Lewiatan: Zmiany w ustawie o RDS dają szanse na ożywienie dialogu społecznego

Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, żeby do Rady Dialogu Społecznego wchodziły tylko po trzy najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. Przy ustalaniu reprezentatywności pracodawców działających na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców dodane ma być nowe kryterium. Będzie też zakaz podwójnego członkostwa pracodawców w organizacjach pracodawców dla celów liczenia reprezentatywności.

14.01.2025

Karta parkingowa będzie ważna do dnia wydania ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny planuje nowelizację przepisów, które określą ważność karty parkingowej na takich samych zasadach, jak orzeczeń o niepełnosprawności. Powstanie zapowiadana od dawna centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która ma być instrumentem zapobiegania nieuczciwemu korzystaniu z nich. Nie będzie też trzeba podpisywać wniosku o wydanie karty parkingowej w zespole orzeczniczym.

14.01.2025

Ustny egzamin prokuratorski bez możliwości korzystania z LEX-a, interwencja u Bodnara

Prokuratura

Absolwenci aplikacji prokuratorskiej, uzupełniającej prokuratorskiej i asystenci dowiedzieli się właśnie, że na egzaminie ustnym nie będą mogli korzystać z systemu prawnego LEX. Taką możliwość, w odróżnieniu od nich, będą miały jednak osoby zdające egzamin sędziowski. Rozmówcy Prawo.pl podkreślają, że sytuacja jest niezrozumiała i dyskryminująca. Apelują o to, by zapewniono im takie same warunki, jak na egzaminie sędziowskim. Do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara napisał też ZZPiPP RP.

14.01.2025

Marcin Kulasek nowym ministrem nauki

Szkolnictwo wyższe

Dr inż. Marcin Kulasek – poseł na Sejm i doktor nauk rolniczych – został we wtorek rekomendowany przez Lewicę na nowego ministra nauki. Zastąpi na tym stanowisku Dariusza Wieczorka, który w grudniu podał się do dymisji. W resorcie pojawi się też nowa wiceminister - stanowisko obejmie dr Karolina Zioło-Pużuk.

14.01.2025

Koniec prywatnych przeglądarek ksiąg wieczystych? MS pracuje nad przepisami

Nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w dostępie do ksiąg wieczystych. Ich głównym celem jest "ukrócenie" masowego pobierania danych z księgi wieczystej, co ma utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Wprowadzona zostanie m.in. obowiązkowa weryfikacja użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg.

14.01.2025

Nie ma czegoś takiego jak „weksel inwestycyjny”. UOKiK ukarał CK Investments

Rynek i konsument Domowe finanse Nieruchomości

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółka CK Investments z branży nieruchomości posługiwała się wekslem w sposób sprzeczny z jego funkcją oraz rozpowszechniała nieprawdziwe informacje co do gwarancji zwrotu kapitału przekazanego przez konsumentów. Nieprawomocną decyzją prezes organu nałożył na spółkę karę w wysokości ok. 1,25 mln złotych.

14.01.2025

Nabór do służb specjalnych. Kolejna interwencja RPO

Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko

Kandydaci do służb specjalnych skarżą się na przerywanie postępowań rekrutacyjnych bez podawania przyczyn oraz na odmowy przyjęcia do służb na podstawie pozaprawnych kryteriów. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny zwraca uwagę na problem naboru do służb specjalnych. Tym razem w wystąpieniu do koordynatora Służb Specjalnych.

14.01.2025

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców sprzeciwia się likwidacji skargi nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje do premiera i ministra sprawiedliwości w sprawie planowanej likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej. Jej zdaniem instytucja skargi nadzwyczajnej pozwala naprawić wiele krzywd wyrządzonych polskim przedsiębiorcom przez błędne decyzje sądowe. Likwidacja skargi oznaczałaby pozbawienie przedsiębiorców ostatniej deski ratunku, w sytuacjach gdy w obrocie prawnym funkcjonują wyroki naruszające fundamentalne zasady sprawiedliwości społecznej.

14.01.2025

Porozumienie Rezydentów: Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa

Opieka zdrowotna

Edukacja zdrowotna w szkołach jest szansą na to, by przekazywać wiarygodne informacje o leczeniu i walczyć z dezinformacją, np. dotyczącą szczepień - wskazuje w uchwale Porozumienie Rezydentów. Lekarze podkreślają, że przedmiot powinien być obowiązkowy. - Wszelka forma profilaktyki jest korzystniejsza niż leczenie późniejszych chorób i powikłań - podkreślają medycy.

14.01.2025

Brak jasnych przepisów w sprawie tranzycji to ryzyko również dla lekarza

Prawo cywilne Pacjent Poprawmy prawo

W Polsce procedura tranzycji wciąż opiera się przede wszystkim na wytycznych, a nie przepisach, a osoba transpłciowa wciąż musi występować na drogę sądową i pozywać własnych rodziców. To problem również dla lekarzy, którzy nie wiedzą do końca, na czym opierać się w procesie diagnostycznym, a w konsekwencji narażają się na popełnienie błędu. Potrzebne są zmiany, które pomogą zarówno pacjentom, jak i medykom.

14.01.2025

Informacja publiczna - czy po 24 latach trzeba zmienić przepisy

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Uzyskanie dostępu do informacji publicznej to dla obywatela często droga przez mękę. Podmioty zobowiązane do jej udzielenia opóźniają moment przekazania informacji - np. twierdzą, że nie jest publiczna albo - jak spółki należące do Skarbu Państwa - że stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W efekcie są sprawy, które trwają po 9 lat, a wyroki sądowe niewiele zmieniają. Sprawa o dostęp do kalendarza Julii Przyłębskiej została wygrana dopiero przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zdaniem prawników konieczna jest nowelizacja ustawy.

14.01.2025

Kolejne pytania w sprawie sankcji kredytu darmowego w TSUE

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały skierowane kolejne pytania dotyczące sankcji kredytu darmowego (SKD). Tym razem pytającym był Sąd Rejonowy w Białymstoku. Na wcześniejsze pytania innych polskich sądów Trybunał jeszcze nie udzielił odpowiedzi. Wątpliwości dotyczą m.in. kwestii, jak szczegółowo pożyczkodawca powinien określić w umowie procedurę przedterminowej spłaty pożyczki.

14.01.2025

Większa rola związkowców przy wyborze dyrektora szkoły

Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Obecna definicja reprezentatywnej organizacji związkowej w szkole jest dyskryminująca i premiuje większe organizacje, kosztem faktycznie obecnych w szkole - uważają nasi Czytelnicy. Chcą też zwiększenia roli związków zawodowych w decydowaniu o niektórych istotnych aspektach funkcjonowania szkoły, tj. w opiniowaniu jej planu finansowego.

14.01.2025

W przepisach podatkowych brakuje mediacji

Ordynacja Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Przepisy ordynacji podatkowej nie pozwalają obecnie skorzystać z mediacji w sprawach podatkowych. Eksperci rekomendują wprowadzenie takiej możliwości, co pomogłoby przyspieszyć postępowania podatkowe. Można sięgnąć do projektu sprzed kilku lat, który przewidywał wprowadzenie nowej procedury - rozwiązywania sporów między organami podatkowymi a zobowiązanymi z udziałem bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej, czyli mediatora.

14.01.2025

Za dużo kategorii, za mało różnic – wynagrodzenia w samorządach do poprawy

Samorząd terytorialny

Wyodrębnienie trzech grup stanowisk w samorządach: urzędniczych, merytorycznych oraz innych niż stanowiska urzędnicze. Zmiany w przyznawaniu dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Powiązanie wynagrodzenia z waloryzacją minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmniejszenie liczby kategorii zaszeregowania - to niektóre z postulatów zmian zasad wynagradzania w samorządach.

14.01.2025

Definicja mobbingu będzie zmieniona. Rząd ma przyjąć projekt w III kwartale br.

Prawo pracy

Ujednolicenie zdefiniowanych form molestowania (prostego) i jego formy kwalifikowanej (molestowania seksualnego), na wzór obecnie obowiązujących przepisów względem molestowania seksualnego, jako działań występujących fizycznie, werbalnie i pozawerbalnie, a także zaadresowanie tej samej zasady do mobbingu to jedna ze zmian, jaką chce wprowadzić MRPiPS, modyfikując przepis o mobbingu.

13.01.2025

Kongres Finansowy KPMG już 28 i 29 stycznia 2025 r.

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Compliance

KPMG w Polsce zaprasza do udziału w 15. edycji Kongresu Finansowego KPMG, który odbędzie się już 28 i 29 stycznia 2025 r. Kongres potrwa dwa dni i odbędzie się na żywo w formule online. Pierwszy dzień będzie w całości dotyczył kwestii podatkowych. Drugi dzień poświęcony będzie m.in. zagadnieniom z zakresu ESG, sprawozdawczości finansowej, cyberbezpieczeństwa oraz najnowszych technologii dla biznesu.

13.01.2025

Aż 85 leków bez finansowania w ramach RDTL

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz leków niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Na liście znalazło się 85 preparatów. Resort zdrowia zapewnia, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem, którego nie będzie można kupić w ramach RDTL, mają prawo do kontynuacji leczenia. Muszą jednak udowodnić, że preparat jest skuteczny w dotychczas prowadzonej terapii.

13.01.2025

Deklaracje maturalne wkrótce tylko elektronicznie

Szkoła i uczeń

Możliwość składania dokumentów przez zdających za pośrednictwem Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO), zmiany dotyczące ustawienia stolików oraz regulacje dotyczące korzystania z telefonów podczas egzaminu dojrzałości - MEN przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego egzaminów maturalnych.

13.01.2025