Będą dodatkowe środki na OHP

Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wesprze w 2020 roku finansowo Ochotnicze Hufce Pracy - poinformował wiceminister tego resortu Stanisław Szwed. Zaznaczył, że OHP będą miały dodatkowe środki przeznaczone na wynagrodzenia, które będą opiewały na miliony złotych.

03.10.2019

Banki liczą na racjonalizm sądów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wierzę, że nie będzie dochodziło do absurdalnego uprzywilejowania osób, które i tak sumarycznie płacą mniej za kredyty niż kredytobiorcy złotowi. Spodziewam się, że sądy będą uwzględniały wyjątkowość sytuacji w jakiej znaleźli się klienci banków, jak i same banki - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich po ogłoszeniu wyroku przez TSUE.

03.10.2019

Polacy wybierają fora internetowe zamiast prawnika

Wymiar sprawiedliwości

Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować problem prawny ze specjalistą. Większość szuka informacji na portalach i forach internetowych – wynika z badania zrealizowanego z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej, w ramach kampanii informacyjnej "Adwokat w każdym przypadku". 44 proc. respondentów oceniło swoją znajomość prawa na dobrą, ale tylko 6 proc. było pewnych swojej wiedzy.

03.10.2019

Organizacje zachęcają partie do podpisania paktu dla praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Akcja Demokracja przedstawia komitetom wyborczym przygotowany wspólnie z kilkoma organizacjami zaangażowanymi w obronę praworządności w Polsce "Pakt Naprawy i Reformy Wymiaru Sprawiedliwości". Na razie jednoznaczne poparcie dla tej inicjatywy zadeklarowała tylko Lewica.

03.10.2019

RPO: TSUE wskazał polskim sądom jak rozstrzygać spory o kredyty frankowe

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Polski sąd powinien rozważyć unieważnienie umowy. Nie może to być jednak czynność automatyczna – konieczna jest zgoda kredytobiorcy - dobrowolna i świadoma. Ważne jest też właściwe upomnienie się o swoje prawa, w tym złożenie reklamacji do banku, a po jej odrzuceniu – wejście na drogę sporu. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich po ogłoszeniu wyroku TSUE w w polskiej sprawie frankowej.

03.10.2019

KNF: Sektor bankowy jest bezpieczny. Wyrok TSUE mu nie zaszkodzi

Finanse Kredyty frankowe

W ocenie Komisji Nadzoru Finansowego sektor bankowy jest przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kredytów frankowych, bo jest dobrze skapitalizowany. Banki uwikłane w kredyty frankowe muszą zatrzymywać ponad 60 proc. zysków.

03.10.2019

UOKiK i Rzecznik Finansowy: Banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wyrok TSUE nie jest zaskoczeniem dla UOKiK i Rzecznika Finansowego, bo jest zbieżny z ich stanowiskami prezentowanymi w istotnych poglądach wydanych na wniosek kredytobiorców w toczących się sprawach frankowych. - Teraz banki powinny usunąć z umów bezprawne klauzule - uważają Aleksandra Wiktorow i Marek Niechciał.

03.10.2019

Minister sprawiedliwości pozwany przez Iustitię za mowę nienawiści

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystian Markiewicz pozwał ministra, pracowników ministerstwa sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Powód - szerzenie zorganizowanej nienawiści wobec niego i środowiska sędziowskiego. Domaga się przeprosin i przekazania 50 tys. zł na rzecz Fundacji Dom Sędziego Seniora.

03.10.2019

Adam Niedzielski weźmie udział w konkursie na prezesa NFZ

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin składania dokumentów mija 3 października. Adam Niedzielski, który obecnie pełni obowiązki prezesa NFZ, podał, że weźmie udział w tym konkursie.

03.10.2019

Gowin: Dzięki Konstytucji dla Nauki Polska zyska w rankingach

Szkolnictwo wyższe

Przez trzy lata przygotowaliśmy uczelnie do głębokiego przeobrażenia, jakim jest Konstytucja dla Nauki. Reforma ta z całą pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

03.10.2019

Prawo nie ułatwia oceniania pracowników samorządowych

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Ustawa o pracownikach samorządowych nie wskazuje kryteriów oceny okresowej urzędników, więc urzędy same tworzą przepisy w tym zakresie. Nie jest to łatwe, w mniejszych gminach nie ma często nawet regulaminu oceny. A oceny okresowe jako element zarządzania kadrami mają wpływ na dodatkowe wynagrodzenie. Niestety, bywa, że pracownicy otrzymują nagrody bez względu na to, jak realizują zadania.

03.10.2019

Transgraniczne sprawy rodzinne - wyroki szybciej, nadal problemy z biegłymi

Wymiar sprawiedliwości

Od ponad roku działają nowe przepisy dotyczące transgranicznych sporów rodzinnych. Wyroki zapadają w poszczególnych instancjach średnio w 8 tygodni, choć nie jest to regułą. Sędziowie jednak istotnej poprawy nie widzą. Nadal zmagają się z wcześniejszymi problemami, choćby z dostępem do biegłych, czy brakiem technicznych możliwości przesłuchiwania rodziców mieszkających za granicą.

03.10.2019

Szpitale wyszły z sieci, ale nie wszystkie sobie to chwalą

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Pięć lecznic wyszło z tzw. sieci szpitali. Placówka w Piotrkowie Trybunalskim za taką dezercję zapłaci wysoką cenę, bo od października będzie musiała zamknąć internę. Działanie poza siecią jest ryzykowne, bo można nie dostać pieniędzy z NFZ. Ma też plusy, bo placówki spoza sieci mogą starać się o zwrot kosztów za procedury wykonane ponad limit. Szpitale sieciowe przyjmują pacjentów i liczą straty.

03.10.2019

Inspekcja bada sprawę zwolnionych pracownic kurii

Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy bada sprawę pracownic kurii, które miały być zwolnione za to, że nie tworzą "katolickich rodzin". Zdaniem ekspertów w pierwszej kolejności powinna zbadać, czy kobiety zamiast na umowach cywilnoprawnych nie powinny pracować na umowach o pracę. I mówią o pewnych wyjątkach dla związków wyznaniowych m.in. w kontekście dyskryminacji w zatrudnieniu.

03.10.2019

Sądny dzień dla tysięcy kredytów frankowych

Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dziś wyrok dotyczący państwa Dziubaków. Będzie on wskazówką dla polskich sądów jak orzekać w sprawach frankowiczów. Czy 800 tys. kredytobiorców zyska oręż w walce z bankami? Stanowisko polskiego rządu, opinia rzecznika TSUE i zachowanie bankowców wskazują, że tak.

03.10.2019

Dialog społeczny w Polsce słabnie

Prawo pracy

Dialog pomiędzy organizacjami pracodawców, związków zawodowych i rządem nie zanika Polsce, ale osłabia się - podkreślają eksperci. Zwracają uwagę, że coraz więcej ważnych ustaw uchwalanych jest bez odpowiedniego dialogu ze stroną społeczną. Wymieniają m.in. reformę OFE oraz obniżenie wieku emerytalnego.

03.10.2019

Roczny PIT będzie bardzo trudno rozliczyć

PIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym wzorem informacji o wysokości osiągniętego w danym roku przychodu, czyli formularzem PIT-11. To efekt wprowadzenia w trakcie roku ulgi dla młodych i obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. Dostosowanie PIT-11 do zmian w przepisach to początek problemów. Prawdziwe będą przy zeznaniach rocznych.

03.10.2019

Internowanie w stanie wojennym - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Wymiar sprawiedliwości

Stanisław J., był w stanie wojennym 7 miesięcy internowany za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził od Skarbu Państwa na jego rzecz 20 tysięcy złotych, tytułem zadośćuczynienia. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepis, który były podstawą tego wyroku jest niekonstytucyjny.

03.10.2019

Prezes PiS: Będziemy zmieniać sądy i Unia nam w tym nie przeszkodzi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polskie sądownictwo trzeba naprawić. Potrzebna jest reforma polskiego sądownictwa i ta reforma ma podstawy w konstytucji - stwierdził w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I zastrzegł, że Unia Europejska nie może w tym polskim władzom przeszkadzać, bo to nie należy do wspólnotowych kompetencji.

02.10.2019

NSA: Nie będzie dyscyplinarki dla Ireny Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowił umorzyć postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej krytyczną wypowiedzią dotyczącą m.in. działań rządu PiS oraz zamian wprowadzanych w polskim wymiarze sprawiedliwości.

02.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski