Mniej osób wypożycza rowery miejskie, wśród przyczyn hulajnogi

Samorząd terytorialny

Nawet o 30 procent spadło wypożyczanie rowerów miejskich. Autorzy raportu „Ostre hamowanie roweru miejskiego” zastanawiają się nad powodami tego zjawiska. Wśród przyczyn wymieniane jest pojawienie się elektrycznych hulajnóg na minuty, obawy o bezpieczeństwo, długotrwałe przetargi i… własne rowery.

09.03.2020

UOKiK: Sklepy nie informują rzetelnie o pochodzeniu owoców i warzyw

Rynek i konsument

Ponad jedna trzecia sklepów nie podaje prawdziwych danych dotyczących sprzedawanych owoców i warzyw - wynika z badań przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową. Chodzi przede wszystkim o brak informacji o kraju pochodzenia lub nieprawidłowe wskazanie Polski jako kraju pochodzenia.

09.03.2020

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

09.03.2020

Neutralność klimatyczna wymaga na nowo przemyślenia funkcjonowania miast

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu chce razem z praktykami zastanowić się, jak wesprzeć miasta w ich transformacji w kierunku przyjaznych i neutralnych klimatycznie miejsc. Specjalne warsztaty mają zainspirować zmiany legislacyjne, które spowodują, że miasta staną się bardziej przyjaznymi miejscami do życia. Rozwiązania skupią się też na wykorzystaniu środków z przyszłej perspektywy unijnej na lata 2021-27.

09.03.2020

TSUE zdecyduje, czy zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działająca przy polskim Sądzie Najwyższym Izba Dyscyplinarna powinna zaprzestać działalności, bo nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, a wprowadzony w Polsce system dyscyplinarny narusza standardy praworządności - uważa Komisja Europejska. Zdaniem polskiego rządu wprowadzone zmiany nie naruszają prawa unijnego.

09.03.2020

Koronawirus niszczy turystykę, także polską. Branża prosi o wsparcie

Prawo gospodarcze Koronawirus

Według Światowej Organizacji Turystyki z powodu koronawirusa o 1-3 proc. spadnie liczba wyjazdów, a branża może stracić od 30 do 50 miliardów dolarów. Polska Izba Turystyki apeluje do premiera Mateusz Morawieckiego do zapewniania mechanizmów ochronnych w przypadku epidemii. Podkreśla, że brak działań osłonowych wywoła lawinę bankructw.

09.03.2020

NIK: Na szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze dyżurują przez kilka dób po kolei, dokumentacja medyczna jest nierzetelnie prowadzona, a zasady segregacji medycznej pacjentów nie działają - takie są ustalenia NIK w wyniku kontroli funkcjonowaniu oddziałów ratunkowych pięciu szpitali w województwie śląskim. Zdaniem Izby, źródłem większości problemów są coraz większe braki kadrowe i niewystarczające środki pieniądze dla szpitali z NFZ.

09.03.2020

Będą szkolenia dla nauczycieli z bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele przeszkolą się z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęła postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na realizację tego rodzaju szkoleń. Ma to wspomóc popularyzowanie wiedzy o odpowiednim zachowaniu na drodze.

09.03.2020

TSUE zajmie się dziś Izbą Dyscyplinarną SN

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek rano przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości UE odbędzie się wysłuchanie stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Jeśli Trybunał zdecyduje o zastosowaniu środków tymczasowych, izba ta będzie musiała zaprzestać działalności. Polski rząd uważa, że to niedopuszczalna ingerencja w wewnętrzną organizację Sądu Najwyższego.

09.03.2020

Świadectwo z paskiem fetyszem polskiego ucznia

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Polscy uczniowie zamiast podążać za swoimi pasjami, podążają za świadectwem z biało - czerwonym paskiem. Po feriach zimowych właśnie rozpoczęli wyścig po trofeum, którym matki będą chwalić się na fejsie, a oni otrzymają w nagrodę np. tablet czy najnowszy model iPhone’a. Psycholodzy i psychiatrzy mają na ten temat swoje zdanie.

09.03.2020

Projekt zmian w etyce adwokackiej idzie do konsultacji

Prawnicy

Do lipca adwokaci będą mogli zapoznawać się i zgłaszać uwagi do projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Taką uchwałę - jak dowiedziało się Prawo.pl - przyjęto podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Wcześniej zliberalizowano m.in. zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu.

09.03.2020

Atak hakera w gminie - resort cyfryzacji przygotowuje plan obrony

Samorząd terytorialny Prawo AI

Ministerstwo cyfryzacji planuje przygotowanie dla samorządów procedur zabezpieczających dane przed atakami hakerskimi, zwłaszcza w małych urzędach gmin i powiatów. Zagrożenie jest poważne, bo cyberatak może opóźnić wypłaty świadczeń, uniemożliwić ściąganie podatków lokalnych i usunąć bazy dłużników gminy czy dokumentację projektów unijnych.

09.03.2020

Waży się sprawa wkładów od członków SKOK Wołomin - może sprzeciwić się NBP

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Jeszcze w grudniu Sąd Najwyższy orzekł, że syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bo nie było takiej uchwały walnego zgromadzenia. Syndyk proponuje zrzeczenie się tych roszczeń, ale przeciwne stanowisko prezentuje NBP.

09.03.2020

Fundacja rodzinna ma być sposobem na przetrwanie dużych polskich firm

Spółki Prawo gospodarcze

W Ministerstwie Rozwoju trwają już prace nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej, która pozwoli przetrwać dużym rodzinnym firmom, gdy właściciel odejdzie. Jego założenia przewidują, że zasady dziedziczenia nie zmienią się, ale wypłata zachowku będzie mogła zostać rozłożona w czasie. A sama fundacja będzie właścicielem firmy, chociaż nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej.

09.03.2020

Program do identyfikowania ryzyk w projektach IT wygrał Global Legal Hackathon 2020

LegalTech

O zwycięstwo w tegorocznym maratonie programowania walczyło ostatecznie 19 zespołów. W zakończonym w niedzielę wieczorem konkursie wygrał zespół SlothEye, który stworzył narzędzie umożliwiające identyfikowanie ryzyk w projektach IT. Członkowie jury podkreślają jednak, że wszystkie projekty były bardzo dobre i wybór finalisty był naprawdę trudny.

08.03.2020

Z inicjatywy prezydenta ma powstać Fundusz Medyczny

Fundusz Medyczny z budżetem liczącym niemal 3 miliardy złotych ma być wsparciem równoległym do zasadniczego systemu finansowania ochrony zdrowia. Ma obejmować trzy filary: leczenie onkologiczne i chorób rzadkich, inwestycje dotyczące m.in. nowych terapii i profilaktykę.

08.03.2020

Wysoka pozycja Polski w rankingu dot. sytuacji kobiet na rynku pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Polska zajęła 8. miejsce w najnowszym rankingu firmy doradczej PwC oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD. Pierwsze trzy miejsca w Women in Work Index zajmują Islandia Szwecją i Słowenia. W naszym regionie Polska wyprzedza Węgry, Czechy, Estonię, Słowację. Na dalszych pozycjach znalazły się także m.in. Francja (24.), Austria (25.), Japonia (27.).

08.03.2020

Minister Emilewicz: planujemy pomoc dla firm na wypadek koronawirusa

Prawo gospodarcze Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwem Finansów i ZUS-em pracuje nad rozwiązaniami łagodzącymi skutki koronawirusa dla firm. Pod uwagę jest brane dostarczenie kapitału czy odroczenie pewnych obowiązkowych płatności.

07.03.2020