Na szczyt klimatyczny MS zmniejsza liczbę konwojów

Wymiar sprawiedliwości Policja

Minister sprawiedliwości zwrócił się do prezesów sądów apelacyjnych w Krakowie i Katowicach z prośbą o ograniczenie do niezbędnego minimum konwojów podczas zbliżającego się szczytu klimatycznego w Katowicach. MSWiA chciało znaczenie więcej - zwróciło się do resortu także o ograniczenie przepustek, nie tylko z zakładów karnych ale też poprawczych.

17.11.2018

Nowela prezydenta RP: Sposób na Polexit?

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych. Celem nowelizacji ma być wprowadzenie pojęcia „utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej", które obecnie w ustawie nie występuje.

17.11.2018

Rada Legislacyjna: Domki letniskowe z najwyższymi opłatami za śmieci

Środowisko

Zdaniem Rady Legislacyjnej ustalenie maksymalnej wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami jedynie wobec właścicieli nieruchomości z domkami letniskowymi lub wykorzystywanych na cele wypoczynkowe jest niezgodne z Konstytucją - oceniła Rada projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

17.11.2018

Kodeks Etyki Adwokackiej do wymiany

Prawnicy

Latem przyszłego roku powinien być gotowy projekt zmian w zasadach etycznych dla adwokatów. Czy będzie nowelizacją obecnie obowiązującego kodeksu, czy nową kodyfikacją, jeszcze nie wiadomo. Ma jednak - w odróżnieniu od obecnego - odnosić się bezpośrednio do zachowań prawników, a zasady dotyczące prowadzenia kancelarii zostaną z niego usunięte.

17.11.2018

MF: Poprawka do ustawy o KNF bez związku z aferą

Finanse

Poprawka o przejmowaniu banków przywraca stan prawny z 2016 roku – zapewnia Ministerstwo Finansów. Związek Banków Polskich przyznaje, że gdyby nie okoliczności, nie budziłaby tak wielkich kontrowersji. ZBP chce jednak zmian w sposobie głosowania w KNF i jawności procedur. Senacka komisja zarekomendował przyjęcie ustawy bez poprawek.

16.11.2018

KRS zapewnia: nabór do SN wstrzymany

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zapewnia, że obecnie nie prowadzi żadnych działań związanych z drugim wyborem 11 sędziów do Sądu Najwyższego. Ma to związek z postanowieniem TSUE, który w październiku zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów po 65. roku życia.

16.11.2018

Polski rząd nie uznaje zabezpieczenia Trybunału UE

Wymiar sprawiedliwości

Polska ustawa o Sądzie Najwyższym narusza zasadę nieusuwalności sędziów i dlatego niezbędne są środki tymczasowe - potwierdza Komisja Europejska. Nie ma przesłanek do tego, aby przepisy tej ustawy zostały zawieszone do czasu wydania ostatecznego wyroku - uważa polski rząd. I podtrzymuje swoją odmowę wykonania zabezpieczenia TSUE.

16.11.2018

Śmieciówki wrócą do szkół

Kadry w oświacie

Część nauczycieli znów będzie pracować na "umowach śmieciowych". Umożliwi to poprawka wprowadzona w Karcie Nauczyciela podczas prac nad reformą szkolnictwa zawodowego. Obecnie nad ustawą pracują senatorowie, a Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że jeżeli przepis znajdzie się w ostatecznej wersji ustawy, zaskarży go do Trybunału Konstytucyjnego.

16.11.2018

Senatorowie zajmą się kontrowersyjną ustawą o KNF

Finanse

Senat będzie pracował nad przepisami pozwalającymi na uproszczone przejmowanie osłabionych banków. Członkowie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych nie poparli wniosku senatora Kazimierza Kleiny o zdjęcie z porządku obrad kontrowersyjnej ustawy o nadzorze finansowym.

16.11.2018

Urzędnicy nie chcą pracować przy obsłudze funduszy unijnych

HR

Bardzo duże wymagania stawiane pracownikom i relatywnie niskie zarobki sprawiają, że wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy rezygnują z pracy przy wdrażaniu funduszy unijnych. – Tymczasem od tych osób zależy, jak dobrze wykorzystamy środki unijne – mówi Małgorzata Lelińska, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

16.11.2018

Emerytury dla matek nie wejdą 1 stycznia 2019 roku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Minister Rafalska poinformowała w piątek, że ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku. Realnym terminem wydaje się 1 marca.

16.11.2018

MF zapowiada likwidację w 2019 r. niektórych deklaracji VAT 

VAT Prawo gospodarcze

W połowie przyszłego roku planowana jest likwidacja niektórych deklaracji VAT – poinformowali w czwartek przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Od września 2019 r. ma też ruszyć usługa umożliwiająca uzyskanie kompleksowych danych o czynnych podatnikach VAT.

16.11.2018

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny chce zbierać dowody bez ograniczeń

Wymiar sprawiedliwości

Przesłuchiwanie sędziów w charakterze świadków w postępowaniu wyjaśniającym jest zgodne z obowiązującymi przepisami - obstaje przy swoim stanowisku sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. Dodaje, że w przeciwnym razie godziłby w ich kluczowe interesy. Nie widzi też nic niewłaściwego w sprawdzaniu ich orzecznictwa, bo jak mówi gromadzenie materiału dowodowego nie może być limitowane.

16.11.2018

Z powiatów znikają szpitale

Finansowanie zdrowia

Niewydolne finansowo lecznice powiatowe zamykają się i trudno im będzie wejść ponownie do sieci. Dla samorządów korzystniej jest prowadzić przychodnie niż utrzymywać drogie oddziały z łóżkami, chociaż politycznie to delikatna sprawa. Natomiast eksperci i minister zdrowia uważają, że nie każdy powiat musi mieć własny szpital.

16.11.2018

Wschodzące gwiazdy świata prawniczego nagrodzone

Prawnicy

Adwokat Michał Zacharski został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2018". Na podium znaleźli się także radca prawny dr Izabela Nowacka i Tomasz Krzyżewski, dyrektor ds. prawnych Coca-Cola HBC Polska sp. z o.o. Laureatami konkursu jest dziesięcioro młodych prawników. Dodatkowo Kapituła przyznała pięć nagród specjalnych.

15.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski