Pracujący uczniowie i studenci wypadają z ubezpieczenia zdrowotnego

Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Jeden dzień pracy na podstawie umowy o pracę wystarczy, aby uczeń lub student stracił prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Nikt nie informuje rodziców o konieczności ponownego zarejestrowania dziecka jako członka rodziny - przeżywają szok, gdy podczas wizyty u lekarza dziecko w systemie eWUŚ ma status "czerwony", bez prawa do świadczeń finansowanych przez NFZ. Zdaniem prawników, system ubezpieczeń ludzi młodych jest zbyt skomplikowany i rodzi problemy.

21.02.2022

Zaskakująco mało zgłoszonych schematów podatkowych

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od momentu wejścia w życie przepisów w zakresie raportowania schematów podatkowych dokonano 10750 zgłoszeń na druku MDR-1. MDR-3 zgłoszono natomiast 11451 razy. Zdaniem ekspertów, to bardzo niewiele. Obowiązku raportowania nie można unikać. Za brak zgłoszenia grożą dotkliwe kary, jednak skarbówka często wydłuża procedurę – zadając podatnikom mnóstwo dodatkowych pytań.

21.02.2022

Branża: Otwarcia sklepów we wszystkie niedziele oczekują sami klienci

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Otwarcia sklepów we wszystkie niedziele oczekują sami klienci - wskazują przedstawiciele sieci handlowych. Twierdzą, że 32 wyjątki przewidziane w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele prowadzą do dyskryminacji pracowników handlu. Ponieważ ci zatrudnieni w placówkach działających na zasadzie wyłączeń, w dalszym ciągu pracują w niedziele. Problem rozwiązałoby postulowane przez branżę zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych od pracy niedziel w miesiącu.

20.02.2022

Maląg: Pandemia pokazała, że praca zdalna jest potrzebna. Będą zmiany w przepisach

Prawo pracy BHP

Ostatnie dwa lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu – twierdzi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Zgodnie z projektem, nowe regulacje mają zacząć obowiązywać trzy miesiące od odwołania stanu epidemii w Polsce.

20.02.2022

Kolejne kraje w Europie znoszą większość obostrzeń

Koronawirus

Coraz więcej krajów w Europie znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach. Na taki krok zdecydowały się ostatnio Wielka Brytania, Holandia, Austria, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.

20.02.2022

Ziobro: Solidarna Polska zgłosi własny projekt ustawy o SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarząd Solidarnej Polski zdecydował w sobotę o zgłoszeniu własnego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, obok tych zgłoszonych przez prezydenta Andrzeja Dudę i przez Prawo i Sprawiedliwość - poinformował w sobotę Zbigniew Ziobro. Zapowiedział, że do środy przedstawione zostaną szczegóły projektu i stosunek do propozycji prezydenta.

19.02.2022

Już ponad 50 wniosków o odszkodowania po szczepieniu - większość po leczeniu szpitalnym

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

W ciągu tygodnia pacjenci złożyli do Rzecznika Praw Pacjenta ponad 50 wniosków o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. Wbrew oczekiwaniom większość dotyczy trudnych przypadków, gdzie doszło do ponad 14-dniowej hospitalizacji. Prawnicy zwracają uwagę, że do nich zgłaszają się krewni osób, które zmarły po szczepieniu.

19.02.2022

Pełnomocnik stracił zaufanie, mocodawca może pełnomocnictwo odwołać

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z orzecznictwem, także Sądu Najwyższego, udzielenie pełnomocnictwa jest wyrazem szczególnego zaufania, a to oznacza, że może ono być w każdej chwili odwołane, a nie tylko gaśnie w momencie śmierci mocodawcy lub samego pełnomocnika. Do takiego odwołania nie potrzeba też szczególnej formy, wystarczy oświadczenie woli o odwołaniu.

19.02.2022

Świadczenie wyrównawcze nie dla każdego emeryta opiekującego się niesamodzielnym dzieckiem

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wnioski o świadczenie wyrównawcze złożone w ZUS do 28 lutego br. przez opiekunów posiadających prawo do tzw. emerytury EWK, będą rozpatrzone do 31 marca, a samo świadczenie będzie przyznane od 1 stycznia 2022 r. Jednak nie wszyscy pobierający świadczenia emerytalno-rentowe są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego.

19.02.2022

Godzina ponadwymiarowa, czy nie - zajęcia specjalistyczne na nieprecyzyjnych zasadach

Kadry w oświacie

Szkoły mogą dostać dofinansowanie na zajęcia specjalistyczne – termin na zgłoszenia upływa w najbliższy poniedziałek, choć rozporządzenie opublikowano 9 lutego. Tak szybkie zmiany nie sprzyjają jakości i okazuje się, że prawodawcy zabrakło precyzji, jeżeli chodzi o zasady, na jakich nauczyciele mają realizować zajęcia.

19.02.2022

Covidowe ograniczenia rujnują urlop - ubezpieczenie nie zawsze pomocne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia zwrot kosztów leczenia dla osób, które zachorują na wyjeździe lub trafią na kwarantannę, ale nie w każdej sytuacji podróżny będzie miał ochronę. Problemy mogą pojawić się szczególnie w przypadku wyjazdów indywidualnych, gdy covidowe ograniczenia uniemożliwią wyjazd lub powrót, albo zatrzymają turystę w przymusowej izolacji.

19.02.2022

Umowa najmu lokalu może być także umową konsumencką

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Umowa najmu mieszkania może mieć charakter konsumencki. Mamy z nią do czynienia także wówczas, gdy wynajmującym jest podmiot publicznoprawny. A ponieważ najemcy jako konsumenci są najczęściej słabszą stroną w umowie, mogą więc liczyć wtedy na objęcie ich ochroną wynikającą z unijnych regulacji. W razie sporu sąd weźmie to pod uwagę.

19.02.2022

Cała ulga prorodzinna dla rodzica, który faktycznie zajmuje się dzieckiem

Domowe finanse PIT

Do nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek - posiadanie władzy rodzicielskiej i jej faktyczne wykonywanie. Jeśli tylko jeden z rodziców spełnia te warunki, ma on prawo do ulgi w wysokości 100 proc. bez zgody drugiego rodzica. Potwierdzają to organy skarbowe. Ale rozliczenie może być zweryfikowane przez skarbówkę.

19.02.2022

Uzdrowiska dla dzieci padają, bo system dyskryminuje rodziców

Opieka zdrowotna

Popularność leczenia uzdrowiskowego dla dzieci w Polsce spada z roku na rok, coraz bardziej kuleje więc kondycja dziecięcych uzdrowisk i sanatoriów, które rezygnują z kontraktów w tym zakresie. Problem widzi zarówno resort zdrowia, jak i NFZ, jednak brakuje pomysłu na skuteczne działania. A z leczenia dzieci rezygnują już Krasnobród, Rabka, Ciechocinek czy Świnoujście. Wkrótce może już nie być żadnego dziecięcego sanatorium.

19.02.2022

Warszawscy adwokaci nie wezmą udziału w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Wymiar sprawiedliwości

ORA w Warszawie zdecydowała, że warszawska izba nie weźmie udziału w organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który rozpocznie się 21 lutego br. Główne powody - to zbyt późne zaproszenie i Pegasus - a konkretnie informacje, że z Funduszu Sprawiedliwości miano finansować „środki techniki specjalnej”.

18.02.2022

Nowelizacja ustawy o rekompensatach dla sektorów energochłonnych podpisana

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał zmianę ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych. Firmom dojdą nowe obowiązki, a za ich niewypełnienie będzie groziła kara w wysokości do 5 proc. faktycznie uzyskanych rekompensat. Poziom rekompensat nie może przekroczyć 75 proc., a ich wartość będzie wyliczana na podstawie rzeczywistego zużycia energii.

18.02.2022

RPO: Należy znieść zakaz łączenia zajęć dla studentów dziennych i zaocznych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Konieczność tworzenia osobnych grup zajęciowych dla studentów dziennych i zaocznych  prowadzi do sytuacji, gdy studentom stacjonarnym i niestacjonarnym proponowane są różniące się od siebie oferty edukacyjne. Ogranicza to możliwość wyboru przedmiotów przez studentów - uważają studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Ich postulat popiera RPO.

18.02.2022

Od kwietnia nowa wersja struktury JPK FA

VAT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT - JPK_FA(4). Nowa struktura będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku.

18.02.2022

RPO: Gminy zmieniają opłaty za śmieci, a zasady wciąż niesprawiedliwe

Samorząd terytorialny Środowisko

Zasady pobierania przez gminy opłat od obywateli za odpady komunalne nie zawsze są zgodne z unijną zasadą „zanieczyszczający płaci”, bowiem niektórzy są obciążani opłatami nieproporcjonalnymi wobec rzeczywistej ilości wytwarzanych odpadów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I postuluje zmianę prawa w tym zakresie.

18.02.2022

Powiaty: W pomocy społecznej wojewoda ma decydować za samorządy

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Proponowana przez posłów PiS nowelizacja ustawy o pomocy społecznej naruszy zasadę równego traktowania obywateli oraz zasadę samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, poprzez wprowadzenie mechanizmu wyłączania stosowania przepisów rangi ustawowej w drodze uznaniowych postanowień wojewody - uważa Związek Powiatów Polskich.

18.02.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski