- Konieczne jest pozyskiwanie pracowników o wysokich kwalifikacjach z krajów położonych nawet na innych kontynentach (Indie, Nepal, Brazylia, Argentyna). Niestety polskie przepisy są w tym zakresie niejasne i zbiurokratyzowane. Nasz rynek pracy potrzebuje rozwiązań, które pozwolą firmom na łatwe pozyskiwanie potrzebnych pracowników, szczególnie  o kwalifikacjach, których brakuje – mówi Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Strategia migracyjna wskazuje 6 państw, których obywatele są u nas zatrudniani w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Armenia, Rosja, Mołdawia). Migracje z tych krajów są korzystne dla Polski z uwagi na bliskość kulturową i łatwość w nauczeniu się języka polskiego.

- Niemniej jednak zwracamy uwagę, że liczba pracowników z tych państw nie jest nieograniczona, specyficzne kwalifikacje mogą być niedostępne na tych rynkach i należy się liczyć z tym, że w kolejnych latach napływ pracowników, szczególnie z Ukrainy, będzie malał – dodaje Monika Fedorczuk.

Zobacz procedurę w LEX: Przebieg procesu zatrudnienia obywatela Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy >