Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podpisał umowy z dyrektorami 26 szpitali, a także Sanatorium MSWiA w Kołobrzegu, które zgłosiły chęć uzyskania sprzętu ze Szpitala Tymczasowego.

Narzędzia, które trafią do zainteresowanych placówek zostały zakupione przez wojewodę z rezerwy budżetu państwa (6,6 mln zł) i przekazane przez rządową agencję rezerw strategicznych (3,9 mln zł). Od grudnia 2020 roku znajdowały się w szpitalu tymczasowym w Netto Arenie w Szczecinie, do którego ostatecznie nie trafił żaden pacjent.

 

Obiektywne rozdysponowanie sprzętu medycznego

Jak zaznaczył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, przy podziale sprzętu placówkom medycznym kładziono nacisk, by rozdysponować sprzęt obiektywnie. - Stworzyliśmy algorytm uwzględniający m.in.: zaangażowanie szpitali w leczenie covidowe, procentowe obłożenie łóżek z hospitalizowanymi z koronawirusem, czy dotychczasowe dofinansowanie. W sumie to 1524 sztuk sprzętu i wyposażenia, które przekazujemy w państwa ręce – powiedział wojewoda Bogucki zwracając się do dyrektorów i prezesów szpitali.

Jaki sprzęt trafi do szpitali w zachodniopomorskim   

Do placówek medycznych trafi m.in.: aparat USG ze wszystkimi głowicami, mobilny aparat RTG, aparat do znieczulenia, stół operacyjny, bronchofiberoskop z torem wizyjnym, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, analizator pomiarów krytycznych, sterylizator, zamgławiacz, macerator. Ponadto rozdysponowane będą łóżka szpitalne (140 sztuk), kardiomonitory (50 sztuk), pompy objętościowe / lekowe jednostrzykawkowe / infuzyjne (276 sztuk), pulsoksymetry (100 sztuk), materace przeciwodleżynowe (100 sztuk) oraz wózki do przewożenia chorych (40 sztuk). Przekazano łącznie 55 różnych pozycji sprzętu i wyposażenia medycznego, w ilości 1574 sztuk.

Szpital tymczasowy opuszcza Netto Arenę

Od grudnia 2020 roku w obiekcie Netto Arena w gotowości czekał szpital tymczasowy przygotowany na potrzeby chorych na COVID-19 (ostatecznie nie został przyjęty żaden pacjent). Od stycznia 2021 roku w hali widowiskowo – sportowej działał największy w Szczecinie i województwie punkt szczepień przeciwko COVID-19, który zakończył działalność 17 czerwca. Z końcem czerwca kończy się umowa pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Sportu Rekreacji i Rehabilitacji, a wojewodą zachodniopomorskim na najem obiektu.