Rada Legislacyjna: Domki letniskowe z najwyższymi opłatami za śmieci

Środowisko

Zdaniem Rady Legislacyjnej ustalenie maksymalnej wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami jedynie wobec właścicieli nieruchomości z domkami letniskowymi lub wykorzystywanych na cele wypoczynkowe jest niezgodne z Konstytucją - oceniła Rada projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

17.11.2018

Kodeks Etyki Adwokackiej do wymiany

Prawnicy

Latem przyszłego roku powinien być gotowy projekt zmian w zasadach etycznych dla adwokatów. Czy będzie nowelizacją obecnie obowiązującego kodeksu, czy nową kodyfikacją, jeszcze nie wiadomo. Ma jednak - w odróżnieniu od obecnego - odnosić się bezpośrednio do zachowań prawników, a zasady dotyczące prowadzenia kancelarii zostaną z niego usunięte.

17.11.2018

MF: Poprawka do ustawy o KNF bez związku z aferą

Finanse

Poprawka o przejmowaniu banków przywraca stan prawny z 2016 roku – zapewnia Ministerstwo Finansów. Związek Banków Polskich przyznaje, że gdyby nie okoliczności, nie budziłaby tak wielkich kontrowersji. ZBP chce jednak zmian w sposobie głosowania w KNF i jawności procedur. Senacka komisja zarekomendował przyjęcie ustawy bez poprawek.

16.11.2018

KRS zapewnia: nabór do SN wstrzymany

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zapewnia, że obecnie nie prowadzi żadnych działań związanych z drugim wyborem 11 sędziów do Sądu Najwyższego. Ma to związek z postanowieniem TSUE, który w październiku zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów po 65. roku życia.

16.11.2018

Polski rząd nie uznaje zabezpieczenia Trybunału UE

Wymiar sprawiedliwości

Polska ustawa o Sądzie Najwyższym narusza zasadę nieusuwalności sędziów i dlatego niezbędne są środki tymczasowe - potwierdza Komisja Europejska. Nie ma przesłanek do tego, aby przepisy tej ustawy zostały zawieszone do czasu wydania ostatecznego wyroku - uważa polski rząd. I podtrzymuje swoją odmowę wykonania zabezpieczenia TSUE.

16.11.2018

Śmieciówki wrócą do szkół

Kadry w oświacie

Część nauczycieli znów będzie pracować na "umowach śmieciowych". Umożliwi to poprawka wprowadzona w Karcie Nauczyciela podczas prac nad reformą szkolnictwa zawodowego. Obecnie nad ustawą pracują senatorowie, a Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że jeżeli przepis znajdzie się w ostatecznej wersji ustawy, zaskarży go do Trybunału Konstytucyjnego.

16.11.2018

Senatorowie zajmą się kontrowersyjną ustawą o KNF

Finanse

Senat będzie pracował nad przepisami pozwalającymi na uproszczone przejmowanie osłabionych banków. Członkowie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych nie poparli wniosku senatora Kazimierza Kleiny o zdjęcie z porządku obrad kontrowersyjnej ustawy o nadzorze finansowym.

16.11.2018

Urzędnicy nie chcą pracować przy obsłudze funduszy unijnych

HR

Bardzo duże wymagania stawiane pracownikom i relatywnie niskie zarobki sprawiają, że wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy rezygnują z pracy przy wdrażaniu funduszy unijnych. – Tymczasem od tych osób zależy, jak dobrze wykorzystamy środki unijne – mówi Małgorzata Lelińska, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

16.11.2018

Emerytury dla matek nie wejdą 1 stycznia 2019 roku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Minister Rafalska poinformowała w piątek, że ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku. Realnym terminem wydaje się 1 marca.

16.11.2018

MF zapowiada likwidację w 2019 r. niektórych deklaracji VAT 

VAT Prawo gospodarcze

W połowie przyszłego roku planowana jest likwidacja niektórych deklaracji VAT – poinformowali w czwartek przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Od września 2019 r. ma też ruszyć usługa umożliwiająca uzyskanie kompleksowych danych o czynnych podatnikach VAT.

16.11.2018

Z powiatów znikają szpitale

Finansowanie zdrowia

Niewydolne finansowo lecznice powiatowe zamykają się i trudno im będzie wejść ponownie do sieci. Dla samorządów korzystniej jest prowadzić przychodnie niż utrzymywać drogie oddziały z łóżkami, chociaż politycznie to delikatna sprawa. Natomiast eksperci i minister zdrowia uważają, że nie każdy powiat musi mieć własny szpital.

16.11.2018

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny chce zbierać dowody bez ograniczeń

Wymiar sprawiedliwości

Przesłuchiwanie sędziów w charakterze świadków w postępowaniu wyjaśniającym jest zgodne z obowiązującymi przepisami - obstaje przy swoim stanowisku sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. Dodaje, że w przeciwnym razie godziłby w ich kluczowe interesy. Nie widzi też nic niewłaściwego w sprawdzaniu ich orzecznictwa, bo jak mówi gromadzenie materiału dowodowego nie może być limitowane.

16.11.2018

Wschodzące gwiazdy świata prawniczego nagrodzone

Prawnicy

Adwokat Michał Zacharski został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2018". Na podium znaleźli się także radca prawny dr Izabela Nowacka i Tomasz Krzyżewski, dyrektor ds. prawnych Coca-Cola HBC Polska sp. z o.o. Laureatami konkursu jest dziesięcioro młodych prawników. Dodatkowo Kapituła przyznała pięć nagród specjalnych.

15.11.2018

16 listopada koniec kadencji samorządu 2014-2018

Samorząd terytorialny

16 listopada kończy się kadencja rad gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów i marszałków. Przypominamy, co się zmieni w kolejnej kadencji.

15.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski