Złotówka to za mało na nową linię PKS

Samorząd terytorialny

Samorządy zawnioskowały o zaledwie 18 z 300 milionów złotych zaplanowanych w tym roku na przywrócenie lokalnych przewozów autobusowych. Wielu nie stać na wkład własny, bo złotówka dopłaty nie wystarcza, żeby utworzyć nowe połączenie. Zamkniętą drogę mają te gminy, w których PKS-y zniknęły niedługo przed wejściem w życie ustawy.

16.09.2019

PiS: Dalsze zmiany w sądownictwie, sędziowie i prokuratorzy bez immunitetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości znalazła się zapowiedź kontynuacji reformy sądownictwa oraz dalszych zmian w prawie karnym i powiązanych z nim procedur. Jest w nim mowa m.in. o zniesieniu immunitetu sędziów i prokuratorów oraz zapowiedź utwardzenia stosunku w tej dziedzinie do organów UE.

15.09.2019

PiS chce walczyć z nierównościami na rynku pracy

Prawo pracy

Zainicjujemy nowe rozwiązania legislacyjne, w tym podniesiemy obowiązujące standardy w kodeksie pracy. Najwięksi pracodawcy będą przeprowadzać ankietę dotyczącą wynagrodzeń co dwa lata, w celu wykrycia, zaradzenia i zapobiegania nieuzasadnionym różnicom w wynagrodzeniach i innych warunkach zatrudnienia kobiet i mężczyzn - napisano w programie wyborczym PiS.

15.09.2019

Samorządy sędziowskie krytycznie o kandydatach do Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenia przedstawicieli sędziów kolejnych okręgów negatywnie oceniają kandydowanie sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ostatnich dniach takie uchwały, związane z naborem na wakujące stanowiska w tej izbie, w kontekście wątpliwości co do legalności tej Izby SN, podjęły m.in. zgromadzenia w Warszawie i Szczecinie.

15.09.2019

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.

15.09.2019

Prokurator Generalny i Izba Dyscyplinarna SN pozbawią posła immunitetu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, procedurę pozbawienia posła lub senatora immunitetu inicjować będzie Prokurator Generalny, a decyzję podejmować będzie Sąd Najwyższy. Prezydium Sejmu i Komisja Regulaminowa zostaną poinformowane przez Prokuratora Generalnego o wszczęciu takiej procedury.

15.09.2019

Prawie połowa Polaków zdobywa wyższe wykształcenie

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

W 2018 roku 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - wynika z raportu "Education at a glance 2019". Jego autorzy podkreślają, że to odsetek zbliżony do średniej państw OECD. I przypominają, że on rośnie, bo w 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 procent.

15.09.2019

PiS wzmocni pozycję premiera, wojewodów i koordynatora służb

Administracja publiczna

Wzmocnienie pozycji premiera i urzędu ministra – koordynatora służb specjalnych, powołanie ministra – szefa centrum analiz strategicznych oraz wzrost pozycji wojewodów - to niektóre z propozycji Prawa i Sprawiedliwości na kolejną kadencję zawarte w opublikowanym w sobotę programie partii.

14.09.2019

Dyrektorzy szczęścia wkraczają do firm

HR

Jeszcze kilka lat temu temat szczęścia w pracy wydawał się śmieszny. Praca mogła dawać co najwyżej satysfakcję, a szczęśliwy był pracownik, który właśnie kończył swoją zmianę. Dziś natomiast to realne wyzwanie dla HR, bo zmienił się rynek, oczekiwania pracowników i świadomość managerów. Dlatego Happy Manager czy Chief Happiness Officer to stanowiska, które zaczynają pojawiać się w firmach.

14.09.2019

RPO: Pegasus może być, ale w ramach prawa i pod kontrolą

Prawo karne RODO

Nie można kwestionować potrzeby stosowania kontroli operacyjnej, jednak zasada legalizmu wymaga wykreowania mechanizmu, który z jednej strony umożliwiłby służbom efektywną walkę z zagrożeniami, ale i zapewniał nadzór nad działalnością służb. Tymczasem w Polsce nie ma takiego mechanizmu - stwierdza rzecznik praw obywatelskich.

14.09.2019

Sudoł: Zniesienie limitu składek na ZUS niekorzystne dla pracowników

Jeżeli limit składek zostanie rzeczywiście zniesiony, wzrosną koszty związane z zatrudnianiem pracowników otrzymujących wyższe wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie także niekorzystne dla samych pracowników, którzy w konsekwencji mogą otrzymać niższe wynagrodzenia netto - uważa adwokat Magdalena Sudoł

14.09.2019

Mieszkańcy zdecydują, na co wydać pieniądze z budżetów obywatelskich

Samorząd terytorialny

Miejskie poidełka dla spragnionych, fotopułapki na podrzucających śmieci czy kampania, by sprzątać po psach, to - obok remontów chodników, dróg i boisk - przykłady projektów, jakie zgłaszają mieszkańcy do realizacji z budżetów obywatelskich. Mają one swoich zwolenników i przeciwników, ale eksperci uważają, że ważna jest już sama aktywizacja mieszkańców.

14.09.2019

O uldze decyduje cel mieszkaniowy, a nie kolejność zawarcia umów

Ordynacja PIT

Jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczone zostały na zakup kolejnej nieruchomości realizującej własne cele mieszkaniowe, to przysługuje zwolnienie podatkowe, nawet gdy umowa zakupu nowego lokalu powstała wcześniej niż doszło do sprzedaży starego - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

14.09.2019

Nie ma zakazu kserowania dowodów osobistych przez banki

Finanse RODO Compliance

Kopiowanie dowodów osobistych przez banki jest legalne tylko wtedy, gdy wynika to z ustawy – stwierdził Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jego zdaniem jest to możliwe jedynie w celu walki z praniem pieniędzy. Eksperci nie zgadzają się z tym stanowiskiem. Uważają, że banki będą je kwestionować w sądach.

14.09.2019

MEN konsultuje zmiany w rozporządzeniu o świadectwach i dyplomach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepełnoletni uczniowie będą mogli odbierać legitymacje szkolne, świadectwa ukończenia szkoły, a także inne dokumenty określone w obowiązującym od 6 września br. rozporządzeniu. - To odpowiedź na oczekiwania rodziców, uczniów i dyrektorów szkół - deklaruje resort.

13.09.2019

Rząd konsultuje prawo o fundacjach rodzinnych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej - poinformowała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, to jest potrzebne rozwiązanie, pomysł na ułatwienie sukcesji w firmach. MPiT przez miesiąc zbierać będzie opinie na temat modelu polskiej fundacji rodzinnej.

13.09.2019

Już 350 rodzajów leków brakuje w polskich aptekach

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Znajduje się na niej już 350 pozycji m.in.: insuliny, zawiesiny do nebulizacji, leki przeciwzakrzepowe i preparaty mlekozastępcze dla dzieci. To oznacza, że mimo zaostrzania przepisów związanych z dystrybucją i sprzedażą leków, brakuje ich coraz więcej, bo nadal wiele z nich jest wywożonych zagranicę.

13.09.2019

NFZ podał zasady finansowania leczenia uczniów. Według dentystów niekorzystne

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił zasady rozliczania leczenia dzieci w gabinetach szkolonych lub w poradniach dentystycznych, które podpiszą umowy ze szkołami. Stomatolodzy twierdzą, że są one tak skonstruowane, że będą pułapką, która spowoduje, że gdy przekroczą kontrakt z Funduszem, nie otrzymają za to pieniędzy i będą musieli o nie walczyć latami w sądach.

13.09.2019