Wysoka zdawalność na egzaminie komorniczym

Strefa aplikanta

Do egzaminu komorniczego przystąpiło 150 zdających, w wynik pozytywny uzyskały 132 osoby. Zdawalność, według danych resortu sprawiedliwości, wyniosła ok. 88 proc. Była o 10 proc. wyższa niż w zeszłym roku, choć wtedy zdawało mniej osób.

17.04.2019

Pilotaż opieki koordynowanej w małych przychodniach jeszcze w tym roku

Opieka zdrowotna

Jest szansa, że opracowany przez Porozumienie Zielonogórskie pilotaż opieki koordynowanej POZ OK zostanie wdrożony jeszcze w tym roku. Projekt zyskał pozytywną ocenę NFZ oraz lekarzy małych podmiotów, w tym jednoosobowych praktyk, do których jest kierowany. Zgodnie z planami pod koniec maja trafi do oceny Ministerstwa Zdrowia.

17.04.2019

MF wyjaśnia wątpliwości wokół PIT dla twórców

PIT

Ministerstwo Finansów uspokaja podatników, że nie pojawiają się żadne problemy w rozliczeniach w rozliczeniach PIT przez twórców. Jak zapewnia resort w reakcji na artykuł w Prawo.pl, ministerstwo otrzymało jednostkowe sygnały o takich sytuacjach w początkowym okresie działania nowej usługi. Natychmiast zostało to skorygowane i nie ma już miejsca.

17.04.2019

Jest wniosek o ponad 18 mln zł odszkodowania za niesłuszne skazanie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tomasz Komenda, który spędził w więzieniu 18 lat, razem ze swoim pełnomocnikiem prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim złożył w środę do wrocławskiego sądu pozew o zadośćuczynienie i odszkodowanie w wysokości ponad 18 mln zł za niesłuszne skazanie za gwałt i zabójstwo 15-latki.

17.04.2019

ZUS: Do 23 kwietnia czas na złożenie wniosku dla kobiet z rocznika -1953

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Kobietom z rocznika 1953, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu, został już tylko tydzień na złożenie wniosku o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Panie, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu, po wyroku TK mają 3 miesiące na złożenie skargi o wznowienie postępowania sądowego.

17.04.2019

Zalewska: Rady klasyfikacyjne po świętach

Kadry w oświacie

W większości szkół rady klasyfikacyjne przekładane są na 24-25 kwietnia, istnieje szansa, by w Wielkim Tygodniu dojść do porozumienia albo przynajmniej zawiesić strajk – zapowiada szefowa MEN Anna Zalewska. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, gdy rady się nie odbędą, uczniowie nie będą mogli przystąpić do matury.

17.04.2019

NIK: Samorządy opieszale regulują status państwowych nieruchomości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mimo iż, zgodnie z obowiązującym prawem własność wszystkich nieruchomości samorządowych i Skarbu Państwa powinna zostać uregulowana najpóźniej do listopada 2013 r., nadal starostwa i gminy są nieskuteczne w ujawnianiu prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

17.04.2019

Startuje V edycja Mistrzostw Kadry BHP

BHP

7 maja 2019 roku startuje V edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do specjalistów bhp oraz wszystkich zainteresowanych tematyką z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Konkurs organizuje Koalicja Bezpieczni w Pracy.

17.04.2019

Uczelnie na razie nie planują zmian w rekrutacji

Kadry w oświacie

Trwa kryzys w oświacie, a matury za pasem. Rodzi to wiele pytań o rekrutację na uczelnie. Jeżeli z powodu strajku egzamin dojrzałości się opóźni lub w ogóle nie uda się go przeprowadzić w niektórych szkołach, pojawi się problem przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

17.04.2019

Nieliczni chorzy na schizofrenię pracują, choć 26 proc. ma wyższe wykształcenie

Opieka zdrowotna

Ok. 190 tys. osób z rozpoznaną schizofrenią korzysta z usług NFZ. Z chwilą wykrycia choroby 72 proc. traci pracę. Są wśród nich naukowcy, artyści, inżynierowie. Pracuje zaledwie 9 tysięcy chorych, reszta pobiera renty. Konieczne są zmiany nie tylko w opiece zdrowotnej, by - mimo choroby - mogli pracować. To byłaby dla nich także forma terapii.

17.04.2019

Prokuratorzy częściej oskarżają podatników

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Fiskus coraz częściej karze podatników na podstawie kodeksu karnego skarbowego i przepisów karnych. Z praktyki doradców podatkowych wynika, że występowanie dwóch oskarżycieli - prokuratora i organu skarbowego, staje się regułą. Akty oskarżenia kierowane są nawet przeciwko osobom, które swoje decyzje opierały na korzystnych dla nich wyrokach.

17.04.2019

Gostynin jak tykająca bomba, kolejni pacjenci doprowadzą do zapłonu

Wymiar sprawiedliwości

W Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przebywa obecnie 65 osób i nie ma warunków do przyjmowania kolejnych - alarmują przedstawiciele RPO. Według nich dalsze przepełnianie ośrodka spowoduje eskalacje konfliktów i zagrożenie dla bezpieczeństwa także personelu.

17.04.2019

Będą unijne przepisy o ochronie sygnalistów

Prawo pracy Spółki

Osoby, które zgłaszają przypadki naruszenia prawa, czyli sygnaliści, otrzymają większą ochronę i bezpieczne kanały zgłaszania przypadków naruszeń prawa - we wtorek Parlament Europejski poparł propozycje nowych przepisów w tej sprawie. Regulacje muszą jeszcze zostać przyjęte przez Radę UE, a państwa członkowskie będą miały dwa lata na ich wdrożenie.

16.04.2019

Od 2022 roku samochody obowiązkowo z systemami bezpieczeństwa

Rynek i konsument Nowe technologie

Już za 3 lata obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu będą m.in.: inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i rowerzystów czy instalacje umożliwiające zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon - łącznie będzie to ok. 30 systemów

16.04.2019

Ustawa antylichwiarska obejmie też lombardy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Polska dołączy do krajów, które bezwzględnie walczą z lichwą. Projekt ustawy w tej sprawie jest już w konsultacjach. Wiceminister Marcin Warchoł zapewnił we wtorek, że polskie regulacje antylichwiarskie będą odnosiły się do wszystkich: firm udzielających tzw. chwilówek, banków i lombardów, jeśli udzielają pożyczek.

16.04.2019

Debata: Demokracja jest jedna, ale słabnie skłonność do jej obrony 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Czy coraz bardziej popularne w niektórych krajach pojęcie "demokracja nieliberalna" może być analizowane obok tradycyjnej definicji demokracji? - zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez miesięcznik "Państwo i Prawo". Dominował pogląd, że ten termin ma raczej ukrywać dążenia do rządów autorytarnych niż kreowania nowej formy demokracji.

16.04.2019

Matura dla każdego? Resort rozważa zmianę przepisów

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce dopuścić do matury wszystkich uczniów, niezależnie od tego, czy rady klasyfikacyjne w ogóle się odbędą. Wymaga to zmian w ustawie, ale - jak pokazał przypadek wyznaczania egzaminatorów - MEN nie waha się przed zmianami prawa w celu ograniczenia skutków strajku nauczycieli.

16.04.2019

Nastolatka w rejestrze pedofilów? RPO ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, wysłana do młodszego kolegi, skończyła się dla 16-latki wpisem do rejestru pedofilów, i to mimo że sąd udzielił jej jedynie upomnienia. Uznał przy tym, że sprawa "nie ma charakteru poważnego”, a psycholog całe zdarzenie złożył na karb nadpobudliwości dziewczynki. W rejestrze będzie figurować do 28. roku życia, co w ocenie RPO odbije się na całej jej przyszłości.

16.04.2019

Rząd zaakceptował rozszerzenie programu "500 plus"

Prawo rodzinne Finanse

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko – prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny.

16.04.2019