NIK otwiera się na zwiedzających
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości będzie można zwiedzać Najwyższą Izbę Kontroli. To pierwszy taki dzień otwarty w historii. Oprowadzać ma prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Z okazji stulecia odzyskania niepodległości będzie można zwiedzać Najwyższą Izbę Kontroli. To pierwszy taki dzień otwarty w historii. Oprowadzać ma prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Skrócenie okresu obowiązkowego przechowywania sprawozdań finansowych, zwolnienie części branż od obowiązku okresowych szkoleń BHP i podwyższenie progu sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu "małego podatnika” - to niektóre ze zmian, które wprowadzi tzw. Pakiet MŚP. Związana z tym nowelizacja wielu ustaw została w piątek niemal jednogłośnie uchwalona przez Sejm.
Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł czy skrócenie ze 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT - to niektóre z elementów uchwalonego w piątek przez Sejm pakietu
Rolnicy będą mogli zwiększyć swoje przychody sprzedając żywność bezpośrednio np. do restauracji. Pozwoli na to uchwalona w piątek jednogłośnie przez Sejm ustawę dot. sprzedaży produktów przez rolników.
W ocenie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są podstawy prawne do przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków na etapie postępowania wyjaśniającego. To powoływanie się na stary stan prawny - uważa sędzia Grzegorz Kasicki z Sądu Okręgowego w Szczecinie. I wyjaśnia, że od kwietnia br. obowiązuje przepis, który reguluje co wolno rzecznikowi w takiej sytuacji.
Dodatkowe wolne 12 listopada wpływa na współczynnik urlopowy w 2018 r., obniża obowiązujący pracowników wymiar czasu pracy i podnosi dodatek za pracę w porze nocnej.
Ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych przygotowana była zbyt szybko i zbyt krótki był termin konsultacji publicznych jej projektu, a przyjęte rozwiązania mogą naruszać wiele reguł konstytucyjnych, w tym tajemnicę zawodową - uważa Krajowa Rada Doradców Podatkowych. O niepodpisywanie ustawy apelują do prezydenta również adwokaci, radcowie prawni i notariusze.
Chodzi o mężczyznę, który w przeszłości odbył karę za nadużycia seksualne wobec nieletnich. Sąd w Płocku zdecydował w październiku, że może opuścić Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom...
Zasada prawdy obiektywnej powinna być realizowana w każdym postępowaniu podatkowym, w tym także w przypadkach szacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych.
W najbliższych miesiącach do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafi druga skarga dotycząca Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Tym razem zaskarżone zostanie przepełnienie sal i brak perspektyw na opuszczenie placówki.
W aptekach brakuje refundowanej szczepionki przeciwko grypie. Seniorzy, którzy mogą kupić ją z 50-procentową zniżką, wyczerpali zapasy leków. To państwo powinno sprawnie zadbać o ich dostępność, tymczasem przerzuca odpowiedzialność na producentów.
Sędziowie uważają, że w postępowaniu dyscyplinarnym są na przegranej pozycji, a obowiązujące przepisy stają się narzędziem do ich zastraszania. Rzecznik dyscyplinarny wskazuje, że sędziowie błędnie analizują ustawę, powołuje się na orzeczenia Sądu Najwyższego i zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Rodzice zakazują nauczycielom zadawania prac domowych. W oświadczeniach kierowanych do szkół wskazują, że pedagodzy nie mają takich uprawnień i każąc uczniom odrabiać zadania po lekcjach, naruszają Konstytucję i prawo międzynarodowe. Akcja "Dom to nie filia szkoły" cieszy się coraz większą popularnością.
W czwartek późnym wieczorem, po całym dniu rozmów, przedstawiciele protestujących policjantów podpisali porozumienie z MSWiA. Policjanci wracają do pracy z sukcesem, bo wywalczyli podwyżki, prawo do emerytury bez wymogu osiągnięcia 55. roku życia i pełnopłatne nadgodziny.
Andrzej Duda nie zgadza się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, ale uważa że trzeba będzie wprowadzić zmiany i być może z pewnych rozwiązań, przynajmniej tymczasowo, się wycofać. Jako argument podaje kary grożące za ignorowanie orzeczeń TSUE.
Nie można zakazywać organizowania marszów z okazji Święta Niepodległości bez starannego zbadania sprawy i przekonującego uzasadnienia - stwierdził warszawski sąd uchylając decyzję prezydenta miasta zakazującą marszu środowisk narodowych. Podobnie wcześniej orzekł sąd we Wrocławiu.
Prawnicy z warszawskiego biura Greenberg Traurig doradzali Generali Real Estate przy nabyciu od S+B Gruppe budynku biurowego w centrum Warszawie. Zespół kierowany był przez partnera Radomiła...
Komitety wyborcze powinny powoli sprzątać po wyborach - usunąć plakaty, hasła i inne urządzenia ogłoszeniowe wykorzystywane do agitacji podczas głosowań samorządowych.
Trudno być przekonanym, że VAT powinien stać się jednym z podstawowych źródeł dochodów JST – uważa wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.
Tylko sąd może rozstrzygnąć, który marsz na 11 listopada 2018 r. będzie miał pierwszeństwo - wynika ze stanowiska rzecznika praw obywatelskich. To odpowiedź na delegalizację Marszu Niepodległości i...