Za sprowadzony samochód trzeba zapłacić akcyzę

Domowe finanse Akcyza

Ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy wiąże się koniecznością wypełnienia kilku obowiązków. Wymagane jest m.in. złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku akcyzowego. Jego wysokość o wartości pojazdu, a także od jego pojemności. Jest na to określony termin. Formalności można dokonać przez internet.

10.06.2020

Część miast likwiduje rady osiedli - regres lokalnej demokracji?

Samorząd terytorialny

W wielu miastach toczą się dyskusje, czy likwidować rady osiedli. Przeciwnicy mówią, że nie spełniają one swojej roli a generują koszty. Zwolennicy, że władze boją się lokalnych liderów. Według ekspertów potrzebujemy tych, którzy za nas mogą zabrać głos i podjąć decyzję. Jednak każda gmina szuka swojego sposobu na najwłaściwszą formę partycypacji.

10.06.2020

Branża farmaceutyczna: Dostawa leków do aptek może być zagrożona

Prawo gospodarcze Farmacja

Wchodzące w życie od 1 lipca tego roku zmiany w prawie farmaceutycznym mogą utrudnić dostarczanie leków do aptek - ostrzega branża farmaceutyczna. I apeluje do rządu o zmiany w przepisach lub opóźnienie o rok ich wejścia w życie. Eksperci dodają, że szczególnie niebezpieczne są te zmiany w okresie pandemii.

10.06.2020

Pracownicy na umowie zlecenia nie mają prawa do urlopu

Prawo cywilne Prawo pracy

O tym, czy zleceniobiorca będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze, podobnie jak i to, czy będzie to dla niego czas odpłatny, zależy od dobrej woli zleceniodawcy i umowy, jaka została zawarta między stronami. Bez odpowiednich postanowień pracownik na umowie zlecenia nie ma bowiem prawa do urlopu.

10.06.2020

Ministerstwo Finansów wysługuje się księgowymi

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

MF chwali się co chwila zmniejszeniem liczby kontroli i skuteczną walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne czy to dla potrzeb VAT czy podatków dochodowych wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.

10.06.2020

W niektórych regionach odpady na wagę złota

Środowisko Odpady

Skrajnie różne interpretacje przepisów dotyczących przetwarzania odpadów powodują, że na zabezpieczenie roszczeń na wypadek konieczności pokrycia kosztów usunięcia odpadów - firma z Podlasia musi przeznaczyć 200 tys. złotych, a z Podkarpacia tylko 7 tys. złotych. W efekcie dochodzi do różnego stosowania prawa, zaburzenia konkurencji i preferowania szarej strefy - wskazują eksperci.

10.06.2020

Izba Dyscyplinarna SN sądzi adwokatów - samorząd boi się konsekwencji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nadal rozpatruje sprawy adwokatów i radców prawnych. Prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego podkreśla, że to zasadne, bo zabezpieczenie TSUE dotyczy tylko dyscyplinarek sędziowskich. Innego zdania są eksperci i samorządy prawnicze - wskazują, że to prosta droga m.in. do nieważności uprawomocnionych już kar dyscyplinarnych, ale też zagrożenie... w sprawach politycznych.

10.06.2020

Policja: 13 tys. mandatów i 5 tys. wniosków o ukaranie za brak maseczek

Od wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej policja nałożyła na łamiących ten nakaz 13 030 grzywien w drodze mandatu karnego oraz skierowała 4898 wniosków o ukaranie do sądów. Do tego udzielono prawie 40 tys. pouczeń, ostrzeżeń lub innych środków oddziaływania wychowawczego.

09.06.2020

Sędzia Pawłyszcze ma być szefem krajowej szkoły sędziów i prokuratorów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, a obecnie dyrektor departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusz Pawłyszcze jest kandydatem na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ma zastąpić na stanowisku szefa tej szkoły prof. Małgorzatę Manowską, która zrezygnowała w związku z powołaniem na I prezesa Sądu Najwyższego.

09.06.2020

Rusza "tarcza" dla dużych firm, ale mogą też skorzystać z niej średnie

Koronawirus Tarcza finansowa

Mimo braku zgody Komisji Europejskiej na trzeci filar tarczy finansowej dla dużych firm, Polski Fundusz Rozwoju uruchomił nabór wniosków. Co ważne, jak pisaliśmy na Prawo.pl, z tego programu mogą też korzystać średnie przedsiębiorstwa. W regulaminie tarczy dla dużych jest jednak sporo pułapek, a od decyzji odmownej nie można się odwołać.

09.06.2020

Marszałkowie: Lotniska regionalne potrzebują wsparcia

Samorząd terytorialny Transport

Związek Województw RP alarmuje, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych prac nad opracowaniem długofalowych programów wsparcia lotnisk. Regionalne porty lotnicze w przyszłej perspektywie unijnej powinny móc otrzymać kwoty adekwatne do poniesionych w czasie pandemii strat.

09.06.2020

SN: Sędzia Tuleya nadal z immunitetem - nie będzie zarzutów karnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła we wtorek immunitetu sędziemu Igorowi Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Oznacza, to że prokuratura nie może mu postawić zarzutów w sprawie dotyczącej głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu w grudniu 2017 roku. Sędzia Tuleya nie stawił się ponieważ nie uznaje Izby Dyscyplinarnej za legalny sąd.

09.06.2020

RPO: Ograniczenia budżetowe barierą w działaniach organu ds. równego traktowania

Prawo pracy

Zakres uprawnień organu do spraw równego traktowania oraz jego niezależność to kluczowe elementy standardu ochrony przed dyskryminacją. W Polsce ogromną barierą dla skutecznego działania RPO jako niezależnego organu ds. równego traktowania są nieadekwatne środki budżetowe w relacji do stawianych zadań i oczekiwań społecznych.

09.06.2020

Doświadczony funkcjonariusz dodatkiem będzie motywowany do pozostania w służbie

Policja

Wzmocnienie ochrony prawnej oraz przyznanie świadczeń motywacyjnych po 25 latach służby funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej przewiduje projekt ustawy, który przyjął we wtorek rząd. Nowe przepisy mają zatrzymać w służbie funkcjonariuszy, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne.

09.06.2020

RPO: Nie można ignorować problemu znikających uczniów

Zarządzanie oświatą

Część uczniów nie uczestniczy w zdalnych lekcjach i nie odbiera przysyłanych zadań. Ich rodzice nie komunikują się ze szkołą: nie odbierają telefonów - alarmuje RPO. Według Rzecznika resort edukacji powinien podjąć bardziej zdecydowane działania, zamiast odpowiadać, że nie nadzoruje wykonania obowiązku szkolnego.

09.06.2020

RPO zaprasza studentów na praktyki w swoim biurze

Szkolnictwo wyższe

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza studentów prawa III, IV, V roku studiów na 3-tygodniowe bezpłatne praktyki wakacyjne w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Praktyki zostaną zorganizowane w lipcu i sierpniu w dwóch turnusach. W każdym z nich udział weźmie około 15 praktykantów. Termin nadsyłania zgłoszeń: 17 czerwca 2020 r.

09.06.2020

MZ: Sklepy mają zapewnić klientom rękawiczki lub płyn do dezynfekcji rąk

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Sklepy są obowiązane zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. I precyzuje, że użyty w przepisie spójnik „lub” odnosi się do zapewnienia rękawiczek jednorazowych i środków do dezynfekcji rąk albo też rękawiczek jednorazowych czy też środków do dezynfekcji rąk.

09.06.2020

Lokalna dokumentacja cen transferowych – nowe progi i wymogi

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nowe regulacje w zakresie podatków wprowadziły szereg zmian w obszarze cen transferowych. Poza kilkoma nowościami regulacyjnymi, pojawiło się też kilka znaczących zmian pozwalających m.in. na ograniczenie obowiązków dokumentacyjnych. Co prawda, zmienione przepisy obowiązują już od 2019 r., jednak większość podatników zaczęła z nich korzystać dopiero w tym roku.

09.06.2020