Zaklinanie rzeczywistości nie poprawi błędu legislacyjnego

Domowe finanse

Wbrew zapewnieniom resortu pracy, od najbliższego poniedziałku, 25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka czy przedszkola. ZUS nie będzie miał podstawy prawnej do jego wypłaty, a pracodawcy - do przyjmowania wniosków o taki zasiłek. Potwierdzają to prawnicy.

21.05.2020

Pracownicy ZUS też korzystają z zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dzień 19 maja, 1 828 pracowników tej instytucji przebywało na dodatkowym zasiłku opiekuńczym na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły – ustaliło Prawo.pl. Zakład zapewnia, że nie wpływa to na jego działanie.

21.05.2020

Sondaż: Polacy nie chcą politycznie powiązanego sędziego na czele SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość Polaków nie chce, by na czele Sądu Najwyższego stanęła osoba powiązana z politykami - taką opinię zaprezentowało 60 proc. uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iutsitia". Sprzeciwia się temu także ponad 95 proc. sędziów.

21.05.2020

Szef PKW: Maleją szanse na prawidłowe przeprowadzenie wyborów

Wybory

Jest jeszcze szansa, ale każdy dzień powoduje, że te szanse są coraz mniejsze, każdy dzień powoduje, że nastąpi spiętrzenie kolejnych czynności wyborczych - ostrzega sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. I mówi m.in. o czasie na zebranie podpisów poparcia przez nowych kandydatów i na policzenie ich przez PKW.

21.05.2020

Lekarz i pielęgniarka muszą pracować nawet podczas kwarantanny

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy przebywający na kwarantannie a podejrzani o zarażenie koronawirusem nie są zobowiązani do wykonywania zdalnie pracy. Rząd jednak zabrał taką możliwość medykom, którzy mogą być zobowiązani do zdalnej pracy, mimo że pobierają zasiłek chorobowy.

21.05.2020

Sądy wracają do pracy - mierzenie temperatury, trudniejszy dostęp do akt

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Specjalne "punkty kontroli" temperatury w środku lub przed budynkiem sądu, systemy liczenia osób przechodzących do poszczególnych pomieszczeń, strefy dla świadków, dostęp do akt po umówieniu się przez telefon - do dalszy ciąg zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości dla prezesów sądów, w związku z "odmrażaniem" pracy.

21.05.2020

PUP zapchane, firmy czekają na wypłaty, rząd wini samorządy

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Tysiące przedsiębiorców czekają na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Tymczasem urzędy pracy, mimo działania nawet w soboty, i tak są zapchane wnioskami. Nowe zadanie przerosło ich możliwości, bo w epidemii połowa kadry nie pracuje. Termin czekania na wypłatę był liczony w dniach, a wydłużył się do... miesięcy. Sprawdziliśmy, co nie działa i jak temu zaradzić.

21.05.2020

Oceny za zdalną naukę pod znakiem zapytania

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Pandemia wywróciła do góry nogami tradycyjne nauczanie, szkoły musiały w ekspresowym tempie przestawić się na pracę zdalną. I z jej organizacją poradziły sobie różnie. A to zapowiada kłopoty z ocenianiem uczniów i ich promocją do następnych klas. Pojawiają się nawet opinie, że wyjątkowo w tym roku powinna być ona automatyczna.

21.05.2020

E-rozprawy są na Ukrainie i w Chinach, a polskie sądy nadal ich unikają

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.

21.05.2020

Czy zarząd radia odpowie za naruszenie jego renomy

Prawo karne Prawo pracy Spółki Prawo unijne

Rezygnacja z pracy czołowych dziennikarzy radiowej Trójki, artyści i wytwórnie wycofujący utwory z anteny, słuchacze deklarujący, że przestają słuchać tej stacji - to efekt głośnej w ostatnich dniach afery w Polskim Radiu. Pojawiają się pytania o odpowiedzialność zarządu w tej sytuacji i o prawa pracowników, gdy wydaje się im wątpliwe prawnie polecenia.

21.05.2020

Epidemia w pełni, ale mniej osób w Polsce umiera

Opieka zdrowotna Koronawirus

Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zwiększenie śmiertelności w naszym kraju. Zgonów nie jest więcej, bo m.in. spadła liczba wypadków na drogach, a szpitale nie wykonywały w tym czasie operacji planowych, które czasem kończą się powikłaniami i śmiercią pacjenta. Mniej jest także w tym okresie samobójstw.

21.05.2020

Prezes NSA: Za dużo władzy wykonawczej w wyborach

Wybory

Zbyt wiele kwestii powierzonych do uregulowania organom władzy wykonawczej i marszałkowi Sejmu, a także przyznanie ministrowi zdrowia nieograniczonych kompetencji do zmiany zasad i trybu głosowania - to zdaniem prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego główne wady nowej ustawy ws. przeprowadzenia wyborów.

20.05.2020

MS: Egzaminy adwokackie i radcowskie 23-26 czerwca 

Prawnicy

Na 23-26 czerwca wyznaczony został termin dodatkowych egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego - poinformowało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Poprzednie terminy były wyznaczone na 24-27 marca, zostały jednak odwołane ze względu na zagrożenie koronawirusem.

20.05.2020

ZNP apeluje o ulgę na internet dla nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do rządu o przyznanie pedagogom, którzy od marca pracują zdalnie, ulgi podatkowej na internet. Wcześniej związkowcy zwracali uwagę, że konieczny jest bezpłatny dostęp do internetu dla uczniów i nauczycieli.

20.05.2020

Subwencja wcześniej, janosikowe później - tarcza antykryzysowa 4 dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

W przyjętym przez rząd projekcie ustawy są kolejne zmiany dla samorządów. Tarcza antykryzysowa 4 wprowadza możliwość wcześniejszego przekazywania samorządom w 2020 r. subwencji ogólnej z budżetu państwa, m.in. w części oświatowej. Wśród rozwiązań jest też uelastycznienie w 2020 r. wymogu równoważenia strony bieżącej budżetu.

20.05.2020

Szybkie postępowanie restrukturyzacyjne idzie do Sejmu

Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przedsiębiorstwo, które wpadło w tarapaty finansowe i chce odbudować równowagę finansową będzie mogło samodzielnie otworzyć postępowanie naprawcze, bez konieczności występowania do sądu. Wystarczy ogłoszenie w Monitorze Sądowym i pomoc doradcy restrukturyzacyjnego.

20.05.2020

RPO: Obywatel Żurek może kwestionować status sędziego Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można ścigać sędziego Waldemara Żurka za kwestionowanie statusu sędziego Kamila Zaradkiewicza, ponieważ oskarżany dyscyplinarnie Żurek ma prawo, jak każdy obywatel, podejmować wszelkie środki niezbędne dla ustalenia, czy poszczególni sędziowie spełniają wymogu niezależności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

20.05.2020

Poszkodowani epidemią łatwiej zawieszą kredyt

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przyjęty w środę przez rząd projekt kolejnego pakietu zmian w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. możliwość zawieszenia na okres do trzech miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat dla osób, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku.

20.05.2020

Większość uczelni pracuje zdalnie do końca roku

Szkolnictwo wyższe

Większość uczelni będzie pracować zdalnie do końca tego roku akademickiego. Studenci częściowo wrócą na zajęcia praktyczne - na uczelniach artystycznych oraz tam, gdzie wymaga tego organizacja laboratoriów. Póki co zajęcia zawieszone są do końca maja.

20.05.2020

Kolejna tarcza antykryzysowa poszerzy prawo do ulg od darowizn na walkę z epidemią

CIT PIT Koronawirus

Rozszerzenie zakresu darowizn podlegających odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego - to jeden z elementów kolejnego projektu nowelizacji przepisów nazywanych tarczą antykryzysową. Tym razem jednym z celów są zmiany w przepisach dotyczących podatków dochodowych, by dostosować je do wyzwań związanych z COVID-19.

20.05.2020