PiS wzmocni pozycję premiera, wojewodów i koordynatora służb

Administracja publiczna

Wzmocnienie pozycji premiera i urzędu ministra – koordynatora służb specjalnych, powołanie ministra – szefa centrum analiz strategicznych oraz wzrost pozycji wojewodów - to niektóre z propozycji Prawa i Sprawiedliwości na kolejną kadencję zawarte w opublikowanym w sobotę programie partii.

14.09.2019

Dyrektorzy szczęścia wkraczają do firm

HR

Jeszcze kilka lat temu temat szczęścia w pracy wydawał się śmieszny. Praca mogła dawać co najwyżej satysfakcję, a szczęśliwy był pracownik, który właśnie kończył swoją zmianę. Dziś natomiast to realne wyzwanie dla HR, bo zmienił się rynek, oczekiwania pracowników i świadomość managerów. Dlatego Happy Manager czy Chief Happiness Officer to stanowiska, które zaczynają pojawiać się w firmach.

14.09.2019

RPO: Pegasus może być, ale w ramach prawa i pod kontrolą

Prawo karne RODO

Nie można kwestionować potrzeby stosowania kontroli operacyjnej, jednak zasada legalizmu wymaga wykreowania mechanizmu, który z jednej strony umożliwiłby służbom efektywną walkę z zagrożeniami, ale i zapewniał nadzór nad działalnością służb. Tymczasem w Polsce nie ma takiego mechanizmu - stwierdza rzecznik praw obywatelskich.

14.09.2019

Sudoł: Zniesienie limitu składek na ZUS niekorzystne dla pracowników

Jeżeli limit składek zostanie rzeczywiście zniesiony, wzrosną koszty związane z zatrudnianiem pracowników otrzymujących wyższe wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie także niekorzystne dla samych pracowników, którzy w konsekwencji mogą otrzymać niższe wynagrodzenia netto - uważa adwokat Magdalena Sudoł

14.09.2019

Mieszkańcy zdecydują, na co wydać pieniądze z budżetów obywatelskich

Samorząd terytorialny

Miejskie poidełka dla spragnionych, fotopułapki na podrzucających śmieci czy kampania, by sprzątać po psach, to - obok remontów chodników, dróg i boisk - przykłady projektów, jakie zgłaszają mieszkańcy do realizacji z budżetów obywatelskich. Mają one swoich zwolenników i przeciwników, ale eksperci uważają, że ważna jest już sama aktywizacja mieszkańców.

14.09.2019

Nie ma zakazu kserowania dowodów osobistych przez banki

Finanse RODO Compliance

Kopiowanie dowodów osobistych przez banki jest legalne tylko wtedy, gdy wynika to z ustawy – stwierdził Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jego zdaniem jest to możliwe jedynie w celu walki z praniem pieniędzy. Eksperci nie zgadzają się z tym stanowiskiem. Uważają, że banki będą je kwestionować w sądach.

14.09.2019

O uldze decyduje cel mieszkaniowy, a nie kolejność zawarcia umów

Ordynacja PIT

Jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczone zostały na zakup kolejnej nieruchomości realizującej własne cele mieszkaniowe, to przysługuje zwolnienie podatkowe, nawet gdy umowa zakupu nowego lokalu powstała wcześniej niż doszło do sprzedaży starego - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

14.09.2019

MEN konsultuje zmiany w rozporządzeniu o świadectwach i dyplomach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepełnoletni uczniowie będą mogli odbierać legitymacje szkolne, świadectwa ukończenia szkoły, a także inne dokumenty określone w obowiązującym od 6 września br. rozporządzeniu. - To odpowiedź na oczekiwania rodziców, uczniów i dyrektorów szkół - deklaruje resort.

13.09.2019

Rząd konsultuje prawo o fundacjach rodzinnych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej - poinformowała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, to jest potrzebne rozwiązanie, pomysł na ułatwienie sukcesji w firmach. MPiT przez miesiąc zbierać będzie opinie na temat modelu polskiej fundacji rodzinnej.

13.09.2019

Nie ma decyzji KE w sprawie VAT od firmowych samochodów - mogą wrócić auta "z kratką"

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prawdopodobnie w październiku dowiemy się, czy Polska uzyska zgodę Komisji Europejskiej na stosowanie przepisów o 50-proc. odliczaniu podatku VAT od zakupu i kosztów używania samochodów na kolejne trzy lata: od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2022 r. Obecna zgoda kończy się z końcem tego roku.

13.09.2019

Już 350 rodzajów leków brakuje w polskich aptekach

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Znajduje się na niej już 350 pozycji m.in.: insuliny, zawiesiny do nebulizacji, leki przeciwzakrzepowe i preparaty mlekozastępcze dla dzieci. To oznacza, że mimo zaostrzania przepisów związanych z dystrybucją i sprzedażą leków, brakuje ich coraz więcej, bo nadal wiele z nich jest wywożonych zagranicę.

13.09.2019

NFZ podał zasady finansowania leczenia uczniów. Według dentystów niekorzystne

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił zasady rozliczania leczenia dzieci w gabinetach szkolonych lub w poradniach dentystycznych, które podpiszą umowy ze szkołami. Stomatolodzy twierdzą, że są one tak skonstruowane, że będą pułapką, która spowoduje, że gdy przekroczą kontrakt z Funduszem, nie otrzymają za to pieniędzy i będą musieli o nie walczyć latami w sądach.

13.09.2019

Setki tysięcy osób pracują na dwa etaty

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prawie 850 tys. osób pracuje w więcej niż jednym miejscu. Wynikające z tego przemęczenie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jak schorzenia kardiologiczne, neurologiczne czy wady postawy. Pracodawcy powinni bardziej zadbać o takich pracowników - wskazano w raporcie SALTUS Ubezpieczenia.

13.09.2019

Nie będzie przedmiotu „wiedza o zdrowiu” w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że nie są prowadzone żadne prace dotyczące włączenia do obecnej podstawy programowej dodatkowego przedmiotu „wiedza o zdrowiu”. O jego wprowadzenie do szkół zabiegał m.in. Rzecznik Praw Pacjenta.

13.09.2019

Ludzie po studiach żyją zdrowiej i dłużej

Osoby z wyższym wykształceniem żyją dłużej niż ze średnim i podstawowym, a różnice te są szczególnie widoczne wśród mężczyzn - stwierdza w swoim najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). I dodaje, że dotyczy to wszystkich badanych państw.

13.09.2019

Konieczna zmiana modelu finansowania programów lekowych

Finansowanie zdrowia Farmacja

Innowacyjnym leczeniem w ramach programów lekowych było objętych ok. 30 proc. chorych ze stwardnieniem rozsianym i zaledwie 0,1 pacjentów z łuszczycą. Eksperci oraz organizacje pacjenckie podkreślają, że konieczne jest nie tylko zwiększenie nakładów, ale też miana modelu finansowania programów lekowych. Raport trafił do Ministerstwa Zdrowia oraz do NFZ.

13.09.2019

Uniwersytet zawiesza profesora za homofobiczną wypowiedź - minister protestuje

Szkolnictwo wyższe

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły postępowanie wyjaśniające wobec prof. Aleksandra Nalaskowskiego za jego wypowiedź na temat osób o odmiennej orientacji seksualnej. Skrytykował to minister Jarosław Gowin, ale nie podejmie żadnych działań, bo uznaje autonomię uczelni.

13.09.2019

Prokurator jak nadsędzia - MS konsekwentnie zwiększa prokuratorskie uprawnienia

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pozycja prokuratora w postępowaniu sądowym została znaczenie wzmocniona. Nie tylko może on cofnąć sprawę, która trafiła do sądu - w celu uzupełniania śledztwa - może też sprzeciwić się wyłączeniu jawności i wstrzymać wyjście z aresztu za poręczeniem majątkowym. Sędziowie tracą kontrolę nad procesem, ministerstwo poprzez prokuraturę zyskuje kontrolę nad sędziami - mówią prawnicy.

13.09.2019