Od marca będzie można otrzymać e-dowód osobisty

Administracja publiczna

Sejm znowelizował ustawę o dowodach osobistych, która przewiduje wprowadzenie elektronicznych  dokumentów. Tych, które posiadamy obecnie, nie trzeba będzie wymieniać.

10.11.2018

Wniosek o stypendium składa się przez internet

Dla studenta

Wniosek o stypendium ministra dla studenta składany będzie do 15 października każdego roku. Resort nauki przygotował nowe przepisy w tej sprawie. Ustalono również maksymalne kwoty, jakie będą mogły być wypłacone studentom.

10.11.2018

Spór o wybór prezesa UOKiK i jego dostęp do tajemnic

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy krytykują propozycje zmian w uprawnieniach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie podoba im się, że będzie miał dostęp do informacji objętych tajemnicą skarbową czy bankową. Jednak zdaniem prawników, Urząd musi być skuteczny, a bez takiego prawa bywa to niemożliwe.

10.11.2018

Ustawa o przewadze kontraktowej podpisana

Prawo gospodarcze

Poprawa funkcjonowania obecnych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym związanym z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - cel ustawy, której nowelizację w piątek podpisał prezydent.

09.11.2018

Prawie 5 mln uczniów śpiewało "Hymn dla Niepodległej"

Dokładnie 4 867 937, a także 475 235 nauczycieli w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych o godz. 11:11 jednocześnie odśpiewało czterozwrotkowy hymn narodowy - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej.

09.11.2018

KRS przekazuje do NSA odwołania kandydatów do SN i nie uznaje zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Przekazano odwołania, które wpływały do KRS między 17 września a 18 października 2018 r., na uchwały rekomendujące kandydatów do Sądu Najwyższego. Rada stwierdziła, że postanowienie TSUE zobowiązujące Polskę do zawieszenia stosowania przepisów o przechodzeniu sędziów, którzy ukończyli 65 lat, w stan spoczynku nie wywołuje bezpośredniego skutku.

09.11.2018

E-fakturowanie ma usprawnić rozliczenia w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zmniejszenie zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu - to cel ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym, którą Sejm przyjął w piątek po zaakceptowaniu senackich poprawek.

09.11.2018

Ustawa okołobudżetowa na 2019 rok uchwalona

Finanse publiczne

Sejm uchwalił w piątek ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r., czyli tzw. ustawę okołobudżetową. To ustawa nierozerwalnie związana z projektem budżetu na 2019 r.

09.11.2018

Będzie ulga podatkowa na termomodernizację domu

PIT Budownictwo

Wydatki na termomodernizację domu można będzie odliczyć od dochodu - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizację przepisów podatkowych, która wprowadza do nich ulgę związaną z inwestycjami w termomodernizację budynków jednorodzinnych.

09.11.2018

Sejm przyjął zmiany, które ułatwią ZUS kontrolę zwolnień chorobowych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba kontroli pracowników na zwolnieniach lekarskich może wzrosnąć. Wchodzące w życie od grudnia e-zwolnienia dostarczą natychmiastowej informacji ZUS i pracodawcy, że pracownik dostał zwolnienie, a przyjęta w piątek nowelizacja ułatwi wzywanie chorych na kontrolę.

09.11.2018

Sejm projekt odrzucił, ale przeciwnicy szczepień wrócą z innym

Opieka zdrowotna

Sejm w piątek odrzucił obywatelski projekt, który miał wprowadzić dobrowolność szczepień. Ale problem został. Wielu rodziców w Polsce boi się szczepionek i dlatego dramatycznie rośnie liczba osób, które odmawiają ich podania dzieciom. W tym roku było ich już 30 tys., czyli tyle co  w całym 2017 r.

09.11.2018

MF: Matryce VAT ułatwią rozliczanie podatku

VAT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji nowe matryce VAT, których stosowanie ma uprościć system i zdecydowanie ograniczyć niekonsekwencje w stosowaniu stawek VAT. Jak podkreśla MF, proponowane rozwiązania nie mają celu fiskalnego, dzięki nim stawki VAT będą prostsze i łatwiejsze w użyciu.

09.11.2018

Administracja skarbowa uzyska szerszy dostęp do informacji o podatnikach

CIT VAT Prawo gospodarcze

Zapewnienie szerszego dostępu Krajowej Administracji Skarbowej do informacji niezbędnych do realizacji jej ustawowych zadań oraz wyposażenie w narzędzia umożliwiające skuteczniejsze wykonywanie kontroli celno-skarbowej - to cele uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy.

09.11.2018

NIK otwiera się na zwiedzających

Administracja publiczna

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości będzie można zwiedzać Najwyższą Izbę Kontroli. To pierwszy taki dzień otwarty w historii. Oprowadzać ma prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

09.11.2018

Sejm: Pakiet MŚP ułatwi prowadzenie biznesu

Prawo gospodarcze

Skrócenie okresu obowiązkowego przechowywania sprawozdań finansowych, zwolnienie części branż od obowiązku okresowych szkoleń BHP i podwyższenie progu sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu "małego podatnika” - to niektóre ze zmian, które wprowadzi tzw. Pakiet MŚP. Związana z tym nowelizacja wielu ustaw została w piątek niemal jednogłośnie uchwalona przez Sejm.

09.11.2018

Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian dla małych i średnich firm

CIT PIT Prawo gospodarcze

Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł czy skrócenie ze 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT - to niektóre z elementów uchwalonego w piątek przez Sejm pakietu

09.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski