za zorganizowanie konferencji on-line w czerwonej strefie w okresie od 17 do 23 października, otwarcie siłowni - choć przepisy dopuszczają wyjątki, a nawet brak maseczki. O problemie, pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Eksperci zwracają też uwagę, że nowa regulacja wpływa na zasady ubiegania się o dotacje unijne, a także wymaga ponownej notyfikacji pomocy zaakceptowane już przez Komisję Europejską. W sprawie interweniował też Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Domagał się usunięcia przepisu.  I Senat posłuchał jego głosu i usunął kontrowersyjny przepis. -  Mam nadzieję, że Sejm to teraz zrozumie, że przepis, który pozbawia pomocy bez ukarania za naruszenie prawomocną decyzją czy wyrokiem sądowym urąga zasadom państwa prawa Jeżeli ktoś koniecznie chce łączyć pomoc z przestrzeganiem covidowego prawa niech złoży nowy projekt uwzględniający prawomocne decyzje - podkreśla Adam Abramowicz. Jest to o tyle ważne, że jednocześnie w Sejmie jest już projekt tarczy branżowej, który ma umożliwić blisko 200 tys. przedsiębiorcom otrzymania zwolnienia ze składek ZUS czy otrzymanie postojowego.