NIK: Polsce nie po drodze z odnawialnymi źródłami energii

Środowisko

Osiągnięcie 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 roku może być zagrożone – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Stwierdza, że rozwój OZE w Polsce blokują niestabilne przepisy.

15.11.2018

Prof. Markiewicz: Prawo autorskie surowsze dla portali, łagodniejsze dla internautów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Korzystający z internetu w sposób profesjonalny, czyli przechowujący utwory, muszą przyjąć do wiadomości, że są zobowiązani do przestrzegania praw autorskich, a nie wykręcać się, że nie wiedzą, co rozpowszechniają - twierdzi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje jednak, że prawo powinno być łagodniejsze dla internautów ściągających utwory do użytku prywatnego.

15.11.2018

Trwa spór o dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Opieka zdrowotna RODO

Gdy ktoś nagle umiera w szpitalu po wypadku, a nie zdążył upoważnić nikogo do dostępu do danych medycznych, rodzina nie dowie się, jakie miał obrażenia i jak był leczony. By to zmienić, projektowane są dwie zmiany przepisów dotyczące udostępniania dokumentacji po śmierci pacjenta. Obie wzbudzają kontrowersje.

15.11.2018

Przed kolejnymi wyborami konieczne zmiany w prawie

RODO Wybory

Pięciu członków komisji to za mało - w dodatku skompletowanych nieraz dopiero w przeddzień wyborów. Często nie było już czasu, aby ich przeszkolić – wskazuje dr Jarosław Zbieranek z biura RPO. I przed kolejnymi wyborami proponuje m.in. zmiany w procedurze dopisania do rejestru wyborców online.

15.11.2018

Prezes SN do Komisji Europejskiej: KRS straszy sędziów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną Dariusz Zawistowski przesłał Komisji Europejskiej uchwałę KRS krytyczną wobec zdjęcia z wokandy spraw jednego z nowych sędziów SN. Według niego w uchwale Rady jest groźba zastosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów SN.

14.11.2018

We wtorek w PE kolejna debata o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 20 listopada w Parlamencie Europejskim odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat praworządności w Polsce. Zaproszenie do udziału w nim dostali m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Nie ma jeszcze potwierdzeń, czy wezmą udział w tej debacie.

14.11.2018

Od 15 maja 2019 roku niższe ceny rozmów w UE

Domowe finanse

Nie więcej niż 19 centów za minutę rozmowy i 6 centów za wiadomości tekstowe (SMS) wewnątrz Unii - to propozycja, którą w środę przyjęli europosłowie. Nowe przepisy mają też pomóc w rozwoju superszybkiej sieci 5G do 2020 roku oraz systemu połączeń alarmowych.

14.11.2018

UOKiK tropi zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił już zarzuty ośmiu przedsiębiorcom, ale podejrzewa próby ustawienia co najmniej kilkunastu przetargów. Zwykle chodzi o rezygnowanie z podpisania kontraktu przez zwycięzcę - uczestnika zmowy. Wówczas kontrakt dostaje jej drugi uczestnik, który przedstawił droższą ofertę.

14.11.2018

Trzy kancelarie doradzały przy zmianie właściciela browaru Namysłów

Prawnicy

Grupa Żywiec S.A. zawarła umowę z Chicago Poland Investment Group, LLC dotyczącą nabycia 100 proc. udziałów w Browarze Namysłów Sp. z o.o. Grupie Żywiec doradzała kancelaria Allen&Overy (główny doradca prawny) oraz kancelaria Markiewicz & Sroczyński (doradca prawny w postępowaniu przed Prezesem UOKiK). Doradcą Browaru Namysłów było warszawskie biuro kancelarii Magnusson.

14.11.2018

Szumowski: Przeanalizujemy postulaty pracowników służby zdrowia

Zawody medyczne

- Obiecywałem na spotkaniu z wszystkimi grupami zawodowymi, że będziemy rozmawiali o ustawie o minimalnym wynagrodzeniu już w najbliższym czasie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski po środowym spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

14.11.2018

MEN: Będą zmiany w kryteriach i wskaźnikach do oceny pracy nauczyciela 

Zarządzanie oświatą

Kryteria oceny pracy nauczyciela oraz wskaźniki do nich będzie określał minister edukacji w rozporządzeniu - zadeklarowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. I zapowiedziała wprowadzenie takiej zmiany do obowiązujących przepisów oraz poprawki do ustawy.

14.11.2018

Agencja Badań Medycznych - taka nowa instytucja jest potrzebna?

Finansowanie zdrowia

Nie jest jasny cel powołania Agencji Badań Medycznych, zastrzeżenia budzi także finansowanie jej ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a propozycje zapisów dotyczące zamawiania towarów i usług nie są transparentne – to główne zarzuty wobec projektu, które stawiają pracownicy i pracodawcy oraz związki zawodowe związane z ochroną zdrowia.

14.11.2018

Brakuje szczepionek przeciw odrze

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że wydali już zgodę na dystrybucję kolejnej partii szczepionek przeciwko odrze, bo w niektórych hurtowniach ich brakuje.

14.11.2018

Niepełnosprawny intelektualnie bez obrońcy - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę oskarżono o włamanie się do lokalu gastronomicznego i kradzież 270 zł. Prokurator złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Sąd się do tego przychylił i skazał go na pół roku więzienia. W ocenie RPO doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa procesowego, dlatego zdecydował się na kasację.

14.11.2018

Rzecznik SN: Nie ma dublerów w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wśród sędziów Sądu Najwyższego nie ma obecnie sędziów powołanych na miejsce tych, którzy zostali objęci postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - wyjaśnił w środę rzecznik tego sądu Michał Laskowski. - Wszyscy nowo powołani sędziowie SN objęli stanowiska wolne lub nowe - dodał.

14.11.2018

Surowe kary za atak na ratowników

Zawody medyczne

Kary bezwzględnego więzienia dla osób, które zaatakują ratowników w czasie pracy, wszczynanie postępowania zawsze, kiedy pojawia się sygnał o możliwości popełnienia tego typu przestępstwa - to niektóre z wytycznych prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry dla prokuratorów.

14.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski