Czytaj: Tygodniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wlk. Brytanii>>

Natomiast w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o wprowadzeniu od północy 10-dniowej kwarantanny dla osób przybywających spoza strefy Schengen.

Więcej: Od północy 10-dniowa kwarantanna dla przybywających spoza strefy Schengen>>
 

Wprowadzenie kwarantanny dla przyjeżdżających z Wlk. Brytanii znalazło się w opublikowanym 22 czerwca rozporządzeniu (obowiązuje od środy 23 czerwca). Zasady dotyczące podróżnych spoza strefy Schengen opublikowane zostały w środę po południu w Dzienniku Ustaw w znowelizowanej wersji Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

Obie te decyzje od razu rodzą pytania o podróże, w tym tranzytowe - z lotnisk w Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych tymi ograniczeniami. Prawnicy jednak uspakajają, że taka przesiadka jeżeli była elementem jednej podróży z kraju nieujętego w zmienianym ustępie 5 paragraf 3 rozporządzenia covidowego - nie będzie podstawą do skierowania na kwarantannę. Nie wyłącza też możliwości wylegitymowania się testem "sprzed wylotu" (par. 3 ust. 2 pkt. 22). 

Ene due rabe - z Wielkiej Brytanii na kwarantannę

Wyjątkiem tutaj są oczywiście m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 lub te, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Warto też wskazać, że obejmuje to dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, a także tych, którzy przedstawili negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonany przed przekroczeniem granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, ale stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Tyle że Wielka Brytania nie jest ani w Unii Europejskiej, ani w Schengen. 

- Mój kolega od lat pracuje w Wielkiej Brytanii. W poniedziałek mają przylecieć do Polski do rodziny na wakacje. Właśnie się dowiedzieli, że Wielka Brytania została dopisana do krajów, z których przyjezdni objęci są minimum siedmiodniową kwarantanną. Dzieci nie są jeszcze zaszczepione, co oznacza, że trafią na kwarantannę - mówi rozmówca Prawo.pl z Warszawy. 

Na portalach społecznościowych pojawiło się też wiele pytań dotyczących lotów tranzytowych m.in. przez Londyn. -  Przesiadka w Londynie nie będzie podstawą do skierowania na kwarantannę co najmniej 7-dniową. Nie wyłącza też możliwości wylegitymowania się testem "sprzed wylotu" (par. 3 ust. 2 pkt. 22 rozporządzenia z 6 maja 2021 r.). Oczywiście fakt rozpoczęcia podróży w miejscu innym niż Zjednoczone Królestwo trzeba będzie na granicy wykazać. A zmiana w ust. 5 nie wpływa na inne podstawy wyłączenia kwarantanny opisane poza ust. 4 paragrafu 3 (a więc np. szczepienie) - mówi radca prawny Jakub Kowalski, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes sp.j. 

Co ważne, nowe rozporządzenie obejmuje zwolnieniem z kwarantanny osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z naszego kraju. 

 

Test tuż przed podróżą? Przed kwarantanną nie uratuje

Mecenas zwraca uwagę, że rozporządzenie z 22 czerwca 2021 r. dodało Zjednoczone Królestwo do ust. 5 w par. 3 rozporządzenia z 6 maja 2021 r. I pojawia się kolejny problem. 

- Ten przepis mówił wcześniej o rozpoczynaniu podróży z terytorium określonych państw. Obecnie zatem tylko rozpoczęcie podróży z terytorium m.in. Zjednoczonego Królestwa sprawia, że podróżny nie będzie mógł skorzystać z dobrodziejstwa ust. 4 par. 3 czyli skrócenia kwarantanny przez test wykonany w ciągu 48 godzin. Do takich osób znajduje zastosowanie zwolnienie przez test wykonany po co najmniej 7 dniach - dodaje. 

Jakie jeszcze kraje to obejmuje? Republikę Indii i Republikę Południowej Afryki. 

Tranzyt przez Polskę możliwy

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano też nowelizację rozporządzenia MSWiA w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych.  

Nowela rozszerzyła katalog cudzoziemców mogących wjechać na terytorium kraju spoza strefy Schengen o osoby podróżujące przez Polskę tranzytem drogą lotniczą. Osoby takie - po przylocie do Polski - mogą przebywać na terytorium kraju nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski, licząc od momentu przylotu na jej terytorium.

Sprawdź: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych>>
 

MSZ zniechęca do podróży

Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia 23 czerwca br. zorganizowało wspólny briefing prasowy w temacie podróżowania w okresie wakacji i ostrzeżeń dla podróżujących. – Od początku pandemii zalecamy daleko idącą wstrzemięźliwość w kwestii wyjazdów zagranicznych – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Dodał, że dynamicznie zmieniające się restrykcje mogą mieć wpływ na możliwości podróżowania i powrotu do domów obywateli RP. – W obecnej sytuacji epidemicznej, MSZ uznaje za zasadne utrzymanie 3. poziomu ostrzeżenia dla podróżujących. Nie podróżuj, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne – wskazał wiceszef polskiej dyplomacji.

Zaapelował również o bieżące sprawdzanie aktualnych informacji dla podróżujących na stronie MSZ oraz na stronach ambasad i urzędów konsularnych. Ministerstwo prowadzi bowiem szeroko zakrojone akcje prewencyjne i informacyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz witryn MSZ i placówek zagranicznych.

Czytaj: Trudno zmienić termin drugiej dawki szczepienia, a wakacje się zbliżają>>